Antik Britanya

Tanım

Terry Walsh
Yazar: , Tercüme Eden: Alper Gedik
tarihinde yayınlandı 28 Nisan 2011
X
translations icon
Diğer dillerde mevcuttur: İngilizce, İtalyan, Ukrayna
Map of Roman Britain, 150 AD (by Andrei nacu, Public Domain)
Roma Britanya Haritası, MS 150
Andrei nacu (Public Domain)

Britanya (daha doğrusu Büyük Britanya), Britanya adalarının en büyüğünün ismidir, ki bu da Avrupa kıtasının kuzeybatı kıyılarına kadar uzanır. Bu isim büyük ihtimalle Keltçe'de 'beyaz' anlamına gelen kelimeden türemiştir. Ülkeye deniz yoluyla gelenlerin gözden kaçıramayacağı Dover'ın ünlü beyaz kayalıklarına bir gönderme olduğu varsayılır. Milattan önce 325'te adanın sahil kıyısını keşfeden Yunan denizci Piteas bu adadan söz eden ilk insandır.

Erken Neolitik Çağ süresince (M.Ö 4400 - M.Ö 3300), adada çoğu bugün hala görülebilen birçok uzun höyük inşa edilmiştir. Geç Neolitik Çağ'da (M.Ö 2900 - M.Ö 2200), taş yapıt adı verilen ve en ünlüsü Stonehenge olan büyük taş daireler ortaya çıkmıştır.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Roma Britanyası

Roma işgalinden önce, adada çoğunlukla Kelt kökenli olduğuna inanılan ve genellikle Britonlar olarak bilinen çok sayıda kabile yaşıyordu. Romalılar adayı Britanya olarak biliyorlardı.

ROMA IŞGALINDEN ÖNCE, ADA ÇOĞUNLUKLA BRITONLAR OLARAK BILINEN ÇEŞITLI KABILELERE EV SAHIPLIĞI YAPTI.

Milattan önce 55 ve 54 yıllarında Galya'dan (Fransa) adaya geçen Julius Caesar'ın askeri raporları tarihi kayıtlara geçer. Romalılar, MS 43'te, generali Aulus Plautius'un, en savaşçı kabilelerin önde gelenlerinden olan Catuvellauni'nin bulunduğu Camulodunum'a (Colchester) girişini denetlemek için karşıya geçen imparator Claudius vermiş olduğu emirle adayı işgal etti. Plautius, dört lejyon ve yardımcı birliklerden oluşan yaklaşık 40,000 kişilik bir orduyla işgal etti.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Agricola'nın hayatta kalmasıyla Roma işgalinin ilk kırk yılı hakkında birçok şeyi tarihçi Tacitus (M.S 105) tarafından kayınpederinin biyografisi sayesinde öğreniyoruz. Ancak bundan sonraki edebi kanıtlar çok azdır. Neyse ki zaman zaman birçok gizemli arkeolojik kanıtlara denk geliyoruz. Kuzey Britanya hiçbir zaman fethedilemediyse bile sonradan Roma imparatorluğu İskoçya'ya akın etti. Büyük sur duvarlarını, Hadrian Duvarı'nı (M.S 120) ve Antoninler Duvarı'nı (M.S 142-155) geride bıraktılar ve bugün hala birçoğu ziyaret edilebilir. Britanya her zaman sıkı bir şekilde korunmuştu ve Romalı valilerin zaman zaman imparatorluğun iktidarını ele geçirmek için girişimlerde bulunduğu bir üsttü.

Hadrian's Wall Gate
Hadrian Duvarı
phault (CC BY)

MS 4. yüzyılın sonunda, Britanya'daki Roma varlığı "barbar" güçler tarafından tehdit edildi. Piktler (bugünkü İskoçyalılar) ve Skotiler (İrlandalılar) kıyıya baskın yaparken, Kuzey Almanya'dan Saksonlar ve Angluslar güney ve doğu İngiltere'yi işgal ediyorlardı. 410 yılında Roma ordusu geri çekilmişti. Britanyalılarla olan mücadelelerden sonra Angluslar ve Saksonlar galip geldiler ve Karanlık Çağlar boyunca (M.S 450 - M.S 800) Britanya'nın çoğunda kendilerini hükümdar ilan ettiler.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Çevirmen Hakkında

Alper Gedik
Hello, my name is Alper Gedik. I am 22 years old. I am a translation and interpreting student. Also, I am a freelance English tutor. I love reading English adventure books and I am interested in history.

Yazar Hakkında

Terry Walsh
Teacher of Classics

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Walsh, T. (2011, Nisan 28). Antik Britanya [Ancient Britain]. (A. Gedik, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-137/antik-britanya/

Chicago Style

Walsh, Terry. "Antik Britanya." Çeviren Alper Gedik. World History Encyclopedia. Son düzenleme Nisan 28, 2011. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-137/antik-britanya/.

MLA Stili

Walsh, Terry. "Antik Britanya." Çeviren Alper Gedik. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 28 Nis 2011. Web. 27 Oca 2023.