Avrupa

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2023

Her ay milyonlarca okuyucusu olan bir web sitesini yönetmek pahalıdır. Sadece sunucularımız için değil, aynı zamanda içerik dağıtım ağımız, Google Workspace, e-posta ve çok daha fazlası gibi ilgili hizmetler için de ödeme yapıyoruz. Bu parayı dünya için daha fazla ücretsiz tarih içeriği üretmeye harcamayı tercih ederiz. Yardımlarınız için teşekkür ederiz!
$9874 / $21000

Tanım

Mark Cartwright
Yazar: , Tercüme Eden: Burcu Ediz
tarihinde yayınlandı 25 Ekim 2018
X
translations icon
Diğer dillerde mevcuttur: İngilizce, Fransızca, İtalyan, Portekizce
Europa & the Bull of Zeus (by Unknown Artist, Public Domain)
Avrupa ve Zeus Boğası
Unknown Artist (Public Domain)

Europa, daha sonraları adını Avrupa kıtasına veren Yunan mitolojisinden bir figürdür.Hikayesinin popüler bir örneğinde Europa, Zeus tarafından kaçırılan ve Girit'e götürülen bir Fenike prensesiydi;Labirent ve Minotor namından Kral Minos, Zeus'un tecavüzünün sonuçlarından biri olacaktır.Europa efsanesi ve bilhassa üç erkek kardeşi tarafından soruşturulması,MÖ 1200'den 800'e kadar Fenikeliler tarafından Akdeniz'in tarihsel kolonizasyonunu iyi aksedebilir.

Zeuz Tarafindan Kaçirilmasi

Hesiod'un Theogony adlı eserine göre,Europa, Ocean ve Titan Tethys'in (357) kızıyken, Homer'in İlyada'sında Phoenix'in (14:321) kızıdır. Hikayenin bir diğer versiyonunda, Europa Fenikeli bir prensestir.Fenike Tire Kralı Agenor ve Phoenix'in kızı, onun erkek kardeşidir.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Bu, MÖ 5. yüzyıl tarihçisi Herodot (1.2.1) tarafından sunulan olayların versiyonudur.Günlerden bir gün, Europa deniz kıyısında arkadaşları ile birlikte dinlenirken tanrı Zeus onu gözetledi ve hemen ona aşık oldu. Biraz garip bir kur yapma taktiği ile Zeus ya kendini beyaz bir boğaya dönüştürdü ya da prensesi etkilemek için yakışıklı bir boğa gönderdi. Europa aslında uysal hayvan tarafından büyülendi ve onu çiçeklerle süsledi. Daha sonra, böylesine kibar bir hayvana binebileceğini düşünerek, boğanın onunla birlikte denize yüzdüğü, havaya yükseldiği ve Europa'yı Fenike'den uzaklara taşıdığı sırada sırtına tırmandı. Uçan boğalar belki de hava taşıyıcılarının en iyisi değil,boğanın hızlı bir şekilde denize düşmesi ve oradan çiftin Girit'e yüzmesi şaşırtıcı değil.Adadayken, Zeus kendini prensese zorladı ve çiftin üç çocukları oldu: Knossos'un gelecekteki kralı Minos,yeraltı dünyasının yargıçlarından biri olacak bilge Rhadamanthys ve biraz daha sonraki bir kültürde Truva'nın yüce savaşçısı ve müttefiği,Sarpedon. onları sık sık seven ve terk eden bir tanrı olmasına karşın, Zeus, Europa'ya bir takım veda hediyeleri verdi.Orada, her zaman avını elde eden bir av köpeği vardı; kişisel bir fedai, canlı, cesur adam Talos; ve bir de her daim hedefini vuran bir mızrak.

Europa arayışı ve bunun sonucunda kolonilerin kurulması, nispeten şimdi arkeolojik kanıtlarla doğrulanan MÖ 12. ve 7. yüzyıllar arasında daha geniş Akdeniz'de Fenike kolonizasyonunun tarihsel gerçekliğini yansıtıyor.

Bu sırada Agenor, kızının kaybolduğunu anladığında, üç oğlunu onu tekrar bulmaları için gönderdi.Bunlar Phoenix, Cilix ve Cadmus'du ve kız kardeşlerini hiçbir zaman bulamamalarına rağmen,çocuklar (en azından efsanede) sırasıyla Phoenicia, Kilikya ve Boiotian Thebes'de yeni koloniler buldular ve bundan dolayı bu toplulukların kurucu babaları oldular.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Hikaye, Europa'nın daha sonra evlendiği ve oğullarını Zeus ile evlat edinen Girit kralı Asterius'ta avuntu bulmasıyla biter.En sonunda Zeus'un yarattığı boğa, Boğa takımyıldızı oldu.Zeus efsanesinin, belki de Fenike Tire'e saldıran ve hazineleri adaya geri götüren Minos veya Miken Girit'inden gerçek bir Tunç Çağı baskın partisini temsil eden tarihsel olaylarda bir temeli olabilir veya alternatif olarak, Girit'e erken bir Helen saldırısını temsil eder. Europa arayışı ve bunun sonucunda kolonilerin kurulması, nispeten şimdi arkeolojik kanıtlarla doğrulanan MÖ 12. ve 7. yüzyıllar arasında daha geniş Akdeniz'de Fenike kolonizasyonunun tarihsel gerçekliğini yansıtıyor.

Europa & Zeus
Avrupa arayışı ve bunun sonucu olarak kolonilerin kurulması, nispeten daha geniş Akdeniz' de Fenike kolonizasyonunun tarihi gerçekliliğini ifade ediyor.
Carole Raddato (CC BY-SA)

İsim ve Kita

Europa adı 'engin yüz' demektir ve muhtemelen dolunaya atıfta bulunur. Alternatif olarak, kelime eu-ip olarak ayrılırsa, o zaman 'iyi sulanmış' anlamına gelir. Antik Yunanlılar, Europa kelimesini önce Orta Yunanistan'ın coğrafi bölgesine ve sonra tüm Yunanistan'a uygulamışlardır. MÖ 500'e kadar Europa, doğu ucunda Yunanistan ile birlikte tüm Avrupa kıtasını (Yunanlılar yalnızca Akdeniz çevresindeki bölgelere gerçekten hakim olmalarına rağmen) simgeliyordu.Kuzey Karadeniz'deki Don Nehri, genel olarak Asya ile sınır sayıldı. Herodot (4.45) kıtanın Avrupa olarak bilindiğini, ancak kesin sınırlarının bilinmediğini ve neden Europa'nın isim olarak seçildiğini keşfedemediğini kabul eder. Herodot, Yunanlıların tanıdıkları üç büyük toprak parçasına, Avrupa, Asya ve Libya'ya üç kadın ismi uyguladıkları ilginç gerçeğine dikkat çeker.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Sanata Temsil Etmek

Zeus boğasına binen Europa, MÖ 6. yüzyıldan itibaren Yunan sanatında popüler bir konuydu, ancak bilinen en eski tasvir olan bir amfora kabartması önceki yüzyıla aitti.Delphi'deki Sicyonian Hazinesi'nden (MÖ 560 dolayları ve parçalar halinde) ve Selinus (tam, MÖ 6. yy), Athos'taki Athena Tapınağı'ndan bir friz parçası ve Bergama'dan bir kabartma levhanın tümü miti göstermektedir. Siyah figürlü çanak çömlek ve değerli taşlar Zeus-Avrupa mitinin tasvir edildiği diğer araçlardı, eskisinin çok güzel bir örneği şu anda Boston Güzel Sanatlar Müzesi'nde bulunan Edinburgh ressamının bir amforasıdır. Şu anda Berlin'deki Staatliche Museen'de bulunan ve MÖ 5. yüzyıl ortalarına ait bir orijinalin kopyası olan tam figürlü bir heykel günümüze ulaşmıştır. Europa bir himation peleriniyle örtülüdür ve üzerinde 'Europa' yazan daha küçük bir heykelcik versiyonu, daha büyük figürü aynı özne olarak tanımlar. Avrupa ve boğa teması, özellikle Attika ve İtalya'nın güneyinde, MÖ 4. yüzyılda kırmızı figürlü çanak çömlek ressamları arasında hala popülerdi. Romalılar efsaneden zevk almaya ve sürdürmeye devam ettiler ve bugün bile konu favori olmaya devam ediyor ve modern Yunan iki Euro madeni parasının arka tarafında gösteriliyor

Çevirmen Hakkında

Burcu Ediz
İsmim Burcu Ediz. 21 yaşındayım. Kütahya'da yaşıyorum, ayrıca Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde okuyorum. Bölümüm mütercim tercümanlık.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark Fransa'da yaşayan bir tarih yazarıdır. Özel ilgi alanları çömlekçilik, mimari, dünya mitolojisi ve bütün medeniyetlerin paylaştığı ortak fikirleri keşfetmektir. Siyaset Felsefesi üzerine yüksek lisans yapmıştır ve WHE'de Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2018, Ekim 25). Avrupa [Europa]. (B. Ediz, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15614/avrupa/

Chicago Style

Cartwright, Mark. "Avrupa." Çeviren Burcu Ediz. World History Encyclopedia. Son düzenleme Ekim 25, 2018. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15614/avrupa/.

MLA Stili

Cartwright, Mark. "Avrupa." Çeviren Burcu Ediz. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 25 Eki 2018. Web. 20 Mar 2023.