Titan

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Merve Elmas tarafından çevrildi
07 Mart 2013 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, İspanyolca
X
Oceanus (by Mark Cartwright, CC BY-NC-SA)
Okeanus
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

Yunan mitolojisindeki, korkutucu ve bir o kadar da güçlü olan Titanlar, Olimpiyat tanrılarından önce gelen tanrılardı. Hiçbir zaman diğer tanrılar gibi tapmamışlardır, yine de, Titanomahia'da (Titanlar Savaşı) asi ve karmakarışık olmuş Titanları yenmiş olan Olimpos'lu tanrıların evrenindeki konumlarını sağlama böyle bir zıtlık yoluyla almışlardır. Gerçekten de Titan adı, bir şeylerin düzenine karşı sürekli karşı gelmelerine atıfta bulunmak için 'Süzgeçler' olarak adlandırılmıştır. İki nesil tanrı arasındaki bu çatışmanın ardından Zeus, Titanları Yeraltı Dünyasının en derin yeri olan Tartarus'a hapsetti ve evrende düzeni kurdu.

İlk Tanrılar

İlkel tanrılar hakkındaki bilgimizin başlıca kaynağı Hesiodos'un Theogonia (Tanrıların Doğuşu) 'sıdır. Yunan kozmolojisindeki ilk güçler Kaos, Dünya (Gaia) ve Aşk (Eros) idi. Bunlardan Gece, Gündüz ve Erebus (Karanlık) doğdu. Gaia, Gökyüzü (Uranüs), Periler ve Pontus (Deniz) 'u doğurdu. Yeryüzü ve Gökyüzünün birlikteliği tek gözlü Tepegözleri yarattı: Brontes (Gök gürültüsü), Steropes (Yıldırım) ve Arges (Parlak) ve üç Hekatonkheirler (Briareus, Kottos ve Gyges), müthiş bir güç ile kutsanmış olan 100 elli, 50 başlı devler.

12 Titan

Hesiod, asi Titanlar olan Gaia ve Uranüs'ün on iki çocuğunu şöyle tarif etmeye devam ediyor:

 1. Koios - Phoebe ile Leto'nun babasıydı.
 2. Crius - Eurybia ile olan birlikteliğinden doğan Pallas, Astraios ve Perses'in babasıydı.
 3. Kronos- En küçük çocuklardan olan Kronos, Rhea ile olan birlikteliğinden doğan Olimpiyat tanrıları Hestia, Demeter, Hera, Hades, Poseidon ve Zeus'un babasıydı. Olympia'da antik kült ibadetini ve Atina'daki bir hasat festivalini sembolize eder.
 4. Hyperion - Theia ile olan birlikteliğinden doğan Güneş'in (Helios), Ay'ın (Selene) ve Şafağın (Eos) babasıydı.
 5. Iapetos - Themis ile olan birlikteliğinden (bazı araştırmalarda Cklymene veya Asya) doğan Prometheus (Öngörü), Epimetheus (Sonradan Akla Gelen Düşünce), Atlas ve Menoetius'un babasıydı.
 6. Mnemosyne - Yeğeni Zeus ile birlikteliğinden doğan Muses'in annesiydi.
 7. Okeanos - En büyük Titan, Tethys ile birlikteliğinde doğan Okeanidlerin ve çeşitli nehir tanrılarının (Nil ve Styx dahil) babasıydı ve kendisi dünyayı çevreleyen ve diğer tüm nehirlerin kaynağı olan nehir veya okyanusu temsil ediyordu.
 8. Phoebe - Hekate ve Asteria'nın annesi.
 9. Rhea
 10. Tethys
 11. Theia
 12. Themis - Kaderleri, Saatleri, Eunomia'yı (Düzen veya Kanunilik), Dike'yi (Adalet) ve Eirene'yi (Barış) taşıyan Themis, Zeus'un ikinci eşiydi. Adalet, hukuk ve kehanet ile ilişkilendirilmiştir.

Titanomahia

Uranüs'ün, Kiklop ve Hekatonkheir'i acımasız bir şekilde hapsetmesinin ardından Kronos, Titanları babalarına karşı bir isyana sürükledi ve bu tamamen Gaia tarafından teşvik edilmiş olan bir eylemdi. Gerçekten de Gaia, Kronos'a Uranüs'ü hadım ettiği orağı (harpe) verdi. Cinsel organı denize atmak (mitin bazı versiyonlarında) tanrıça Afrodit'in doğuşuna yol açtı ve Kronos'un sıçrayan kanından Erinyeler (Öfkeler), Devler ve Kaderler doğdu.

Çocuklarının da aynı şekilde evrendeki egemenliğini gasp edeceğine dair bir kehanetten korkan Kronos, tüm yavrularını yuttu. Sadece annesi Rhea tarafından Girit'teki bir mağaraya kaçırılan Zeus bu kaderden kurtuldu. Kronos'u kandırmak için Rhea, kocasına Titan usulüne uygun olarak yutulan kundak bezlerine sarılmış bir taş verdi. Zeus intikamını alacak ve daha sonra babasını tüm kardeşlerini dünyaya geri öksürtecekti.

The Farnese Atlas
Farnese Atlas
Gabriel Seah (CC BY-SA)

Titanlar ve Olimposlular arasında cennetin kontrolünü ele geçirmek için devam eden savaşın, Othrys Dağı'na dayanan Titanlar ve Tesalya'daki Olympus Dağı'na dayanan Olimposlular ile on yıl sürdüğü söylenir. Olimpos tanrıları, Zeus'a gök gürültüsünü ve şimşeklerini de veren Kronos'un yardımından yararlandı. Bununla birlikte, nihayet güç dengesini Olimposlular lehine çeviren şey, Titanlara acımasızca devasa kayalar atan üç Hekatonkheir'in müdahalesi oldu. Titanlar daha sonra Yeraltı Dünyasının en derin, en karanlık kısmında -Tartarus- büyük bir uçuruma hapsedildi ve bu, Hades'ten bile daha derindi ve bundan böyle bir ceza yeri olarak biliniyordu. Poseidon tarafından yapılan devasa bronz kapılar ve Gyges, Kottos ve Briareos muhafızlar olarak atandığında, Titanlar artık Olimpos tanrıları tarafından kurulan barışçıl düzeni tehdit edemezdi.

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Merve Elmas
Hello, I am Merve Elmas, 22 years old and was born in Izmir, Turkey. I am a translation and interpreting student. I am interested in history and literature.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2013, Mart 07). Titan [Titan]. (M. Elmas, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11786/titan/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Titan." tarafından çevrildi Merve Elmas. World History Encyclopedia. Son güncelleme Mart 07, 2013. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11786/titan/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Titan." tarafından çevrildi Merve Elmas. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 07 Mar 2013. İnternet. 16 Haz 2024.