Hesiodos

Tanım

James Lloyd
tarafından yazıldı, Sibel Demirci tarafından çevrildi
21 Temmuz 2012 tarihinde yayınlandı
X
translations icon
Theogony (Generations of the Gods) by Hesiod, c. 700 BCE (by Simeon Netchev, CC BY-NC-SA)
Theogony (Tanrıların Nesilleri), Hesiodos'tan, M.Ö. 700
Simeon Netchev (CC BY-NC-SA)

Hesiodos (M.Ö. 700), Homeros ile birlikte, neredeyse efsanevi ilk Yunan Destan şairlerinden biridir. Eserleri Homeros'un eserleriyle kıyaslanabilir uzunlukta değildir. Hesiodos'un şiirleri uzunluklarından dolayı değil dillerinden dolayı destan olarak kabul edilir.

Hesiodos bize ulaşan, tamamlanmış iki eser meydana getirmiştir. Bunlar Teogoni ve İşler ve Günlerdir. İkisi de sözlü gelenekte yazılmıştır. Doğru ya da yanlış olarak çeşitli başka eserler Hesiodos'a atfedilmiştir. Bunlar Herakles'in Kalkanı, Kadın Kataloğu, Chiron'un İlkeleri, Melampus ve Astronomiyi içerir. Bunların hepsi parçalar halindedir. Ne yazık ki, Hesiodos'un Homeros ile bir şiir yarışmasında rekabet ettiğini anlatan hikayesi kesinlikle yanlıştır.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Theogonia

Teogoni yaklaşık bin heksametre çizgiden oluşur ve Yunan tanrılarının ve soylarının eşsiz bir anlatımıdır. Hesiodos, birçok diğer destan şairi gibi Müzlerden (İlham Perileri) ilham aldığını ve okuyucularına bunun ''kuzularına Helikon Dağı altında çobanlık yaparken'' olduğunu iddia eder.

Theogonia başlıca bu alanları kapsar:

 1. Dünyanın Kaosla başlangıcı, ardından Gaia, Tartarus ve Eros (bu bölüme Platon'un Sempozyumunun başlangıcına yakın bir yerde değinilmiştir)
 2. Gaia'nın Uranüs'ü yaratması ve onların Titanları, Siklopları ve diğer devleri yetiştirmesi
 3. Kronos'un Uranüs'ü hadım etme hikayesi
 4. On iki Olimpos tanrılarından Kronos ve Rhea'nın yetiştrilmesi, Kronos'un tanrıları doğar doğmaz nasıl yediğini ve sadece Zeus'un hayatta kalıp sonradan Kronos'u kusmaya zorlaması
 5. İnsanları ateşe verdiği için Zeus tarafından nasıl cezalandırıldığını anlatan Prometheus'un hikayesi
 6. Olimposlular ve Titanlar arasında yaşanan ve Zeus'un galip geldiği Titanomahia Savaşı'nın Titanları ve Tifonları Tartarusa sürüklemesi
 7. Zeus'a, son karısı olan Heraya ve diğer birçok eşine adanmış bir bölüm
 8. Herkül'ün doğuşu
 9. Daha sonra Kadınların Kataloğuna girmesi için iki satır eklenmiş olan tanrıçaların ve ölümlü erkeklerin yavruları.

  Reklamları Kaldır
  Advertisement

Portrait of Hesiod
Hesiodos'un Portresi
Carole Raddato (CC BY-NC-SA)

İşler ve Günler

İşler ve Günler 828 heksametreden oluşmaktadır. 'İşler' tarım yılının olaylarını ifader eder. 'Günler' (yaklaşık 765 satırdan itibaren kaydedilir) ise belirli şeyleri yapmak için uğurlu ya da uğursuz olan ayın günlerini kaydetmekle uğraşır. Yine şiir, Müzlere (İlham Perilerine) bir itiraz ile başlar, ancak daha sonra Hesiodos'un kardeşi Perses'e hitapta bulunmaya devam eder, anlaşmazlıklarını bir kenara bırakmaya teşvik eder: ''Perses, bunları kalbinde hisset ve haylazlıktan haz duyan bu kaos tanrısının (Eris) kalbini işten geri tutmasına izin verme...'' (W.D. 28).

İşler ve Günler bu esas alanlara ayrılabilir:

 1. İnsanın sıkı çalışmasının ve adil davranma zorunluluğunun gerekçesi Prometheus, Pandora, şahin ve bülbülün masalları gibi efsaneler ve özdeyişlerle açıklanmaktadır.
 2. Nasıl iyi bir çiftçi olunacağına dair Perses'e talimatlar (işler)
 3. Deniz ticareti ile ilgili tavsiyeler
 4. Dini ve sosyal beklentiler üzerine atasözleri
 5. Şanslı ve şanssız günler ('günler')

Hesiod'un gerçek hayatı hakkında pek bir şey bilinmiyor. Babasının deniz ticaretinden kar sağlayamadığı için evini Aetolian Cyme'de terk ettiğini söylüyor; ''Helikon yakınlarında kışın kötü, yazın bunaltıcı ve hiçbir zaman iyi olmayan sefil bir köy olan Ascra'ya yerleşmiştir.'' (W.D. c. 640) ve şiirlerinde gerçek hayatına atıfta bulunan çeşitli bölümler vardır. Hesiodos'un ölüm yerinin nerede olduğu da tartışmalıdır; Boeotia'da ya Locris'te ya da Orhomenos'ta onun için bir mezar vardı.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Sibel Demirci
Benim adım Sibel. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde Mütercim Tercümanlık okuyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi umuyorum. Tarihi ve onunla ilgili her şeyi seviyorum! Mitolojileri okumayı ve çevirmeyi çok seviyorum.

Yazar Hakkında

James Lloyd
James'in ana araştırma alanı antik Yunan müziğidir, ancak mitoloji, din ve sanat ve arkeolojiye genel ilgi alanları vardır. Kendini helensever olarak tanımlayan James. Roma turtasına en azından bir göz atıyor.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Lloyd, J. (2012, Temmuz 21). Hesiodos [Hesiod]. (S. Demirci, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-785/hesiodos/

Chicago Formatı

Lloyd, James. "Hesiodos." tarafından çevrildi Sibel Demirci. World History Encyclopedia. Son güncelleme Temmuz 21, 2012. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-785/hesiodos/.

MLA Formatı

Lloyd, James. "Hesiodos." tarafından çevrildi Sibel Demirci. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 21 Tem 2012. İnternet. 13 Nis 2024.