Pandora

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2024

Dünyaya ücretsiz tarih eğitimi sağlama misyonumuza yardımcı olun! Lütfen bağış yapın ve 2024 yılında sunucu maliyetlerimizin karşılanmasına katkıda bulunun. Desteğinizle her ay milyonlarca insan tarihi tamamen ücretsiz olarak öğreniyor.
$2723 / $18000

Tanım

Mark Cartwright
tarafından , Bahadır Çiçek tarafından çevrildi
tarihinde yayınlandı 27 Temmuz 2015
X
Pandora About to Open Her Box (by Lawrence Alma-Tadema, Public Domain)
Kutusunu Açmak Üzere Olan Pandora
Lawrence Alma-Tadema (Public Domain)

Pandora, Yunan mitolojisinden ilk kadın olarak kabul edilir. Kendisi aynı zamanda Zeus'un gazabının bir aracı olarak insanlığın bütün kötülüklerini dünyaya salmaktan sorumlu tutulan bir figürdür. Pandora aynı zamanda ilk Yunan panteonunda akrabası olmayan bir dünya tanrıçasıydı.

Pandora - Bir Ceza Aracı

Pandora adı "armağanlar" ve "her şey" anlamına gelir. Hesiodos'un (ve hatta belki de uydurduğu) Theogonia'sında ve İşler ve Günler'inde bahsedilene göre Zeus, Hephaistos'a ilk kadın olan Pandora'yı topraktan ve sudan yaratmasını söylemişti. Zeus'un niyeti, güzel ve sevimli Pandora'yı araç olarak kullanarak, tanrılardan ateşi çalan ve insanlığa vermiş olan ve suçlu Prometheus'u cezalandırmaktı. Zeus ant içiyor:

İapetus'un Oğlu [Prometheus], sen ki diğerlerinin bilmediği öğütleri biliyordun, ateşi çalmak ve beni kandırmak seni mutlu ediyor anlaşılan - yazık sana ki kendine ve senden sonraki insanlar için büyük bir keder gelecek – Onlara çaldığın ateşin karşılığında öyle bir kötülük vereceğim ki, hepsi kendi kötülüklerini kucaklayarak ruhlarında hoşnut olsunlar. (İşler ve Günler, 54-59)

Pandora'nın İlahi Armağanları

Ayrılmadan önce Pandora'ya Olimpos tanrılarının her biri tarafından bir dizi ilahi armağan verildi. Athena ona tüm güzel el sanatlarını öğretti ve onu simli elbiselerle giydirdi. Afrodit zarafet verdi ve büyük şiddetli bir arzu yaratabilsin diye araçlar verdi ve Hermes kendisine "bir köpeğin zihni ve hırsız bir karakter" ve göğsünde "yalanlar ve hilekar sözler" verdi (İşler ve Günler, 67-68, 77-78). Bu yeterli değilse Pandora, Hephaistos'un yaptığı muhteşem bir altın kafa bandı ile taçlandırıldı, Mevsim Tanrıçaları kendisine bahar çiçeklerinin çelenkleri verildi, ve Graceler tarafından güzel mücevherlerle süslendi. Son olarak, Pandora'ya, hiçbir koşulda asla açmaması gerektiği söylenen Dünya'ya inmesi için büyük bir saklama kavanozu verildi.

Pandora'nın Kutusu: Dünyanın Kötülükleri

KADERİNİ YERİNE GETİRMİŞTİ, MERAKINA YENİK DÜŞEN PANDORA, KAVANOZUN KAPAĞINI AÇMIŞTI VE TÜM KÖTÜLÜKLERİ DÜNYAYA SALMIŞTI.

Hermes tarafından yönlendirilen Pandora, Prometheus'un kardeşi Epimetheus'a gönderildi. Kardeşinin tanrılardan bir hediyeyi asla kabul etmeme tavsiyesini aptalca unutan güzel Pandora, Epimetheus'un evinde ağırlandı ve ardından ikisi evlendi. Pyrrha adında bir kız çocukları olmuştu. Bir gün, kaderini yerine getirmişti, merakına yenik düşen Pandora, kavanozun kapağını açmıştı ve tüm kötülükleri dünyaya salmıştı. Bu korkunç şeyler arasında hastalık, savaş, ahlaksızlık, emek ve rızık için çalışma gerekliliği vardı.

Pandora, hatasını fark ederek, kapağı hızla geri kapatmıştı, ama artık çok geçti ve içinde kavanozun kapağının kenarına sıkışmış tek bir şey kalmıştı — Umut — böylece insanlık bir şekilde ani ve ebedi talihsizliğine katlanabilecekti.

"Umut", Yunancadan gelen geleneksel çeviridir, ancak aslında hem iyi hem de kötü olayların beklentisini içeren "beklenti" ile daha iyi temsil edilebilir. Bu cezayla, Zeus böylece ateşin hırsızlığının karşılığını vermişti ve tanrılar ile insanlar arasındaki ebedi bölünmeyi yeniden sağlamıştı.

Pandora Receiving Gifts from the Gods
Pandora Tanrılardan Hediyeler Alıyor
The British Museum (CC BY-NC-SA)

Sanatta Pandora

Partenon'un içinde duran Dev Athena Parthenos heykelinin tabanında, Phidias tarafından yapılmış Pandora'nın doğuşunu gösteren bir kabartma friz ortaya çıktı. Büyük Plinius'a göre sahnede 20 tanrı izliyordu. Pandora, muhtemelen Sofokles'in şu anda kayıp satir oyunu Pandora'dan esinlenilmiş birkaç Yunan Vazo'larında da görünüyor.

Şimdi Oxford'daki Ashmolean Müzesi'nde bulunan, MÖ 5. yüzyıldan kalma kırmızı figürlü bir eşyada, Pandora yerden ortaya çıkıyor ve bu da topraktan yaratıldığını sembolize ediyor. Bu tür sahnelerde ya Epimetheus ya da satirler tokmak taşırlar, ancak bunların önemi maalesef kaybedilmiştir ve bunlar Yunan mitolojisinin zenginliğini hayatta kalan edebi kaynakların ötesinde bir kez daha göstermektedir.

Çevirmen Hakkında

Bahadır Çiçek
Merhaba, ben Bahadır. İngilizce Mütercim Tercümanlık okuyorum. Tarih, mitoloji ve özellikle böyle şeyleri çevirmeyi seviyorum.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmadan Alıntı Yapın

APA Stili

Cartwright, M. (2015, Temmuz 27). Pandora [Pandora]. (B. Çiçek, Çevirmen). World History Encyclopedia. Erişim adresi https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-13940/pandora/

Chicago Stili

Cartwright, Mark. "Pandora." Çeviren Bahadır Çiçek. World History Encyclopedia. Son değişiklik Temmuz 27, 2015. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-13940/pandora/.

MLA Stili

Cartwright, Mark. "Pandora." Çeviren Bahadır Çiçek. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 27 Tem 2015. Web. 17 Tem 2024.