Hestia

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Gizem Eyüpoğlu tarafından çevrildi
12 Eylül 2019 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, Portekizce, İspanyolca
X
Hestia Giustiniani (by Unknown Artist, Public Domain)
Hestiya Giustiniani
Unknown Artist (Public Domain)

Hestia ocağın, evin ve misafirperverliğin Yunan bakire tanrıçasıydı. Yunan mitolojisinde Kronos ve Rhea'nın en büyük kızıdır. Ailenin ve siyasi topluluğun koruyucusu rolünde Hestia'ya her özel evin içindeki ocakta ve kasabanın veya şehrin halka açık ocağında düzenli olarak kurbanlar ve adaklar yapıldı. Romalılar için tanrıça Vesta olarak biliniyordu.

Aile

Yunan mitlerinde Hestia'nın ebeveynleri Cronus ve Rhea’ydı ve bu nedenle küçük kardeşleri Zeus, Hera, Demeter, Poseidon ve Hadesti. Kendi çocuklarından birinin egemenliğini devireceğinden korkan Cronus, hepsini yuttu. Ama Zeus, daha sonra geri dönen ve babasını kardeşlerini öksürttüren bebek yerine kocasına kumaşa sarılmış bir taş verince annesi tarafından kurtarıldı. Hestia, doğurganlık tanrısı Apollon, Poseidon ve Priapus'un sevgi dolu ilgilerine rağmen hiç evlenmedi ve bakire kaldı. Yunan tanrıçası, Zeus'a başarısız saldırılarında Olimpos’lulara katılmayan tek kişiydi.

Tanrıça ocağın kişileşmesiydi ve bu nedenle her birinin kendi ocağı olduğu için tanrıların tüm tapınaklarında kurbanlar aldı.

Bazı listelerde Hestia, 12 Olympos tanrısından biridir ancak daha yaygın olarak yerini Dionysos alır. Bazı mitlerde tanrıça, Olimpos Dağı'ndaki tanrılar arasındaki yerinden gönüllü olarak vazgeçer, Dionysos ile yer değiştirir, çünkü tanrısal işlerden çekilmeyi tercih eder ve seçtiği herhangi bir ölümlü şehirde sevgiyle karşılanacağından emindir.Biraz eve bağımlı bir tanrı olan Hestia, Yunan mitolojisinde eğlenceli maceralara atılmaz, bunun yerine diğer tanrılardan ve onların fazlasıyla insani zayıflıklarından uzak uzman bir tanrıça rolünü üstlenmiş gibi görünmektedir.

Yunan kültüründe ocak

Tanrıça ocağın kişileşmesiydi ve bu nedenle her birinin kendi ocağı olduğu için tanrıların tüm tapınaklarında kurbanlar aldı. Geleneğe göre, Hestia Zeus'un onurlandırıldığı Olympia gibi yerlerde bile diğer tanrılardan önce herhangi bir kurban aldı. Hestia ayrıca herhangi bir ziyafette ilk ve son şarap sunularını aldı ve genellikle herhangi bir dua ve yeminde ilk olarak bahsedildi. Bu nedenle 'Hestia'dan başlamak' diye bir deyim gelişti. Mitolojide Hestia her zaman bakire kalacağına yemin ettiğinde ilk kurbanı alma onuru Zeus tarafından verildi.

Mt. Olympus
Dağ. Olimpos
Cristos Vlahos (CC BY)

Bir yunan evinde, ocak genellikle portatif bir mangaldır, ancak hanenin kalbini ve ruhunu sembolize eder ve merkezini temsil ederdi. Böylece ocak, sadece yemek pişirmenin değil, birçok aktivitenin odak noktasıydı. Bebeği ocağın etrafında taşımayı içeren doğum töreninde, haneye yeni gelen gelinler ve köleler ondan önce fındık ve incir yağmuruna tutulurdu ve bir aile üyesinin ölümünün ardından ocak söndürülür ve yeniden yakılırdı (Argos'ta yaygın bir uygulamadır). Günlük yemeklerde, Hestia'ya ocağa atılarak bir hediye sunulabilir. Tanrıçaların ocak olarak kişileştirilmesi, onu konukseverlik, konukların korunması ve iyi ev inşasının mucidiyle de ilişkilendirdi.

Genellikle başörtüsü takan ve mütevazı giysiler giyen genç bir kadın olarak sunulur.

Bireysel evlerin yanı sıra, Hestia özellikle sivil işlevlerin yapıldığı ve yerel yönetim işlerinin yürütüldüğü bir kasaba veya şehrin sembolik merkezi olan prytaneion ve bouleuterion ile ilişkilendirildi. Burada genellikle, kralın sarayındaki taht ve kabul odası olan megaron'un büyük bir ocağa sahip olduğu Miken Yunanistan'ına kadar uzanan bir gelenek olan bir ocak vardı. Daha sonraki kasabanın ocağı topluluk tarafından genellikle bu amaç için seçilen bekar kadınlar tarafından sürekli sürdürülmüştür. Tanrıça, yeni bir sulh yargıcının görev süresine başladığı ve sona erdiği her seferinde ve konsey toplantılarından önce bu ortak ocakta kurbanlar aldı. İlginç bir şekilde, MÖ 5. yüzyılda Persler tarafından Yunanistan'ın başarısız işgalinden sonra Delphi - birçok yönden Yunan şehir devletlerinin dini kalbi - tüm ortak ocakların söndürülmesini emretti çünkü artık kirli kabul edildiler. Ocaklar daha sonra Delphi'deki ocaktan alınan saflaştırılmış alevler kullanılarak yeniden yakıldı.

Tanriçaya kültler

Hestia'ya halk arasında tapınma, Pire, Eleusis, Halimos ve Krokonidai'deki kayda değer kültlerle özellikle Attika'da yaygındı. Bazı kültler, örneğin Naukratis ve Kos'ta, (sadece erkeklerin katılabileceği) şehrin siyasi hayatıyla bağlantısı nedeniyle, kadınların ortak ocakta Hestia ile ilgili ritüellere katılmalarını yasakladı. Hestia'ya özel olarak adanmış rahipler ve rahibeler, Helenistik dönemden itibaren özellikle yaygın görünmektedir. Roma döneminde, şimdi Vesta olarak bilinen Hestia, örneğin baş rahibin bir kadın olduğu Efes'te ibadet edilmeye devam etti.

Hestia, Dione & Aphrodite
Hestia, Dione ve Afrodit
Stu Smith (CC BY-ND)

Sanatta Hestia

Hestia'nın kendisini çevreleyen belirli bir mitolojisi olmadığı için, Yunan sanatında çok sık görünmez ve göründüğünde, özellikle onunla ilişkilendirilen kolayca tanımlanabilen bir nesne taşımadığından, diğer tanrıçalardan ayırt edilmesi zor olabilir. Genellikle başörtüsü takan ve mütevazı giysiler giyen genç bir kadın olarak sunulur ve bazen c'deki gibi bir içki döker. 500 BCE kırmızı figür kylix şimdi Berlin Staatliche Museen'de, onu Apollo ve Hermes eşliğinde Herkül'ü Olympus Dağı'na götürürken gösteriyor.

Ünlü Francois Vazosunda (MÖ 570-565) ve bu kez, Delphi'deki Siphinian Hazinesi'nin kuzey frizinde (MÖ 525 dolayları) görünür ve burada kendisi ve kimliği belirsiz bir tanrıça hoplit üniformalı iki devle karşı karşıyadır. Hestia Parthenon'un doğu alınlığındaki grupta oturan bir figür olabilir, ancak mermer heykel eksiktir ve bu nedenle kesin olarak tanımlamak zordur. Başka bir olası görünüm sözde 'Hestia Giustiniani' - örtülü bir kafa ve uygun şekilde sade peplos elbise ile ayakta duran bir kadın - ama bu Hera veya Demeter olabilir. 1,9 metre (6,2 ft) boyunda olan figür, MÖ 470 civarında yapılmış bir orijinalin kopyasıdır ve Roma'daki Villa Albani'de görülebilir.

Çevirmen Hakkında

Gizem Eyüpoğlu
İstanbulda yaşamaktayım,yaşım 24 Balıkesir Üniversitesi turizm rehberliği bölümü mezunuyum,okulumdan başarı ile mezun oldum.Akdeniz bölgesinde çeşitli otel ve acentalarda çalıştım,Rehber olma yolunda emin adımlarla ilerlemekteyim.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2019, Eylül 12). Hestia [Hestia]. (G. Eyüpoğlu, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-16141/hestia/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Hestia." tarafından çevrildi Gizem Eyüpoğlu. World History Encyclopedia. Son güncelleme Eylül 12, 2019. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-16141/hestia/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Hestia." tarafından çevrildi Gizem Eyüpoğlu. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 12 Eyl 2019. İnternet. 17 Haz 2024.