Olympia

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2024

Dünyaya ücretsiz tarih eğitimi sağlama misyonumuza yardımcı olun! Lütfen bağış yapın ve 2024 yılında sunucu maliyetlerimizin karşılanmasına katkıda bulunun. Desteğinizle her ay milyonlarca insan tarihi tamamen ücretsiz olarak öğreniyor.
$3832 / $18000

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Ahmet Barış Günevi tarafından çevrildi
02 Temmuz 2012 tarihinde yayınlandı
X
Stadium Entrance, Olympia (by Mark Cartwright, CC BY-NC-SA)
Stadyum Girişi, Olympia
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

Antik Olympia, batı Peloponnese'de bulunan Zeus'a tapınmaya adanmış eski bir Yunan mabet alanıydı. Pan-Hellenic Olimpiyat Oyunları, MÖ 776'dan MÖ 393'e kadar her dört yılda bir Zeus onuruna düzenlendi. Olympia, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Erken tarih

İlk olarak MÖ ikinci binyılda yaşayan konutların ilk arkeolojik kaydı MÖ 1900 ila 1600 yılları arasında yaşamaktadır. Sitedeki Kronion tepesi belki de Kronos'a adanmış ilk ibadet yeriydi. Bununla birlikte, yabani zeytin ağaçlarının kutsal korusundaki tepenin eteğindeki diğer kutsal binalar veya Altis, Gaia, Themis, Afrodit ve Pelops gibi diğer tanrılara tapıldığını göstermektedir. Batı Yunan kabilelerinin Peloponnese'ye inmesiyle, Olympia'da baskın kült figürü olacak olan Olimpiya tanrılarının babası Zeus'tu.

Zeus tapinaği

Ünlü antik tapınak alanında ilk büyük bina, MÖ 650-600 civarında inşa edilen Hera'ya adanmış bir tapınak olan Heraion'du. MÖ 5. yüzyılda tapınak refahın zirvesine ulaştı ve Devasa 6 x 13 sütunlu Zeus Tapınağı, Olimpiyat tanrılarının liderinin büyük bir fildişi ve altın heykelini barındırmak için MÖ 457'de tamamlandı. Elisli Libon tarafından tasarlanan Doric tapınağı, o dönemde Yunanistan'ın en büyüğüydü ve 10,53 m yüksekliğinde sütunlarla 64,12 m x 27,68 m ölçülerindeydi. Zeus Tapınağı'nın pedimentleri muhteşem heykeller sergiledi: doğu tarafında Pelops ve Oinomaos arasındaki efsanevi savaş arabası yarışı ve batı pedimentinde Apollo'nun görkemli merkezi figürü ile bir Centauromachy. Tapınaktan gelen metopes, Herkül'ün emeklerini temsil etti. Tapınağın içindeki Zeus heykeli Phidias (Parthenon ve Athena heykeli üzerinde çalışmış) tarafından yapılmış ve bir taht üzerine oturmuş ve Antik Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olarak kabul edilen 12 m yüksekliğinde altın ve fildişi zeus heykeliydi.

Yüzyıllar boyunca diğer önemli bina projeleri arasında hamamlar ve bir yüzme havuzu (MÖ 5.yüzyıl), seyirciler için setleri olan yeni stadyum (MÖ 4. yüzyıl ortası), bir palaistra (MÖ 3. yüzyıl) yer aldı. ), bir spor salonu (MÖ 2), hipodrom (780 m uzunluğunda), büyük Leonidaion veya konuk evleri (MÖ 330) ve Theikoloi (papazın ikametgahı).

Olimpiyat oyunlari

İlk Olimpiyat Oyunları M.Ö. 776'da yaz gündönümünden sonraki ilk dolunayda yapıldı.

Spor etkinlikleri başlangıçta cenaze ritüelleriyle, örneğin Homeros'un İlyada'sında Patroklos onuruna Aşil tarafından başlatılan cenaze oyunlarıyla ilişkilendirildi. Bazı mitolojik hesaplar, Zeus'un Kronos'a karşı zaferini kutlamak için Oyunlara başladığını söyler; Diğer hesaplara göre Pelops onları Oinomaos'un onuruna başlattı. Her halükarda, spor, sağlıklı bir beden ve rekabetçi ruh, Yunan eğitiminin büyük bir parçasıydı ve bu nedenle organize atletik yarışmaların bir noktada yaratılması şaşırtıcı değildir.

İlk ve tek etkinlik olan stadion ayak yarışının galibi stadyum pistinin bir uzunluğu, 600 feet veya 192 m, Elis'li Koroibos'tu ve o zamandan beri her kazanan kaydedildi ve her Olimpiyata onların adı verildi, böylece bize Yunan dünyasının ilk doğru kronolojisini verdi. Üç aylık Pan-Helenik ateşkes sırasında, sporcular ve 40.000 kadar seyirci, Oyunlara katılmak için Akdeniz'in dört bir yanındaki Yunan şehirlerinden geldi.) Bireyler ve şehir devletleri Zeus'a para, heykeller (Paionios'un muhteşem Nike'ı, MÖ 424 civarı ve Praxiteles'in Hermes'i de dahil olmak üzere, MÖ 4. yüzyılın sonlarında), bronz tripodlar, kalkanlar, kasklar ve silahlar içeren teklifler getirdi ve Olympia'nın Yunan sanatı ve kültürünün yaşayan bir müzesi haline gelmesiyle sonuçlandı. Birçok şehir ayrıca hazineler inşa etti - tekliflerini barındırmak ve şehirlerinin prestijini artırmak için küçük ama etkileyici binalar.).

Zamanla Oyunlara daha uzun ayak yarışları, güreş, boks, araba yarışı, discus, cirit, atlama ve pentatlon gibi başka etkinlikler de eklendi. Zirvedeyken, beş güne yayılmış 18 olay vardı. Ancak, her zaman en önemli olay olarak kalan orijinal stadyumdu. Galipler zeytin yaprakları taçları ve kutsal korudan kesilmiş bir zeytin dalı kazandılar, ama çok daha önemlisi şan, şöhret ve gerçek anlamda tarihsel ölümsüzlük kazandılar.

The Philippeion of Olympia
The Philippeion of Olympia
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

Olympia'da düzenlenen ikinci önemli etkinlik, tanrıça Hera'nın onuruna her dört yılda bir düzenlenen kadınlar için Heraia Oyunları'ydı. Çocuklar, ergenler ve genç kadınlar, stadyum pistinin 500 metresinden (160 m) uzakta ayrı ayak yarışlarında koştular. Kazananlar için ödüller arasında zeytin kronları ve sitede kendilerinin bir portresini kurma hakkı vardı. Her iki Oyunların organizasyonu ve kullanılmadığında sitenin bakımı sorumluluğu Eleans'a aittir.

ANTIK OLIMPIYATLAR'DAKI 5. YÜZYILDAN KALMA ZEUS TAPINAĞI, YUNANISTAN'DA INŞA EDILEN EN BÜYÜK TAPINAKTI.

Oyunlar, Makedonya II. Filip tarafından inşa edilen ve kraliyet ailesinin altın heykellerini içeren dairesel sütunlu bir bina olan Philippeion'un dikkate değer mimari ilavesiyle Helenistik dönem boyunca devam etti (MÖ 338 civarı). Romalılar, Oyunların dini önemine çok az önem verirken, onları yüksek saygı göstermeye devam ettiler ve Sulla'nın MÖ 80'de Oyunları kalıcı olarak Roma'ya taşıma girişimine rağmen, Olympia'yı yeni binalar, ısıtmalı hamamlar, çeşmeler (özellikle Herodes Atticus'un Nymphaion'u, MS 150) ve heykellerle süslemeye devam ettiler.) En ünlüsü, imparator Nero, MS 67'de Olimpiyat zaferinin ihtişamını kazanmaya çalıştı, girdiği her etkinlikte yarıştı ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde kazandı.

Çöküş

İmparator Theodosios'un tüm kült uygulamalarını ve pagan festivallerini yasaklayan kararnamesiyle, Oyunlar bin yıldan fazla bir süredir 293 Olimpiyat'ın ardından MS 393'te sona erdi. Ünlü kutsal alan yavaş yavaş düşüşe geçti, MS 426'da imparator II. Theodosios'un kararnamesiyle kısmen tahrip edildi ve erken Bizans döneminde bölgeye bir bazilika inşa eden bir Hıristiyan topluluğu tarafından devralındı. MS 522 ve 551'deki depremler kalan kalıntıların çoğunu tahrip etti ve yakındaki Alpheios ve Kladeos nehirlerinden gelen siltler, 1829'da Fransız Arkeoloji Misyonu tarafından yeniden keşfedilene ve 1875'ten itibaren Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından sistematik kazı yapılana kadar bölgeyi kapladı.Bir zamanlar güzel olan tapınakların çoğu şimdi sadece harabelerdir, ancak ziyaretçi en azından bugün ilk Olimpiyat stadyumunun pisti boyunca koşabilir.

Bibliografya

  • Andronicos, M. Olympia. Ekdotike Athenon, Athens, 2002
  • Kaltsas, N. Olympia. MOCARF, Athens, 2009
  • Koursi, M (ed.). The Olympic Games in Ancient Greece. Ekdotike Athenon, Athens, 2003

Çevirmen Hakkında

Ahmet Barış Günevi
Eskişehir'de doğdum ve tüm çocukluğum Eskişehir'deydi. Bir erkek kardeşim var, evli ve bir çocuk babası, eğitim hayatım bilecik/bozüyük'te geçti. Basketbol ve bilgisayar oyunları oynamayı seviyorum. İngilizceye olan sevgim onlar sayesinde başladı.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2012, Temmuz 02). Olympia [Olympia]. (A. B. Günevi, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-436/olympia/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Olympia." tarafından çevrildi Ahmet Barış Günevi. World History Encyclopedia. Son güncelleme Temmuz 02, 2012. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-436/olympia/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Olympia." tarafından çevrildi Ahmet Barış Günevi. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 02 Tem 2012. İnternet. 24 Tem 2024.