Nike

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2024

Dünyaya ücretsiz tarih eğitimi sağlama misyonumuza yardımcı olun! Lütfen bağış yapın ve 2024 yılında sunucu maliyetlerimizin karşılanmasına katkıda bulunun. Desteğinizle her ay milyonlarca insan tarihi tamamen ücretsiz olarak öğreniyor.
$1882 / $18000

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Necip Can Bek tarafından çevrildi
30 Eylül 2012 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, İtalyanca, İspanyolca
X
Nike (by Mark Cartwright, CC BY-NC-SA)
Nike
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

Antik Yunan tanrıçası Nike, zafer idealinin kişileştirilmesiydi. İdeal terimlerin bu tür kişileştirmeleri eski Yunan kültüründe yaygındı; diğer örnekler arasında Bilgelik, Bilgi ve Adalet sayılabilir. Yunan panteonundaki diğer tanrıların aksine, bu tür kişileştirici tanrılara genellikle insan kişilikleri ve tarihleri ​​verilmemiştir. Bu nedenle, Yunan kültüründe Nike hakkında, annesinin Styx (Okyanus'un kızı) ve babasının Titan Pallas olduğu dışında çok az şey söylenir. Üç kız kardeşi ve aynı zamanda tanrıları kişileştiren üç kız kardeşi vardı: Nike ile birlikte Olympus Dağı'nda her zaman güçlü Zeus tarafından oturan Zelus (Rekabet), Cratos (Üstünlük) ve Bia (Kuvvet).

Tanrıça, antik Yunan sanatında heykellerde, çanak çömleklerde ve madeni paralarda görülen popüler bir figürdü. Genellikle Hesiodos'un 'güzel bilekli Nike' tanımına uyan kanatlarla tasvir edilir ve genellikle önünde bir zafer çelengi taşır ve bu çelengi ya diğer tanrılara ya da muzaffer kahramanlara ve sporculara sunardı. Heykelde hayatta kalan en eski kanatlı Nike, Delos'tandır ve MÖ 550'ye kadar uzanır ve büyük olasılıkla Archermos tarafından yapılmıştır. Heykel Arkaik üsluptadır ve dizleri bükerek ve koşarak dönemin tipik pozunu verir. Attika MÖ 5. ila 4. yüzyıl çanak çömleklerinde, Nike ayrıca genellikle bir savaş arabasına biner veya bazen bir sunağın veya kurbanlık bir boğanın yanında durur.

GENELLİKLE HESİODOS'UN 'GÜZEL BİLEKLİ NİKE' TANIMINA UYAN KANATLARLA TASVİR EDİLİR VE ÖNÜNDE BİR ZAFER ÇELENGİ TAŞIRDI.

Tanrıça Athena'nın en yaygın sıfatlarından biri Athena Nike idi ve Zafer, MÖ 420'lerin sonlarında Atina Akropolü'nde inşa edildiğinden Athena'ya bir tapınaktı. Tapınak çatısının köşelerinde ve orta sırtında bulunan bronz akroteriler (dekorasyon eklendi) Nike'ı temsil ediyordu ve tapınağın etrafı, Nike'ın boğaları kurban etmeye ve silahlar ve zırh gibi çeşitli ganimetleri dikmeye yönlendiren figürlerini betimleyen bir frizle süslenmiş bir korkulukla çevriliydi.

Nike ayrıca diğer binalarda dekoratif heykellerde, hem frizlerde hem de birçok tapınak çatısında bir akroter olarak ve Trakya'dan Makedonya'ya kadar birçok madeni parada yer aldı, örneğin, Syracuse'un (Sicilya) gümüş bir dekadrajında ​​görünüyor, burada bir savaş arabasını taçlandırıyor. (c. MÖ 400). Nike heykelleri de askeri zaferleri anmak için kuruldu; ünlü bir örnek, Yunanlıların galip geldiği Marathon savaşında öldürülen general Kallimachos'a adanmış akropolde bulunan 1,4 m boyundaki Nike (490-480 BCE) Persler.

Nike of Paionios
Paionios'lu Nike
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

Antik çağda Nike'ın en ünlü temsilleri, sırasıyla Atina Partenon'unda ve Olympia'daki Zeus Tapınağı'nda bulunan tanrılar Athena ve Zeus'un MÖ 5. yüzyıldaki büyük heykellerinin bir parçasıydı. Yaşamdan daha büyük olan bu krizefantinden heykeller, oyma fildişi ve parlatılmış altınla görkemli bir şekilde kaplanmış ahşap bir iç çekirdekten yapılmıştır. Yüz, gövde, bacaklar ve kollar fildişi oymalı ve saç ve giysiler sac altından yapılmıştır. Her iki durumda da, tanrı sağ ellerinde, her zaman Athena ile yakından ilişkili olan ve Zeus ve Olympia'nın pan-Helen oyunlarında, ödülleri bahşeden rolünde önemli olan bir Nike heykeli tutuyordu. Zeus heykeli, Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak kabul edildi ve tanrıların babası, bacaklarında daha fazla Nike figürü bulunan devasa, zengin bir şekilde dekore edilmiş bir tahtta oturuyor olarak gösteriliyordu. Ne heykel hayatta kaldı, ne de Pausanias'ın açıklamaları, daha küçük Roma kopyaları ve madeni para tasarımları, kaybettiğimiz ihtişamı görmemize yardımcı oluyor.

Antik insanları bir dereceye kadar büyülemiş olması gereken üçüncü bir temsil, Olympia'daki Zeus Tapınağı'nın hemen dışında dokuz metre yüksekliğinde üçgen bir kaide üzerinde duran Paionios'un Nike heykeliydi. MÖ 424'te Sphakteria'da Spartalılara karşı kazandıkları zaferin ardından Messenliler ve Naupaktianlar tarafından kutsal alana adanan Nike'ın kendisi üç metre boyundaydı ve bölgedeki diğer tüm adaklara hükmedecekti. Heykel, MÖ 5. yüzyılın sonlarında popüler olan zengin bir tarzda yontulmuş ve aynı anda dalgalanan ve yapışan ve kanatları yaygın olan bir chiton ile, tanrıçanın tam o anda kaide üzerine yumuşak bir şekilde konduğu izlenimi veriyor.

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2012, Eylül 30). Nike [Nike]. (N. C. Bek, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10301/nike/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Nike." tarafından çevrildi Necip Can Bek. World History Encyclopedia. Son güncelleme Eylül 30, 2012. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10301/nike/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Nike." tarafından çevrildi Necip Can Bek. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 30 Eyl 2012. İnternet. 12 Tem 2024.