Stonehenge

Tanım

Brian Haughton
tarafından yazıldı, Batuhan Aksu tarafından çevrildi
14 Aralık 2010 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, Portekizce, İspanyolca
X
Stonehenge (by Jan van der Crabben, Copyright)
Stonehenge
Jan van der Crabben (Copyright)

Stonehenge, İngiltere'nin güneyinde Wiltshire, Salisbury Ovası'nda bulunan bir Neolitik/Bronz Çağı abidesidir. Sahadaki ilk abide, MÖ 3100 civarında başladı, bu takriben 360 fit (110 metre) çapında dairesel bir 'henge' (taş yapı) toprak işiydi, arkeolojik anlamda bir 'taş yapı', bir sınırla çevrilmiş dairesel veya oval şeklinde düz bir sahaydı.

Bu yapı muhtemelen, çukurları Aubrey Delikleri olarak adlandırılan (17. asırda yaşayan mahalli antikacı John Aubrey'den sonra) 56 ahşap direk halkası (veya muhtemelen erken bir mavi taş çemberi) ihtiva ediyordu. Daha sonra, MÖ 3000 civarında (Stonehenge II. Tabaka'nın başlangıcı), muhafaza içinde bir nevi ahşap yapı inşa edilmiş gibi görünüyor ve Stonehenge, şimdiye değin Britanya'da keşfedilen en eski ve en büyük ölü yakma mezarlığı olarak işledi. MÖ 2550 civarında başlayan Stonehenge'deki III. Tabaka, basit toprak ve ahşap taş yapının benzersiz bir taş abidesine dönüştürülmesini içine alıyordu.

İlk tabakada, 80 'göztaşı'nın (dolorit, riyolit ve tüf) iki eşmerkezli daire (bazen 'Çift Bluestone Çemberi' olarak da bilinir), sütunları abidenin ortasına, kuzeydoğuya doğru bir ana giriş ile beraber dikildi. Her biri yaklaşık 4 ton ağırlığındaki bu mavi taşlar, Galler'in güneybatısındaki Pembrokeshire'daki Preseli Tepeleri'nden gelir ve muhtemelen oradan en az 185 mil uzunluğundaki bir rota üzerinden Salisbury Ovası'na nakledilmiştir (bkz. Preseli ile alakalı kısım). Göztaşı dışında, şimdi Altar Taşı olarak bilinen 16.4 fit uzunluğunda yeşilimsi bir kumtaşı levhası, Preseli Tepeleri'nin güneyindeki Milford Haven civarındaki Kidwelly ve Güneydoğu Galler'deki Abergavenny arasındaki bir mahalden Stonehenge'e getirildi.

Mekanın kuzeydoğu girişinin III. Tabaka esnasında yeniden düzenlendiği ve böylece devrin yaz ortası gün doğumu ve kış ortası gün batımı ile tam olarak aynı hizada olduğu düşünülmektedir. Bu girişin haricinde, Stonehenge manzarasına cadde (avenue) olarak bilinen başka bir karakteristik ilave edildi. Cadde (muhtemelen bir merasim yolu), Stonehenge'den Avon Nehri'ne değin 2,5 mil boyunca uzanan paralel bir çift hendek ve bankadan oluşur. Önceleri, MÖ 2400 civarında mavi taşların kazıldığı ve yerini 24 mil kuzeydeki Marlborough Downs'daki bir taş ocağından getirilen devasa sarsen bloklarıyla değiştirildiği düşünülüyordu.

Bununla beraber, Sheffield Üniversitesi Arkeoloji Profesörü Mike Parker Pearson tarafından yürütülen son çalışma, sarsen tabakasının MÖ 2640-2480 arasında yeniden tarihlenmesi gerektiğini tavsiye etti; bu, sitenin kronolojisini önemli ölçüde etkileyecektir. Her biri yaklaşık 13,5 fit yüksekliğinde, 7 fit genişliğinde ve takribi 25 ton ağırlığındaki bu devasa sarsenlerden otuzu, 98 fit çapında bir daireye yerleştirildi. Bunların üzerine daha küçük sarsen lentolar (yatay taşlar) yerleştirildi ve üstleri içine alan ve 'zıvana ve tenon' eklemleriyle yerinde tutuldu. Bu sarsen daire içinde, beş triliton (üstlerinde bir üçüncüyü desteklemek için dik olarak yerleştirilmiş iki büyük taş) yapan bir at nalı şeklinde 15 sarsen dikildi. MÖ 2280 ile 1900 arasında bir yerde, mavi taşlar en az üç kere tekrar dikildi ve düzenlendi, nihayet sarsen çemberi ile trilitonlar arasında bir iç çember ve at nalı oluşturdu ve sarsen taşlarının iki düzenlemesini aksettirdi. Bu aranjman esasen günümüzde bakiyesini gördüğümüz abidedir.

MÖ 2030 ile 1520 seneleri arasında, muhtemelen başka bir taş düzenini almak için, en dıştaki sarsen dairesinin dışına, Y ve Z delikleri olarak bilinen dikdörtgen çukurlardan oluşan bir çift halka kazılmıştır. Bununla beraber, deliklerin şimdiye kadar taş veya ahşap direkler tuttuğuna ve nihayetinde tabii olarak alüvyon haline gelmesine izin verildiğine dair hiçbir delil yoktur. Y ve Z delikleri, bölgede MÖ 1520'den sonraki mühim faaliyetin sonunu işaret ediyor gibi görünür. Bundan başka Stonehenge'de başka bir inşaat yoktu ve abide terk edilmişe benziyordu.

Lakin Stonehenge niçin inşa edildi ve kullanıldı? Yukarıda bahsedildiği üzere, abide kesinlikle tarihinin başlarında, muhtemelen klanların mümtaz mensuplarının veyahut önde gelen mahalli ailelerin gömülmesi için bir ölü yakma mezarlığı fonksiyonu görmüştür. Stonehenge etrafında travma veya şekil bozukluğu belirtileri gösteren çok sayıda gömü varlığı, aralarında Bournemouth Üniversitesi'nden Profesör Timothy Darvill'in de bulunduğu bazı araştırmacılara, abidenin tarih öncesi Lourdes'e benzer bir şifa yeri olduğunu ileri sürdürdü. Sheffield Üniversitesi'ndeki Stonehenge Riverside Projesi'nin başkanı Profesör Mike Parker Pearson gibi diğer araştırmacılar, Stonehenge'in yakındaki taş yapı abideyi Durrington Walls'a mukaddes geçit merasimlerini içeren ritüel bir manzarada ölülerin sahası olarak fonksiyon gördüğüne inanıyor.

Ancak Stonehenge için tek bir kullanılışı tanımlamaya çalışmak yanlış olur. Abidenin fonksiyonu, 1500 yıllık tarihi boyunca, çevredeki araziye farklı halklar gelip gittiğinden ve toplumun tabiatı Neolitik Çağ'dan Tunç Çağı'na geri dönülemez bir şekilde değiştiğinden muhtemelen birçok defa değişti.

Çevirmen Hakkında

Batuhan Aksu
Batuhan, Boğaziçi Üniversitesi'nde yüksek lisans tarih öğrencisi. Erasmus programına katılarak Manchester Üniversitesi'nde aynı bölümde okudu. Edebiyat ve felsefe okumalarından da büyük bir keyif alıyor.

Yazar Hakkında

Brian Haughton
Antik medeniyet ve abideler, mukaddes yerler ve tabiatüstü folklor üzerine kitapların yazar ve araştırmacısı. Nottingham Üniversitesi'nden Lisans (Hons) ve Birmingham Üniversitesi'nden Yunan Arkeolojisi alanında Master yapan nitelikli arkeolog.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Haughton, B. (2010, Aralık 14). Stonehenge [Stonehenge]. (B. Aksu, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-135/stonehenge/

Chicago Formatı

Haughton, Brian. "Stonehenge." tarafından çevrildi Batuhan Aksu. World History Encyclopedia. Son güncelleme Aralık 14, 2010. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-135/stonehenge/.

MLA Formatı

Haughton, Brian. "Stonehenge." tarafından çevrildi Batuhan Aksu. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 14 Ara 2010. İnternet. 23 Haz 2024.