Galya

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2024

Dünyaya ücretsiz tarih eğitimi sağlama misyonumuza yardımcı olun! Lütfen bağış yapın ve 2024 yılında sunucu maliyetlerimizin karşılanmasına katkıda bulunun. Desteğinizle her ay milyonlarca insan tarihi tamamen ücretsiz olarak öğreniyor.
$1843 / $18000

Tanım

bisdent
tarafından yazıldı, Yiğit Doğrusöz tarafından çevrildi
28 Nisan 2011 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, Sırpça
X
Map of Gaul (by Feitscherg, CC BY-SA)
Galya Haritası
Feitscherg (CC BY-SA)

Galya (Latin Gallia, Fransız Gaule), Romalılar tarafından, şimdiki Fransa, Belçika, Lüksemburg ve batıda Hollanda, İsviçre, Ren Nehri batısındaki Almanya ve bugünkü İtalyadaki Po Vadisi dahil olmak üzere Kelt Galyalıların (Latin Galli, Fransız Gaulois) yaşadığı bölgelere verilen isimdir. Galya'nın antik sınırları doğuda Ren Nehri ve Alpler, güneyde Mare Nostrum (Akdeniz), Po Vadisi ve Pireneler, batı ve kuzeyde Atlantik Okyanusu idi. Julius Caesar (MÖ 58-51) tarafından Roma'nın fethinden önce, "Galya" adı, ortak bir din ve ortak bir kökene sahip oldukları halde halkların federasyonları üzerine kurulmuş bir kültürel ve askeri alana tekabül ediyordu. Bu ortak köken, muhtemelen, Bronz Çağı Urnfield kültürünün göçmen gruplarının, gelecekteki Galya bölgesinin alanı boyunca yavaşça yayıldığı 8. yüzyıla kadar uzanıyor. MÖ 390 civarında, Galyalılar Roma'yı işgal etti ve yağmaladı. MÖ 222'de Cisalpine Gaul (Alpler ile Po Vadisi arasındaki bölge) Romalılar tarafından fethedildi. Roma öncesi Galya hakkında bildiğimiz en iyi tanım, Caius Julius Caesar'ın Commentarii de Bello Gallico'nun ilk bölümündedir. Açıkça Galya gerçeklerine ilişkin bir Roma bakış açısıdır:

Tüm Galya, biri Belgae'nin yaşadığı, biri Aquitani'nin yaşadığı ve kendi dillerinde Keltler, bizim dilimizde ise Galyalılar'ın yaşadığı yer olarak üç kısma ayrılmıştır. Bütün bunlar dil, gelenek ve yasalar bakımından birbirinden farklıdır. Garonne nehri Galyalıları Aquitani'den ayırır; Marne ve Seine nehirleri onları Belgae'den ayırır. Tüm bunların içinde Belgaeler en cesurlarıdır, çünkü onlar [bizim] Eyaletimizin uygarlığından ve inceliğinden en uzak olanlardır ve tüccarlar en az sıklıkla onlara başvurur ve zihni efemine etme eğiliminde olan şeyleri ithal eder; ve Ren'in ötesinde yaşayan ve sürekli savaş halinde oldukları Almanlara en yakın olanlar onlar; bu nedenle Helvetler, Almanlarla neredeyse günlük savaşlarda, onları ya kendi topraklarından püskürttüklerinde ya da kendi sınırlarında savaşırken, Galyalıları cesaret bakımından geride bırakırlar. Bunların Galyalıların işgal ettiği söylenen bir kısmı, başlangıcını Rhone nehrinde alır: Garonne nehri, okyanus ve Belgae toprakları ile sınırlıdır: Sequani ve Helvetii, Ren nehri üzerindedir ve kuzeye doğru uzanır. Belgae, Galya'nın en uç sınırından yükselir, Ren Nehri'nin aşağı kısmına kadar uzanır; ve kuzeye ve yükselen güneşe doğru bakar. Aquitania, Garonne nehrinden Pirene dağlarına ve okyanusun İspanya'ya yakın olan kısmına kadar uzanır: güneşin batışı ile kuzey yıldızı arasında görünür.

Julius Caesar Galya'yı fethettikten sonra, Roma İmparatorluğu'nun bir parçası olarak Galya'nın bölgesel organizasyonu İmparator Augustus tarafından MÖ 27 ila 12 arasında sonuçlandırıldı: Julius Caesar tarafından tanımlanan eski organizasyona saygı duyan Augustus, üç Roma Eyaleti yarattı: Gallia Belgica, Gallia Lugdunensis ve Aquitania. Güneyde, Massilia'nın eklendiği eski Roma Eyaleti, Gallia Narbonensis olarak yeniden adlandırıldı. Ren Nehri'ni çevreleyen bölgeler, Domitian yönetiminde Yukarı ve Aşağı Almanya'nın eyaletleri haline gelen iki askeri alanda birleştirildi. Yaklaşık 200 yıl boyunca, bazı yerel isyanlar ve sivil sorunlar dışında, Roma barışı (Pax romana) sürdürüldü. MS 3. yüzyılın Germen akınları bu çağın sonu oldu.

Çevirmen Hakkında

Yiğit Doğrusöz
Yiğit Doğrusöz is a Turkish student-translator. He is studying Translation and Interpretation (English) at Dumlupinar University. He volunteers for many translation activities.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

bisdent. (2011, Nisan 28). Galya [Gaul]. (Y. Doğrusöz, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-354/galya/

Chicago Formatı

bisdent. "Galya." tarafından çevrildi Yiğit Doğrusöz. World History Encyclopedia. Son güncelleme Nisan 28, 2011. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-354/galya/.

MLA Formatı

bisdent. "Galya." tarafından çevrildi Yiğit Doğrusöz. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 28 Nis 2011. İnternet. 12 Tem 2024.