Lugh

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Ceren Güllü tarafından çevrildi
29 Ocak 2021 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, İtalyanca
X
Celtic Warrior Figurine (by The British Museum, CC BY-NC-SA)
Kelt Savaşçı Heykeli
The British Museum (CC BY-NC-SA)

Lugh (ayrıca Lug, Luga) özellikle İrlanda'daki en önemli Kelt tanrılarından biri olmasının yanı sıra, güneşi ve ışığı temsil ediyordu. Aslında her şeyi bilen ve her şeyi gören bir tanrı olmasına rağmen, Lugh daha sonra tarihi bir figür, büyük bir savaşçı ve İrlanda kültürel kahramanı olarak düşünülmüştür. Lugh ‘un genellikle uzun kollu anlamına gelen Lugh Lámfada (veya Lámfhota) gibi bir sıfatı vardır; bu, onun silah fırlatmadaki hünerine atıfta bulunan 'uzun elin' veya 'birçok sanat ve zanaatta yetenekli' anlamına gelen Lugh Samildánach'tır. Mag Tuired Savaşı'nda denizci Fomorianlara karşı zafere giden Tuatha Dé Danann yarışını yönettiği İrlanda mitolojisindeki birçok hikâyede önde gelen bir figürdür. Lugh, sihirli mızrağı veya sapanıyla tek gözlü Balor'u öldürür ve böylece 40 yıllık bir barış ve refah saltanatı kurar. Lugh, birçok yönden Romalıların Galya Merkür olarak tanımladığı Kelt tanrısı Lugus'a benzer.

İsimler & Yetenekler

Tanrı Lugh ‘un adı 'ışık' ve 'parlaklık' anlamına gelir. Onun ortak sıfatları Lugh Samildánach ("sanat, zanaat ve ticarette yetenekli") ve Lug Lámfada, Lámfhada, Lámhfhada veya Lámfhota ("uzun kollu" veya "uzun elli"). Tanrının en yaygın 'uzun kollu' sıfatı, onun çok uzak bir mesafeye bir mızrak ya da bir sapan fırlatma yeteneğine atıfta bulunur. Sadece büyük bir savaşçı değil, Lugh bir fili, yani bir kâhin, kahin ve şair olarak kabul edilmiş olabilir. Bu çoklu beceriler, Lugh'u, Romalıların (yerli adını vermeden) Galya Merkür olarak tanımladıkları, şimdi Keltler tarafından Lugos veya Lugus olarak adlandırıldığı bilinen tanrıya çok benzer kılmaktadır. Aynı zamanda Galli kahraman Lleu Llaw Gyffes'in eşdeğeridir. Sanatta, Lugh neredeyse her zaman genç ve yakışıklı bir atlet olarak sunulur ve sık sık Gáe Assail adlı ünlü mızrağını taşır.

LUGH, ORDUSUNA ÖZEL SİLAHLARI VE BÜYÜ GÜÇLERİNİ VERMEK İÇİN BÜYÜ BECERİLERİNİ KULLANIR.

Aile & Torunlar

Lugh, İrlanda mitolojisindeki en önemli üç kahramandan biridir. Annesi, Fomorianların lideri (aşağıya bakınız) Balor'un (Balar olarak da bilinir) kızı Eithne'dir ve bu nedenle ona bazen Lug mac Ethnenn denir. Babası şifa tanrısı Dian Cécht'in oğlu Cian'dır. Lugh iki kardeş olarak aynı anda doğdu, ancak kardeşleri doğumdan kısa bir süre sonra öldüler, belki de bu, Lugh'un olağanüstü güçlerini açıklıyordu çünkü o aslında bir değil üç kişiydi. Olayların başka bir versiyonunda, diğer iki bebeğin ölümü- bu sefer boğularak- torunu tarafından öldürüleceği kehanetinden korkan Balor'a indirilir. Ancak, diğer versiyonlarda Lugh ‘un Ébliu adında bir kız kardeşi var.

Lugh'un koruyucu annesi, son Fir Bolg kralı Eochaid mac Eirc'in karısı Tailtiu'dur. Diğer versiyonlarda, üvey annesi eski kraliçe Duach'tır. Lugh'un üvey babası bazen Lugh'a birçok beceri öğreten İrlanda-Kelt ana deniz tanrısı Manannán mac Lir olarak geçer. Alternatif olarak, üvey babası, demircilerin tanrısı ve büyük silahların üreticisi (Lugh ‘un güçlü mızrağı dahil) Goibniu veya yıldırım tanrısı ve göklerin atlısı Eochaid'dir. Tüm bu figürlerin Lugh ile ilişkisi, onun çok çeşitli güçlerini ve becerilerini açıklar.

The Fomorians by John Duncan
Fomoryalılar, John Duncan
John Duncan (Public Domain)

Lugh ‘un eşleri çeşitli şekillerde Bui, Nás, Echtach veya Énglic olarak veriliyor, ancak bazı kaynaklarda dördü de vardır. İrlanda'nın kuzeyindeki County Meath ve County Sligo'da yaşayan eski bir kabile olan Luigni, birçok kaynakta çocuğu olmamasına rağmen, kendilerini Lugh'un torunları olarak görüyorlardı. Bir oğlu olursa, annesi Deichtine olan destansı Ulster Döngüsü'nün büyük kahramanı Cú Chulainn'dir. Deichtine ya bir bardak su içerken Lugh’ un minyatür bir versiyonunu yutar ya da tanrının rüyasını görür, böylece Lugh mucizevi bir şekilde Cú Chulainn'e hamile kalır. Sonunda, Lugh'un sadık bir köpeği vardır, Failinis.

The Tuatha Dé Danann

Lugh, İrlanda Mitolojik Döngüsü'nde medeniyet unsurlarını getiren Tuatha Dé Danann olarak bilinen Hristiyanlık öncesi İrlanda tanrılarının veya doğaüstü ırkın şefidir. Lugh'un hikayesi esas olarak, daha önceki kaynakları derleyen 11. yüzyıldan kalma bir metin olan Cath Maige Tuired'den (aka Mag Tuired Savaşı) türetilmiştir. Bu metin, Lugh doğmadan önce, İrlanda'nın kuzeybatı İrlanda'da Connacht'ta bir ova olan Mac Tuired'deki Fir Bolg'a karşı galip gelen Tuatha Dé Danann tarafından İrlanda'yı işgalinin hikayesini anlatıyor. Yenilen Fir Bolg daha sonra uzak adalara ve İskoçya'ya dağılır.

Aynı yerde başka bir savaş 27 yıl sonra, bu kez Tuatha Dé Danann ve hangi kaynağa başvurulduğuna bağlı olarak yarı ilahi varlıklar veya şeytani korsanlar olan Fomoryalılar arasında gerçekleşir. Korkunç bir yönü olan şiddetli savaşçılar olmalarına rağmen- bazı versiyonlarda bir kol, bir bacak ve bir gözleri vardır- Fomorians, Tuatha Dé Danann'a mağlup olurlar. Savaştan önce, iki grup barış içindeydi ve hatta Lugh'un bir Fomorian'ın torunu olarak doğması için kendi aralarında evlendi. Mag Tuired'in İkinci Savaşı'nda belirleyici rolü oynayan Lugh ‘tur.

lUGH, SAVAŞTA büyükbabası BALOR İLE YA DA Kem gözlüyle SAVAŞIR.

İlk olarak, Tuatha Dé Danann'ın şefi olmak için Lugh, itimatnamesini, bazılarının kendisini hükümdar olmaya uygun olmayan bir engel olarak gördüğü mekanik bir gümüş kola sahip olan mevcut kral Nuadu'ya sunması gerekiyordu. Lugh krala çok yetenekli olduğunu çünkü bir marangoz, demirci, doktor, savaşçı, büyücü ve tarihçi gibi birçok yeteneklere sahip olduğunu bildirir. Lugh, büyük bir kaldırım taşı fırlatarak gücü ve arp çalma becerisiyle mahkemeyi etkiler. Lugh daha sonra fidchell adlı bir masa oyununda Nuadu'yu ve oynamayı umursayan herkesi yener- Lugh ‘un icat etmesinden bu yana biraz adaletsiz bir maç- ve böylece kral olur.

Fomoryalılarla savaşta Lugh, büyücülük becerilerini ordusuna özel silahlar ve büyü güçleri vermek için kullanır. Lugh’ un kendi mızrağı Gáe Assail, her zaman hedefini vurduğu ve komuta edildiğinde eline geri dönebildiği için oldukça özeldi. Mızrağın o kadar korkunç olduğu söylenir ki, barış zamanında çevresini tutuşturmasın diye bir su kazanında tutulması gerekirdi.

Celtic Warrior with Spear
Mızraklı Kelt Savaşçısı
Stephen Reid (Public Domain)

Lugh, kendi büyükbabası Balor veya Kem Göz ile savaşır. Balor'un kocaman bir gözü var ve göz kapağı o kadar ağır ki onu kaldırmak için dört adam gerekiyor. Düşmanlar doğrudan göze bakarsa, güçsüz hale gelirler. Lugh güçlü sapan kolunu büyükbabasının gözüne vurmak için kullanır, sonra kafasında geriye döner (ya da sadece yere düşer). Bu da Fomorianların kötü şansın kurbanı olmaları ve böylece savaşı kaybetmeleriyle sonuçlanır. Diğer versiyonlarda, Lugh, mızrağıyla Balor'u kör eder veya kafasını keser ve bir direğe koyar, böylece göz Fomorianların üzerinde parlar ve onları yenmeyi kolaylaştırır. Fomoryalılar daha sonra geldikleri yere geri götürülür: denize. Lugh, yeni krallığını 40 yıl boyunca yönetmeye devam eder, bu süre zarfında inekler her zaman bol süt verir ve hasat her zaman bol olur.

Ölümü

Lugh, babası Cian'ın katillerinden intikam alması gibi diğer küçük bölümlerde yer alıyor. Katiller, Tuireann'ın üç oğlu Brian, Iuchair ve Iucharba. Lugh, babasının ezilmiş bedenini keşfeder ve etrafındaki toprak onun kaderini ve bu korkunç eylemi kimin yaptığını anlatır. Lugh, üç katile bir dizi imkânsız görev verir ve Brian, Lugh tarafından öldürülürken ikisi bir savaşta ölür. Lugh, sihirli mızrağını ve köpeği Failinis'i bu üçlüden ve onların büyük emeklerinden edinir.

Sonra Lugh'un kendisi üç kardeşin kurbanı olur. Lugh'un karısı (burada isimsiz), bir zamanlar her şeyi kucaklayan büyük savaşçı tanrı Dagda'nın oğlu Cermait'e sadakatsizdi. Öfkesiyle birlikte Lugh, Cermait'i öldürdü, ancak üç ilahi oğlu Mac Cuill, Mac Cécht ve Mac Gréine intikam peşindeydi. Lugh, orta İrlanda'daki Uisnech tepesinin yakınında yakalanır, ancak yalnızca yakınlardaki Loch Lugborta'da boğulmak için kaçar. Lugh'un cesedi bulunur ve göl kıyısındaki bir höyüğün altına gömülür. Diğer versiyonlar, Lugh'un mezarı için, özellikle County Meath'deki Newgrange'de (Brug na Bóinne) birden fazla aday gösteriyor. Bu arada üç katil kardeş, İrlanda'yı kendi aralarında böler.

Newgrange Neolithic Monument
Newgrange Neolitik Anıtı
Bruno Panel (CC BY-NC-SA)

Miras: Lughnasa ve Ötesi

Lugh, İrlanda'da ağustos ayının ilk günü düzenlenen önemli festivale, Lughnasa'ya (veya Lughnasadh) adını vermişti. Hasattın başlangıcına bağlı olarak, festival diğer Kelt kültürlerinde benzer şekilde kutlandı, ancak başka isimlerle anıldı. İrlanda versiyonunda Lugh, festivali cenaze töreninin bir parçası olarak üvey annesi Tailtiu'ya adamıştı. Tahılın olgunlaşmasını ve patateslerin olgunlaşmasını kutlamanın yanı sıra, etkinliğe at yarışları, silah yarışmaları ve diğer sporlar damgasını vurdu. Taraftarlar sık ​​sık böğürtlen topladıkları ve dua ettikleri tepelere tırmandılar.

Lugh ‘un adı, özellikle Fransa'daki Lugdunum (Lyon) ve Birleşik Krallıktaki Luguvallium (Carlisle) gibi Roma yerleşimleri başta olmak üzere, Avrupa'daki birçok yer adında da yaşadı. Daha sonraki İrlanda tarihinin birçok kahraman figürü tarafından benimsenen Lugaid adının da kökeniydi. Onun geniş çekiciliği böyleydi, Lugh, onu baş melek Mikail'e dönüştüren ilk Hıristiyan yazarlar tarafından bile benimsendi. Lugh’ un itibarı zamanla azaldı ve sonunda insanlar geleneklerini unutup yeni dinleri benimsedikleri için diğer tüm tanrıların sürgün edildiği sidh'in yeraltı dünyasında yaşadığı için 'duran Lugh' anlamına gelen Lugh-chromain'e dönüşene kadar zamanla azaldı. Oradan Lugh, İrlanda folklorunda gizli hazineyi koruyan küçücük peri cin olan 'cüce cin' oldu.

Çevirmen Hakkında

Ceren Güllü
Merhaba, ben Ceren. 22 Yaşındayım. İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümü. Çocukluğumdan beri şarkı sözlerini çeviriyorum. Çeviriye başladığım kısım da tam olarak burasıydı. Çeviri yapmaya devam ediyorum. :)

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2021, Ocak 29). Lugh [Lugh]. (C. Güllü, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-19398/lugh/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Lugh." tarafından çevrildi Ceren Güllü. World History Encyclopedia. Son güncelleme Ocak 29, 2021. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-19398/lugh/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Lugh." tarafından çevrildi Ceren Güllü. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 29 Oca 2021. İnternet. 23 May 2024.