Medea

Tanım

Liana Miate
tarafından yazıldı, Berkcan Ulutürk tarafından çevrildi
16 Ocak 2023 tarihinde yayınlandı
X
translations icon
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca
Medea about to Murder Her Children (by  Eugène Ferdinand Victor Delacroix, Public Domain)
Medea Çocuklarını Öldürmek Üzereyken
 Eugène Ferdinand Victor Delacroix (Public Domain)

Medea, Kolhis (karadeniz kıyısında bir şehir) Kralı Aeëtes'in kızı ve bir büyücüdür. Yunan mitolojisinde en çok Yunan trajedi oyun yazarı Euripides'in (MÖ 484-407) Medea'sında ve Rodoslu Apollonius'un destansı Argonautica'sında (MÖ 295) anlatılan Yunan kahramanı Jason ile olan ilişkisiyle tanınır.

Tarih boyunca Medea, kendi halkına ihanet eden, kardeşini ve çocuklarını öldüren güçlü, acımasız, kana susamış bir kadın olarak tasvir edilir. Yine de, hayatında birçok trajedi ve skandal (çoğuna kendisi sebep oldu) olmasına rağmen, dirençli kaldı, ölümsüz oldu ve günlerini Elysian Fields cennetinde yaşadı.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Doğum & Aile

Medea, Kolkhis Kralı Aeëtes ile Oceanus ve Tethys'in kızı, Eidyia'nın kızı, aynı zamanda güneş tanrısı Helios'un torunu ve Yunan mitolojisindeki bir diğer ünlü büyücü kadın olan Kirke'nin yeğenidir.

Okyanus'un ünlü kızı Perseus,
Eşine, yorulmak bilmeyen Helios'a,
Circe ve Kral Aeëtes. O, oğlu
Helios'un. Ölümlü insanlara ışık getiren,
Güzel yanaklı Iduia ile evliydi
Okyanusun kızı, dünyanın son ırmağı, irade ile
Ölümsüzlerin ve aşk tarafından bastırılmış
Altın Afrodit'in işi sayesinde ona,
zarif ayaklı Medea.

Medea & Jason

APHRODİTE, OĞLU EROS'U MEDEA'YI OKUYLA VURMAYA İKNA ETTİ VE ONUN JASON'A AŞIK OLMASINI SAĞLADI.

Jason, Iolcus tahtı için amcası Pelias'a meydan okudu ve Altın Post'u geri alma görevini kabul etti.Olimpos Dağı'ndaki tanrıçalar bu maceraya büyük ilgi göstermiş ve Afrodit, oğlu Eros'u Medea'yı okuyla vurmaya ikna ederek onun Jason'a aşık olmasını sağlamıştır.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Jason ve Argonotlar, Medea'nın babası Kral Aeëtes'ten Altın Post'u istemek için Kolkhis'e vardılar. Kral Aeëtes, Jason'a Altın Post'u vermeyi Jason'ın bir dizi görevi tamamlaması şartıyla kabul etti. İlk olarak, ateş püskürten iki boğayı boyunduruk altına alması, ardından bir tarlayı sürmesi ve yılan dişleriyle ekmesi gerekiyordu, bunlar daha sonra savaşçılara dönüşecekti.Jason endişelenmeye başladı ama Medea ona çiğdem çiçeğinden yapılmış sihirli bir merhem vererek kılıcına, kalkanına ve vücuduna sürmesi için yardım etmeyi teklif etti. Bu merhem onu boğanın ateşli nefesinden koruyacaktı. Medea yardımının karşılığında tek bir şey istedi; Jason'ın onunla evlenmesi ve onu Kolkhis'ten götürmesi.

Kral Aeëtes, Jason ölümcül görevleri başarıyla tamamladıktan sonra Altın Post'u vermeyi reddeder. Gecenin çökmesini bekleyen Medea, Jason'ı vahşi bir ejderha tarafından korunan postun yanına götürür. Ejderhayı uyutup, postu alarak gecenin karanlığında Argo'ya binip kaçarlar. Aeëtes, aralarında Medea'nın kardeşi Apsyrtus'un da bulunduğu adamlarını Argo'yu takip etmeleri için toplar. Apsyrtus yaklaştığında, Medea onu öldürür, parçalara ayırır ve babasının takibini yavaşlatmak için okyanusa atar ve Argonotlar kaçmayı başarır.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Jason and Medea
Jason ve Medea
John William Waterhouse (Public Domain)

Phaeacialıların ülkesi olan Corcyra'ya (Korfu adasına) vardılar ve burada bir Kolkhis filosu onları buldu. Kolkhisliler Medea'nın kendilerine teslim edilmesini talep ettiler. Phaeacialıların Kralı Alcinoüs kabul etti, ancak Jason ve Medea henüz birlikte olmamışlardı. Jason hemen düğünlerini ayarladı ve Medea'yı ilişkilerini tamamlaması için bir mağaraya götürdü.

Girit'e giderken, kendilerine kayalar fırlatan bronz dev Talus'un saldırısına uğradılar. Talus'un ayak bileğinden yenilenen, tanrıların can damarı olan bir ichor damarı vardı. Medea Talus'a kötü gözle bakınca Talus ayak bileğini bir kayaya çarpmış ve ikoru tutan tıkacı yerinden çıkarmış. Zayıf düşerek bir uçurumdan denize düştü ve Jason ile Argonotların yollarına devam etmelerine izin verdi.

Jason and his Quest with the Argonauts
Jason ve Argonotların Görevi
Simeon Netchev (CC BY-NC-SA)

Kral Pelias'ın Ölümü

Dört aylık bir yolculuktan sonra Jason, Altın Post'u Kral Pelias'a sunmak için Iolcus'a döner. Pelias'ın yokluğunda anne babasını ve küçük kardeşini öldürdüğünü öğrenir ve intikam almaya yemin eder. Medea, Pelias'ı öldürmek için gönüllü olur ve Iolcus'u Argonotların alması için serbest bırakır.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Medea kendini ve hizmetçilerini yaşlı kocakarı kılığına sokar ve Artemis'in Iolcus'a iyi şans getirmek için geldiğini iddia eder. Iolcus sokaklarını çiğneyerek Pelias'ı uyandırdılar ve Artemis'in ondan ne istediğini sordular. Medea, Artemis'in onu bir kez daha gençleştirerek dindarlığını ödüllendirmek istediğini söyler.Pelias, Medea kendini genç bir kadına dönüştürene ve büyüsünün ölü, kesilmiş bir koçu nasıl genç, alıngan bir kuzu olarak hayata döndürebileceğini gösterene kadar tereddüt etti. Gerçekte genç bir kuzu, içi boş bir Artemis suretinin içinde saklıydı.

Jason Brings Pelias the Golden Fleece
Jason Pelias'a Altın Postu Getiriyor
Marie-Lan Nguyen (CC BY-SA)

Medea, Pelias'ın kızlarından yardım ister, onlar da Pelias'ı parçalara ayırıp Medea'ya götürürler. Medea, Pelias'ın parçalarını kazanına koyar ve koyu, yapışkan bir güveç haline gelene kadar birkaç saat pişirir. Pelias'ın kızlarından özür diler ve bir malzemeyi unutmuş olması gerektiğini itiraf eder. Jason ve Medea, tahtı Pelias'ın oğlu Acastus'a bırakarak Iolcus'tan temelli ayrılmışlardır.

Efsanenin bazı versiyonlarında Pelias'ın öldürülmesi, kendisini onurlandırmadığı için Pelias'a nefret besleyen tanrıça Hera'nın isteği üzerine gerçekleşir. Güzel ama tehlikeli Medea'nın onun sonunu getirmek için mükemmel kişi olacağına karar vermiştir.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Medea'nın İntikamı

Medea ve Jason, Korint'e gitmişler, burada birkaç yıl mutlu bir şekilde yaşamışlar ve birlikte iki oğulları olmuştur. Zamanla Jason, Medea ile olan ilişkisinden memnun kalmamış ve Kral Kreon'un kızı Glauce ile evlenmeye karar vermiştir. Öfkelenen Medea, Jason'a ona verdiği sözü hatırlatır ve intikam planları yapar.Jason ve Glauce'a bir düğün hediyesi gönderir - güzel bir altın taç ve beyaz bir kaftan. Glauce bunları giyer giymez, sönmeyen alevler ondan sıçrar ve Jason hariç tüm düğünü mahveder.

Ancak Medea'nın intikamı bununla sınırlı kalmamıştır. Medea'nın hikâyesinin en bilinen tasvirleri, onun Jason'la çocuklarını öldürdüğünü belirtir.

Şimdi dinleyin: Ağlıyorum
yapmam gereken şey için; çünkü o zaman öldüreceğim çocuklarımı
Kimse rahat vermeyecek.
Jason'ın evini yok ettiğimde, buradan gideceğim.
sevgili oğullarımın cinayetinden kaçmak için,
Kendimi hazırladığım bu kutsal olmayan eylem için, arkadaşlar.

(Euripides, Medea, 791-797)

Medea, oğullarının korkunç bir şekilde öldürülmesinden sonra kanatlı yılanların çektiği bir savaş arabasıyla Korint'ten kaçar.

Medea Kills Her Son
Medea Oğlunu Öldürüyor
Bibi Saint-Pol (Public Domain)

Sürgündeki Medea

Medea ilk olarak Yunan kahraman Herakles'in (Herkül) Jason'ın kendisini terk etmesi halinde ona sığınma teklif edeceğine söz verdiği Teb'e gitmiştir. Çocuklarını öldürdükten sonra onu delilikten kurtarmıştır. Ancak Thebalıların kralı Kreon'du ve onun katilinin aralarında olmasına içerliyorlardı.

Daha sonra Kral Aegeus'un düşmanlarından korunacağına dair söz vermesi üzerine Atina'ya gitti. Onunla evlendi ve kısırlığını tedavi edeceğine söz verdi. Aegeus'a Medus adında bir oğul doğurdu. Aegeus'un büyük oğlu Theseus Atina'ya geldi ve Medea, Aegeus öldükten sonra tahtta çocuğunun yerini alacağını biliyordu.Aegeus'u Theseus'un Atina'ya bir casus olarak geldiğine inandırır ve Theseus'u bir ziyafete davet etmesi için onu ikna eder. Aegeus Theseus'a bir kadeh şarap sunar, Medea'nın kadehi kurtboğan otuyla çoktan zehirlemiş olduğundan habersizdir. Theseus kadehi dudaklarına götürürken, Aegeus Theseus'un kılıcına oyulmuş yılanları fark eder ve kadehi içemeden elinden alır.

Medea on Her Chariot
Medea At Arabasında
Cleveland Museum of Art (Public Domain)

Aegeus ve Theseus yeniden bir araya gelir ve Aegeus onu oğlu olarak kabul eder. Theseus Medea'nın peşine düşer, ancak Medea büyülü bir bulutun altına saklanır ve oğlu Medus'la birlikte Atina'dan ayrılır. Medea'nın Theseus'u Poseidon'un beyaz boğasıyla yüzleşmeye göndermesi için Aegeus'u ikna edip etmediği konusunda bazı tartışmalar vardır.

Atina'dan sonra İtalya'ya giden Medea, burada Marrubialılara (Orta İtalya halkı) yılan çekiciliği ve şifa sanatları öğretmiştir. Kısa bir süre Teselya'da durur ve burada Nereid Thetis'e karşı bir güzellik yarışmasında yarışır. Adı zaman içinde kaybolmuş Asyalı bir kralla evlenir.

Aeëtes'in Kolkhis'teki tahtının gasp edildiğini öğrenen Medea, amcası Perses'i öldüren ve Aeëtes'in tekrar tahta geçmesine yardım eden oğlu Medus'la birlikte oraya gider. Bazı gelenekler Medea'nın Jason'la barıştığını ve onunla birlikte Korint'te yaşadığını belirtir, ancak çoğu, Jason'ın yaşlandığını, yorgun düştüğünü ve depresyona girdiğini, bir yerden diğerine dolaştığını savunur. Çürümekte olan Argo'nun yanına oturup anılarını yad ederken, pruva aniden düşer ve onu anında öldürür. Medea ölümsüz olur ve bazı hikâyelere göre Truvalı Helen yerine Akhilleus'la evlendiği Elysian Tarlaları'nda yaşar.

Karakter Olarak Medea

Yıllar boyunca Medea ve onun Yunan mitolojisindeki yeri hakkında birçok çalışma ve makale yazılmıştır. Onun hakkında yazan antik yazarlar bile onu farklı şekillerde tasvir etmişlerdir. Euripides onu, yabancı bir ülkede yolunu bulmaya çalışan, aldatan ve zalim bir koca tarafından ihanete uğrayan ve intikamını almak için umutsuz ve aşırı önlemler alan yabancı bir kadın olarak tanımlamıştır. Seneca'nın (M.Ö. 4-M.S. 65) Medea'sında Medea, kendini her şeyin önüne koyan acımasız bir büyücü olarak tasvir edilir. Euripides Medea'ya çocuklarını sahne dışında öldürtürken, Seneca onları sahnede öldürtür. Rodoslu Apollonius Medea'yı gücünü bulmak için büyüsünü kullanan savunmasız genç bir kadın olarak yazar.

Medea'nın öyküsü boyunca yinelenen bir tema, onun yaşam ve ölüm üzerindeki gücüdür; doğum yaptırır, yaşlıyı yeniden gençleştirir ve öldürür. Sevgilisi tarafından terk edilmenin kadınsı öfkesini temsil eder ve bir insanın çok zorlandığında ne kadar ileri gidebileceğinin korkunç bir örneğidir.

Medea Sarcophagus
Medea Lahiti
Carole Raddato (CC BY-NC-SA)

Miras

Medea'nın trajik ve korkunç hikayesinin, Euripides'in ilk kez M.Ö. 431 yılında sahnelenen ve çok sevilen trajedisi Medea'dan başlayarak tarih boyunca pek çok sanat eserine ilham kaynağı olması şaşırtıcı değildir.Geoffrey Chaucer'ın (1340-1400) İyi Kadınlar Efsanesi, John Gardner'ın (1933-1982) Jason ve Medeia'sı, Jason ve Argonotlar (1963) filmi ve ünlü Yunan soprano Maria Callas'ın başrolde oynadığı İtalyan filmi Medea (1969) dahil olmak üzere birçok kitap, dizi ve filmde yer almıştır. Daha yakın zamanlarda, BBC TV dizisi Atlantis'te (2013-2015) ve Rick Riordan'ın Percy Jackson and the Olympians kitap serisinde bir karakter olarak da yer aldı.

Sorular & Cevaplar

Medea'nın ana mesajı nedir?

Medea ile ilgili ana mesaj, bir insanın incindiğinde ya da ihanete uğradığında yapabileceği korkunç şeylerdir. Sevgi hızla nefrete ve öfkeye dönüşebilir.

Medea neden bir trajedidir?

Medea bir trajedidir çünkü Medea'nın kendi oğullarını öldürmesi ve Jason'ın hayatını mahvetmesiyle sonuçlanan, nefrete ve intikama dönüşen bir aşk hikayesidir.

Medea neden şeytana dönüştü?

Medea birçok kötülük yapmıştır. Önce sevgilisi Jason'a yardım etmek için kardeşi Absyrtus'u öldürmüş, ardından Jason'ın kendisine ihanet etmesinin ardından Jason'ın yeni karısı Glauce'yi ve iki oğlunu öldürmüştür.

Çevirmen Hakkında

Berkcan Ulutürk
I am a student at Kutahya Dumlupınar University. I love translation and that's because my department is Translation and Interpreting. Besides, I love learning something new especially languages. History has always been interesting to me as long as I know myself.

Yazar Hakkında

Liana Miate
Liana Miate, Antik Tarih Ansiklopedisi medya editörüdür. Antik Yunan, Roma ve Geç Antik Çağ Tarihi alanında Lisans Diplomasını almıştır. Özellikle Roma ve Yunanistan ile ilgili konulara, Mitoloji ve kadınlar hakkında her bir konuya tutkusu vardır.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Miate, L. (2023, Ocak 16). Medea [Medea]. (B. Ulutürk, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-20422/medea/

Chicago Formatı

Miate, Liana. "Medea." tarafından çevrildi Berkcan Ulutürk. World History Encyclopedia. Son güncelleme Ocak 16, 2023. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-20422/medea/.

MLA Formatı

Miate, Liana. "Medea." tarafından çevrildi Berkcan Ulutürk. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 16 Oca 2023. İnternet. 24 Nis 2024.