Orion

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2024

Dünyaya ücretsiz tarih eğitimi sağlama misyonumuza yardımcı olun! Lütfen bağış yapın ve 2024 yılında sunucu maliyetlerimizin karşılanmasına katkıda bulunun. Desteğinizle her ay milyonlarca insan tarihi tamamen ücretsiz olarak öğreniyor.
$2693 / $18000

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Berkcan Ulutürk tarafından çevrildi
13 Şubat 2017 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca
X
Orion (by Unknown Artist, Public Domain)
Orion
Unknown Artist (Public Domain)

Orion, yakışıklılığı ve birçok aşk hikayesi ile ünlü Yunan mitolojisinin büyük avcısıydı. Tanrılar, ya saldırısı ya da Artemis'in hayranlığı sonucunda Orion'u bir takımyıldızına dönüştürdüler. Hesiod ve Homer gibi eski yazarlar tarafından atıfta bulunulan Orion takımyıldızı, antik çağ boyunca önemli bir navigasyon ve tarımsal yardım olarak kullanılmıştır.

Soy ve Doğum

Orion'la ilgili mitler çok çeşitli ve çelişkilidir. Bazı versiyonlarda, üç Gorgon kız kardeşinden biri olan Poseidon ve Euryale'nin oğludur. Diğer yazarlar onu Alcyone (Ülkelerden biri) ve Poseidon'un oğlu Hyrieus'un oğlu olarak görmektedir. Bu hikayede, yoksul yaşlı bir çiftçi ve arıcı olan Hyrieus, bir oğul hediyesi karşılığında Zeus ve Hermes'e konukseverliğini verir. Orion, Hyrieus tanrıların talimatlarını takip edip kurban edilmiş bir boğanın derisini karısının mezarına gömdüğünde doğdu. Çiftçinin bu numaranın işe yaraması için önce deriye su koyması gerekiyordu ve dokuz ay sonra Orion topraktan çıktı. Su içeren bu mucizevi doğum, Orion takımyıldızının yükselişi ve düşüşü üzerine yağmurların gelmesiyle olan ilişkiyi açıklıyor.

Orion'un Boeotia'daki Hyria'dan geldiği söylenirdi. Harika bir vücuda sahip olduğu, güzel görünümü ve mükemmel bir avcı olduğu tartışılmaz bir gerçekti. Orion'un ayrıca 50 periyle yatmaktan 50 erkek çocuk babası olduğu iddia edildi ve bu da onu en büyük Yunan aşıklarından biri yaptı.

Cesareti için Orion, adını taşıyan takımyıldızına ve köpeği de aynı şekilde parlak yıldız Sirius'a dönüştürüldü.

Orion ve Merope

Perileri fethetmesiyle yetinmeyen Orion, Sakız Adası'na çıktı ve Pleiades'ten biri, Oenopion'un kızı yani Dionysos'un torunu Merope'nin peşine düşerek ona saldırdı. Oenopion, adanın baş belası vahşi hayvanlarından kurtulması karşılığında ünlü avcıya kızını teklif etmişti. Orion dediğini yaptı, ancak kızını kaybetmekten korkan Oenopion, sözünü tutmayı reddetti ve Sakız Adası'nda hâlâ birçok vahşi yaratık dolaşıyormuş gibi davrandı. Orion daha sonra yine de ödülünü aldı ve Merope'ye odasında saldırdı. Oenopion suçu fark edince Dionysos'tan yardım istedi ve şarap tanrısı önce avcıyı sarhoş etti ve sonra onu satirler tarafından kör ettirdi. Talihsiz Merope daha sonra Sisifos'un karısı olacaktı ve kız kardeşleri arasında bir ölümlüyle evlenen tek kişi olmanın utancı, yıldızının Ülker takımyıldızında neden daha az parladığını açıklıyacaktı.

Neyse ki Orion, eğer kendini Helios'un - Güneş'in - her gün Okyanus'un üzerinde, doğudan çok uzaklarda ilk yükseldiği noktaya getirebilseydi, görüşü geri kazanacaktı. Böylece, bir kayıkla denizin karşısına geçti ve Lemnos'ta durduğunda yol boyunca rehber olarak Hephaistos'un yardımcısı Cedalion'u aldı. Hedefine ulaşan Helios, Orion'un görüşünü gerektiği gibi restore etti ve Dawn ile Helios'un kız kardeşinin kişileşmesi olan Eos, yakışıklı avcıya derhal aşık oldu. Yasadışı ilişkilerinin, şafağın güzel sabah kızarmasını açıkladığı söylenir.

Orion ve Artemis

Orion'un bir sonraki görevi, aynı zamanda ünlü bir avcı olan tanrıça Artemis'e gittiği için daha da hırslı ve ölümcül oldu. Cesareti için Orion, adını taşıyan takımyıldıza ve köpeği de aynı şekilde parlak yıldız Sirius'a dönüştürüldü. Bununla birlikte, hikayenin alternatif bir versiyonu (ve Homer'in), Eos, Helios'u ziyaret ederken güçlü avcıya aşık olur ve Artemis, Ortygia (Syracuse?) yakınlarında bir yerde kıskançlık içinde onu oklarıyla öldürür.

Orion - the Constellation
Takımyıldızı Orion
Till Credner (CC BY-SA)

Başka bir versiyonda, Artemis, Apollo tarafından avcının aslında rahibelerinden birine saldıran bir kötü adam olduğunu düşünmesi için kandırıldıktan sonra Orion'u kazara öldürdü. Orion, (yine Apollon tarafından gönderilen) dev bir akrepten kaçmak için yüzerken, tanrıçanın sadece uzaktaki sallanan kafasını görebilmiş ve avcıyı tanıyamaması üzerine Artemis'in oklarıyla öldürülmüş. Bu trajedi, iki büyük avcının Girit çevresinde birlikte spor yapmasından sonra yaşandı. Artemis, Orion'u hayata döndürmek için tıbbi açıdan yetenekli Asklepios'u görevlendirmeye çalıştı, ancak tam o sırada Zeus'un şimşeği tarafından, ölüleri hayata döndürmede ve ölümlüler ile tanrılar arasındaki ayrımı bulanıklaştırmada oldukça kullanışlı olduğu için yıkıldı. Artemis, Orion'u diriltmek için tıpta usta olan Asklepios'u görevlendirmeye çalıştı, ancak ölüleri diriltme ve ölümlüler ile tanrılar arasındaki çizgiyi bulanıklaştırma konusunda çok yetenekli olan Zeus'un şimşeği tarafından yıkıldı. Bu versiyon da, Artemis'in bir takımyıldız olmasına ve yıldızlar arasında ölümsüzlük kazanmasına izin veren av arkadaşının kaybından duyduğu pişmanlıkla ilgiliydi.

Başka bir efsane, Orion'un göklerin arasında olmadığını, daha az şiirsel olarak Atina'nın kuzeyindeki Tanagra'da gömülü olduğunu söylerdi. MS 2. yüzyılda yaşamış Yunan seyahat yazarı Pausanias, Atlas'ın oturduğu ve meditasyon yaptığı direğin yeri olarak kabul edilen bölgeyi bile ziyaret ettiğini iddia ederdi.

Takımyıldızı Orion

Homeros'un İlyada'sında (Bk. 18:487) Orion, Hephaistos tarafından yapılan Aşil'in büyük kalkanında (takımyıldız olarak) görünür. Yine Homeros'un Odyssey'sinde (F.5:121 & 274, Bk. 11:310 & 572), yıldızlardan uzakta, Hades'in derinliklerinde, yaşamı boyunca avladığı tüm hayvanları topladığı yerde belirir. Odysseus tarafından görülen Orion, hâlâ tatmin olmamıştır ve artık yok edilemez bronz bir sopayla silahlanmış olarak avını yeniden kovalamaktadır. Avcının takımyıldızından Calypso, Odysseus'un evine yaptığı yolculukta bir rehber olarak da bahseder. Hesiod, Orion'un gece gökyüzündeki konumundan, belirli tarımsal görevleri ne zaman yapacakları konusunda çiftçilere rehberlik etmek için Works & Days'in çeşitli bölümlerinden bahseder. Diğer takımyıldızlar da faydalı rehberlerdir, özellikle Ülker ve onların efsanede Orion tarafından takip edilmeleri, takımyıldız olarak Orion'dan hemen önce yükselip göründükleri gerçeğini yansıtır.

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Berkcan Ulutürk
I am a student at Kutahya Dumlupınar University. I love translation and that's because my department is Translation and Interpreting. Besides, I love learning something new especially languages. History has always been interesting to me as long as I know myself.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2017, Şubat 13). Orion [Orion]. (B. Ulutürk, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15625/orion/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Orion." tarafından çevrildi Berkcan Ulutürk. World History Encyclopedia. Son güncelleme Şubat 13, 2017. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15625/orion/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Orion." tarafından çevrildi Berkcan Ulutürk. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 13 Şub 2017. İnternet. 17 Tem 2024.