Harites (Güzellik Tanrıçaları)

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Sibel Demirci tarafından çevrildi
15 Mayıs 2016 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, İspanyolca
X
Three Graces Relief, Piraeus (by Mark Cartwright, CC BY-NC-SA)
Üç Harit Rölyefi, Pire Şehri
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

Harites (tekil Harit) yunan mitolojisinden çekiciliği, zarafeti ve güzelliği temsil eden tanrıçalardı. Hesiodos üç tane Harit betimler ve bu onların edebiyatta ve sanatta en yaygın toplanmalarıdır ancak sayıları kaynağa bağlı olarak değişir. Özellikle Afrodit ve bahar çiçekleri ile ilişkili olarak, onlar fizikselden düşünselliğe, sanatsaldan ahlaka kadar tüm formlarda güzelliği bahşeden gençler olarak kabul edilirler.

Hesiodos & Homeros

Theogonia'da Hesiodos üç Haritesi şöyle tanımlar: Aglaea (Parlaklık), Euphrosyne (Neşe) ve Thalia (Çiçeklenme). Hesiodos ebeveynlerinin Okeanos'un kızı Eurynome ve Zeus olduğunu bildiriyor. Hesiodos onları, 'güzel-yanaklılar' ve 'gözlerindeki arzudan, baktıklarında yavaş yavaş eriten, ve o kaşların ardından etkileyici bir şekilde bakanlar' (907) olarak anlatır. Hesiodos, zanaatkar tanrı olan Hephaistosun karısı ve Haritlerin en genci olan Aglaea'ya değinerek devam eder. Harites Olimpos dağında Müzler ve Himeros (Şehveti temsil eder) ile yaşar. Hesiodos'un İşler ve Günler'inde Pandora'nın doğuşunda Harites yardımcı olur ve Hora (mevsimlerin tanrıçaları) ile birlikte, onlara ilk kadını güzelleştirme, onu çiçeklerle, çelenklerle ve hoş mücevherlerle örtme görevi verilir. Harites, Peleus ve Thetis'in düğününde konukları ağırladıkları kabiliyetlerinde dans, şarkı ve şiir ustaları olarak betimlenirler.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Homeros hem Odysseia hem de İlyada'da onlardan bahseder, fakat isimlerini yada sayılarını belirtmez. Onları Afrodit ile ilişkilendirir ve bu gelenek daha sonraki kaynaklarda tanrıçanın büyük arkadaş çevresinin yerleşik bir parçası haline gelen Harites ile devam eder. İlyada Kitabının 5. kitabında Homeros bize Harites'in Afrodit için güzel ve ölümsüz bir elbise yaptığını söylüyor. Homeros, Kitap 14'te, Zeus'un Truva Savaşı'ndan geçici olarak uzaklaştırılmasını sağlamak karşılığında Hera'nın Harit Pasithee'ye onu Uyku Tanrısı'nın (Hypnos) karısı yapacağına söz verdiği bilgisini veriyor. Harites, Homeros'un Odysseia'sında ölümlülere güzelliklerini dağıtırken ve Afrodit'in hizmetçileri olarak karşımıza çıkıyorlar. Afrodit'i yıkıyorlar ve ona Kıbrıs'taki tapınağında kokulu yağını sürüyorlar.

HARİTES, ÇİÇEKLER, ÖZELLİKLE GÜLLER VE MERSİN BİTKİSİYLE YAKINDAN İLİŞKİLENDİRİLMİŞTİR.

Helenistik İlaveler ve Tarikatlar

Helenistik dönemde şair Hermesianax, bu geleneksel gruba, Kandırma ile kişileştirilen Peitho adında bir Harit daha ekledi. Bu dönemden itibaren Harites, sihir ve hayaletlerle ilişkili ay tanrıçası Hekate ile bağlantılıdır. Harites çiçeklerle, özellikle de güllerle (büyümeye yardımcı oldukları) ve sadece mersin bitkisi ile değil, aynı zamanda genel olarak herhangi bir bahar çiçeğiyle de yakından ilişkilendirilmiştir. Genellikle Afrodit ve Pandora'nın doğumlarındaki deneyimlerinin yardımıyla doğurganlık tanrılarının yanındadırlar.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Harites, Yunan dünyasında, özellikle de Güney Yunanistan ve Küçük Asya'da tarikat ibadetinin konusuydu. Özellikle kendileri, Arkadya'daki Orhomenos'ta önemliydiler ve burada onurlarına her yıl Charitesia festivali düzenleniyordu. Pausanias, orada gök taşlarıyla veya kayan yıldızlarla ilişkili olduklarından bahseder. Tarihçi Harites'in çeşitli isimlerini, farklı şehirlerde, örneğin Atina'daki Auxo ve Hegemone ve Sparta'daki Kleta ve Phaenna'daki şeklinde listelemeye devam ediyor. Bunlar hiç şüphesiz, daha geniş Yunan Harites tarikatlarına dahil olan yerel tanrılardı. Atina'da, MÖ 3. yüzyıldan itibaren, Harites ve Afrodit, yazılı bir sunak tarafından kanıtlandığı gibi halkın simgesi olan Demos ile bağlantılıydı.

The Birth of Venus by Botticelli
Venüs'ün Doğuşu, Botticelli
Sandro Botticelli (CC BY-SA)

Harites'in Sanattaki Yeri

Harites'in sanatta tanımlanması zor olabilir, çünkü belirli bir özellikleri yoktur, ancak en çok Yunan ve Roma sanatında dans eden ya da bir alay içinde hareket eden ve güzel genç kadınların üçlüsü olarak tasvir edilirler. Pausanias'a göre Arkaik ve Klasik Yunan sanatında çanak çömlek, kabartma heykel, madeni paralar ve hatta Olympia'daki Zeus tahtında bile ortaya çıktılar. Harites, ünlü siyah figürlü François Vazosu'nda (MÖ 570) Thetis ve Peleus'un düğününden bir sahnede ve Sokrates'in (MÖ 470) tipik alay pozunda oldukları ve el ele tutuştukları çok kopyalanan mermer bir kabartma plaketinde görünür.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Güzelliği temsil eden diğer benzer tanrılarda olduğu gibi, Harites başlangıçta Yunan sanatında giyinik olarak tasvir edildi, ancak yavaş yavaş kongre çıplak tasvir edilmeye başladılar. Helenistik Dönem, Harites'in yani üç çıplak kadının ayakta durup sarıldığı ilk örnek heykelleri gördü ve bu, Roma ve sanatta sonraki zamanlarda çok kopyalanan bir tema haline geldi. Harites özellikle Rönesans sanatında popülerdi. Bir örnekte, Botticelli'nin Venüs'ün Doğuşu (1486), yalnız bir Harit'in sağda duruyor, ortaya çıkan tanrıçaya alçak gönüllülüğünü örtmek için bir elbise sunmaya hazır bekliyor.

Çevirmen Hakkında

Sibel Demirci
Benim adım Sibel. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde Mütercim Tercümanlık okuyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi umuyorum. Tarihi ve onunla ilgili her şeyi seviyorum! Mitolojileri okumayı ve çevirmeyi çok seviyorum.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2016, Mayıs 15). Harites (Güzellik Tanrıçaları) [The Graces]. (S. Demirci, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-14768/harites-guzellik-tanrcalar/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Harites (Güzellik Tanrıçaları)." tarafından çevrildi Sibel Demirci. World History Encyclopedia. Son güncelleme Mayıs 15, 2016. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-14768/harites-guzellik-tanrcalar/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Harites (Güzellik Tanrıçaları)." tarafından çevrildi Sibel Demirci. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 15 May 2016. İnternet. 21 May 2024.