Gitar (Khitara)

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2023

Her ay milyonlarca okuyucusu olan bir web sitesini yönetmek pahalıdır. Sadece sunucularımız için değil, aynı zamanda içerik dağıtım ağımız, Google Workspace, e-posta ve çok daha fazlası gibi ilgili hizmetler için de ödeme yapıyoruz. Bu parayı dünya için daha fazla ücretsiz tarih içeriği üretmeye harcamayı tercih ederiz. Yardımlarınız için teşekkür ederiz!
$41 / $21000

Tanım

Mark Cartwright
Yazar: , Tercüme Eden: Burcu Ediz
tarihinde yayınlandı 24 Haziran 2012
X
translations icon
Diğer dillerde mevcuttur: İngilizce, Hırvatça, İspanyolca
Ancient Greek Kithara (by Mark Cartwright, CC BY-NC-SA)
Antik Yunan'da Kithara
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

Kithara (gitar), eski Yunanlılar tarafından çalınan ve tanrı Apollo ile yakından ilgili olan lir ile alakalı olan yaylı bir müzikal enstrumandı, fakat mitolojide onun icadı enstrümanı bir kaplumbağa kabuğundan (chelys) yapan Hermes'e atfedilir. Müzisyenler (kitharistu) bu zor enstrümanı çalmak için harikulade bir yeteneğe ihtiyaç duyuyorlardı, ve o genellikle bir şarkıya (kitharodeia) eşlik edilerek çalındı.

Kithara performansları genellikle en beğenilen festivaller olurdu ve Delia gibi müzikal yarışmalar Arkaik dönemden büyük İyonya müzik festivali Delos'ta düzenlenirdi. Kithara çalmak ayrıca her genç Yunan erkeğinin çok yönlü eğitiminin önemli bir parçasıydı.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Enstrüman genellikle tanrı Apollon'un antik Yunan kırmızı ve siyah figürlü çanak çömlek üzerindeki temsillerinde ve heykelde tasvir edilmiştir.

Enstrüman, kuyruk kısmı (chardotonon) ile ahşap ses kutusu (echeion)' dan oluşur,iki esnek üst kol (pecheis) veya yatay bir akort çubuğu veya akort mandalları (kollopes) olan köprü (zygos) ile birleştirilen boynuzlar (herata) ve daha önceki phorminx'in sadece beşi olan aksine, genellikle yedi teli vardır.Kolların aparatlarının esnekliği 'dalga' benzeri bir ses sağlar ve enstrüman tarafından üretilen notlar güçlü ve derindir. Enstrümanla dik konumda ve kucakta dinlenerek veya bazen omuz üzerinden bir kayışla desteklenerek çalındığında, telleri aynı anda, genellikle ahşap, fildişi veya metal bir mızrap ile koparmak için iki el kullanılırdı.

Enstrüman genellikle tanrı Apollon'un antik Yunan kırmızı ve siyah figürlü çanak çömlek üzerindeki temsillerinde ve heykelde tasvir edilmiştir. Kithara, ayrıca Antik ve Helenistik dönemleri boyunca madeni paralar üzerinde populer bir motif olmuştur. Apollo'ya yakın ortaklığı ile Delos, Kithara'yı madeni paralarının üzerinde, MÖ altıncı yüzyıldan olan gümüşün en eski yapılarından birinde kullandı.Daha fazla örnekler Halkidler'in (MÖ 4. yy) Koinon'unun (Lig) gümüş tetrobol'u, Kolophon'un gümüş dirhemi (MÖ 389-350) ve birçok Likya kentinden ve Kos'tan (MÖ 166-88) sikkeleri kapsıyor. Roma döneminde, Augustus ve Trajan'ı tasvir eden Likya sikkeleri genellikle bir kithara tasarımıyla desteklenirdi.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Kaynakça

Çevirmen Hakkında

Burcu Ediz
İsmim Burcu Ediz. 21 yaşındayım. Kütahya'da yaşıyorum, ayrıca Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde okuyorum. Bölümüm mütercim tercümanlık.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark Fransa'da yaşayan bir tarih yazarıdır. Özel ilgi alanları çömlekçilik, mimari, dünya mitolojisi ve bütün medeniyetlerin paylaştığı ortak fikirleri keşfetmektir. Siyaset Felsefesi üzerine yüksek lisans yapmıştır ve WHE'de Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2012, Haziran 24). Gitar (Khitara) [Kithara]. (B. Ediz, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11101/gitar-khitara/

Chicago Style

Cartwright, Mark. "Gitar (Khitara)." Çeviren Burcu Ediz. World History Encyclopedia. Son düzenleme Haziran 24, 2012. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11101/gitar-khitara/.

MLA Stili

Cartwright, Mark. "Gitar (Khitara)." Çeviren Burcu Ediz. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 24 Haz 2012. Web. 04 Şub 2023.