Gitar (Khitara)

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Burcu Ediz tarafından çevrildi
24 Haziran 2012 tarihinde yayınlandı
X
translations icon
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Hırvatça, İspanyolca
Ancient Greek Kithara (by Mark Cartwright, CC BY-NC-SA)
Antik Yunan'da Kithara
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

Kithara (gitar), eski Yunanlılar tarafından çalınan ve tanrı Apollo ile yakından ilgili olan lir ile alakalı olan yaylı bir müzikal enstrumandı, fakat mitolojide onun icadı enstrümanı bir kaplumbağa kabuğundan (chelys) yapan Hermes'e atfedilir. Müzisyenler (kitharistu) bu zor enstrümanı çalmak için harikulade bir yeteneğe ihtiyaç duyuyorlardı, ve o genellikle bir şarkıya (kitharodeia) eşlik edilerek çalındı.

Kithara performansları genellikle en beğenilen festivaller olurdu ve Delia gibi müzikal yarışmalar Arkaik dönemden büyük İyonya müzik festivali Delos'ta düzenlenirdi. Kithara çalmak ayrıca her genç Yunan erkeğinin çok yönlü eğitiminin önemli bir parçasıydı.

Reklamları Kaldır
Advertisement
Enstrüman genellikle tanrı Apollon'un antik Yunan kırmızı ve siyah figürlü çanak çömlek üzerindeki temsillerinde ve heykelde tasvir edilmiştir.

Enstrüman, kuyruk kısmı (chardotonon) ile ahşap ses kutusu (echeion)' dan oluşur,iki esnek üst kol (pecheis) veya yatay bir akort çubuğu veya akort mandalları (kollopes) olan köprü (zygos) ile birleştirilen boynuzlar (herata) ve daha önceki phorminx'in sadece beşi olan aksine, genellikle yedi teli vardır.Kolların aparatlarının esnekliği 'dalga' benzeri bir ses sağlar ve enstrüman tarafından üretilen notlar güçlü ve derindir. Enstrümanla dik konumda ve kucakta dinlenerek veya bazen omuz üzerinden bir kayışla desteklenerek çalındığında, telleri aynı anda, genellikle ahşap, fildişi veya metal bir mızrap ile koparmak için iki el kullanılırdı.

Enstrüman genellikle tanrı Apollon'un antik Yunan kırmızı ve siyah figürlü çanak çömlek üzerindeki temsillerinde ve heykelde tasvir edilmiştir. Kithara, ayrıca Antik ve Helenistik dönemleri boyunca madeni paralar üzerinde populer bir motif olmuştur. Apollo'ya yakın ortaklığı ile Delos, Kithara'yı madeni paralarının üzerinde, MÖ altıncı yüzyıldan olan gümüşün en eski yapılarından birinde kullandı.Daha fazla örnekler Halkidler'in (MÖ 4. yy) Koinon'unun (Lig) gümüş tetrobol'u, Kolophon'un gümüş dirhemi (MÖ 389-350) ve birçok Likya kentinden ve Kos'tan (MÖ 166-88) sikkeleri kapsıyor. Roma döneminde, Augustus ve Trajan'ı tasvir eden Likya sikkeleri genellikle bir kithara tasarımıyla desteklenirdi.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2012, Haziran 24). Gitar (Khitara) [Kithara]. (B. Ediz, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11101/gitar-khitara/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Gitar (Khitara)." tarafından çevrildi Burcu Ediz. World History Encyclopedia. Son güncelleme Haziran 24, 2012. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11101/gitar-khitara/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Gitar (Khitara)." tarafından çevrildi Burcu Ediz. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 24 Haz 2012. İnternet. 02 Mar 2024.