KaraSakal

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Mustafa Aykol tarafından çevrildi
19 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı
X
Ray Stevenson as Blackbeard (by Starz, Copyright, fair use)
Karasakal olarak Ray Stevenson
Starz (Copyright, fair use)

Kara Sakal (ö. 1718), Edward Teach olarak da bilinir (muhtemel takma ismi), sadece 15 ay süren şaşırtıcı derecede kısa bir kariyer sırasında Karayipler ve Atlantik'te faaliyet gösteren kötü şöhretli bir İngiliz korsandı. Kurdelelerle bağlanmış uzun siyah sakalı, şapkasının altında yanan fitiller ve sert tabancalarıyla Karasakal, ünü ve görünüşü kurbanlarını korkunç bir dehşetle donduracak şekilde adlandırılmıştır.

Büyük ölçüde yazar Charles Johnson/Daniel Defoe (1660-1731) tarafından yapılan çılgınca abartılı ve çoğunlukla kurgusal bir portre sayesinde Karasakal, Korsanlığın Altın Çağı olarak adlandırılan tüm korsanların en renklisi oldu.Ne masum kurbanlarına ne de kendi mürettebatına karşı ahlakı ve vicdanı olmayan bir adam ve Kraliyet Donanması'na karşı bir çatışmada öldürüldüğünde, ancak daha sonra ancak vurulduktan sonra hak ettiği çölleri elde eden bir korsan olarak tasvir edilir beş tabanca atışı ve 20 kılıç darbesi.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Kraliçe Anne'nin İntikamı

Bristol, İngiltere'de doğması ve ilk yıllarını İspanyol Veraset Savaşı (1701-1714) sırasında Jamaika sularında Fransız ve İspanyol gemilerine baskın düzenleyerek denizde geçirmesi dışında, Teach'in erken yaşamına dair hiçbir şey kesin olarak bilinmemektedir. Edward Teach, muhtemelen karanlık bir geçmişi gizlemek için alınmış, varsayılan bir isimdi. Gerçek adı Edward Thatch (Thache) veya Thatch Drummond olabilir, ancak bunlar da takma adlar olabilir.

GÜNEY CAROLİNA'DA EN AZ SEKİZ GEMİYE SALDIRARAK BAŞARIYLA ENGELLENEN CHARLESTON'I İKİ HAFTA ÖĞRETİN.

Eylül 1717'den itibaren Teach, Bahamalar'da İngiliz korsan Benjamin Hornigold'un kaptanı olarak görev yaptı. Üsleri, diğer birçok korsan gibi, New Providence adasıydı. Her biri bir gemiye komuta eden iki adam, Karayipler'deki ve Kuzey Amerika kıyılarındaki gemilere saldırdı. Dikkate değer bir ele geçirme, Afrika'daki ticaret noktalarından altın, madeni para, değerli taşlar ve diğer değerli mallarla dolu Martinik yolunda bir Fransız gemisi olan Concorde idi. Teach bu gemiyi Kasım 1717'de St. Vincent yakınlarında devraldı. Adını Kraliçe Anne'nin İntikamı olarak değiştirdi.Şimdi korsan gemisinin üç direği vardı ve hizmeti bir köle gemisi olarak görmüştü. Birçok donanma gemisinin ateş gücüne eşit olan ve Saint Vincent ve Saint Kitts sularına baskın yapmak için kullanılan 40 topla donatılmıştı.

Reklamları Kaldır
Advertisement

The Queen Anne's Revenge
Kraliçe Anne'nin İntikamı
Qualiesin (CC BY-SA)

1718'in başlarında, Teach'in toplam 300-400 kişilik bir mürettebatı vardı. Teach, boyu ve siyah kurdelelerle bağlanmış siyah sakalı sayesinde kesinlikle heybetli bir figürdü ve adamları tarafından saygı görüyordu. Görgü tanıkları, Teach'in korsan mürettebatı arasında disiplinin katı olduğunu kaydetti. Edward Teach, hiç değilse efsaneye göre, kurbanların anında teslim olmasını sağlamak için yükseltilmiş Jolly Roger bayrağının özellikle grafik bir versiyonuna sahipti. Teach'in bayrağında bir iskelet, bir elinde kum saati ve kanayan bir kalbe işaret eden bir mızrak tutuyor. Bu semboller, yaklaşmakta olan gemidekilere zamanlarının tükendiğini ve herhangi bir direnişle karşılaşıldığında ölümün tek sonuç olduğunu hatırlatırdı.

KRALİÇE ANNE'NİN İNTİKAMI VE DİĞER BİR GEMİ, BELKİ DE KASITLI OLARAK BİR KUM HAVUZUNDA TEACH TARAFINDAN KARAYA OTURTULDU.

Birkaç kez daha yakalandıktan sonra Teach, korsanlıktan vazgeçeceğine söz verdiği Kuzey Carolina'ya yelken açtı ve vali Charles Eden tarafından affedildi. Amerikan kolonilerinin doğu kıyısındaki pek çok yetkili korsanlığa göz yumdu, ya kendileri de dahil oldukları için ya da korsan ganimeti genellikle meşru tüccarlardan mal satın almaktan daha ucuz olduğu için. Kötü silahlanmış ticari gemilerden kolay toplamanın cazibesi, Teach'in aslında korsanlığı bırakmadığı anlamına geliyordu ve Mart 1718'de Kraliçe Anne'nin İntikamı ile Honduras Körfezi'ne yelken açtı. Orada, İngiliz korsan Stede Bonnet'in (aynı yıl daha sonra asılan) İntikamı'nı yakalamayı başardı. İki ele geçirmenin ardından, Teach şimdi dört gemilik bir filoya komuta etti ve Amerikan kıyılarındaki ticari gemilere yönelik saldırısı Nisan ayına kadar devam etti. Teach'in ikinci komutanı, sloop Adventure'ın kaptanlığını yapan Israel Hands'di. Dört gemiye sahip olmak, Teach'in artık hırslarını daha da büyük ödüllere doğru yükseltebileceği anlamına geliyordu.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Carolina Sahili

Mayıs 1718'de Teach, Güney Carolina'daki Charleston'u (diğer adıyla Charles Town) iki hafta boyunca başarıyla ablukaya aldı ve en az sekiz gemiye saldırdı. Mahkumlar, belki de mürettebat arasında frengi tedavisi için bir gereklilik olan ilacı da içeren bir fidye ödenmesi karşılığında zarar görmeden serbest bırakıldı. Kuzey Carolina'ya giderken Beaufort Inlet'in sığlıklarına yelken açan Kraliçe Anne'nin İntikamı ve bir başka gemi, belki de Teach'in ganimetten paylarının alınmasını gerektiren alışılmadık derecede büyük mürettebatını azaltmak için bir kumsalda karaya oturdu. İntikam Bonnet'e iade edildi, ancak Teach, ilk kez değil, filo tarafından taşınan tüm ganimeti devraldı ve kalan gemi ile denize açıldı. Mahsur kalan Kraliçe Anne'nin İntikamı sonunda battı, ancak 1996'da bölgede keşfedilmiş olan batık olması muhtemeldir. Enkaz, her ikisi de dönemin bir gemisiyle güçlü bağlantılar oluşturan birkaç eser içeriyordu özellikle de alışılmadık derecede fazla sayıda bulunan toplar içeriyordu

Blackbeard or Edward Teach
Karasakal veya Edward Teach
Unknown Artist (Public Domain)

Kuzey Carolina, Bath Towne'a ulaşan Teach’a, Vali Eden tarafından bir af daha verildi. Ele geçirdiği yüklerini sattı ve hatta gemisini elinde tutmasına izin verildi. Görünüşe göre reforma uğramış korsan, daha sonra bir çiftlik sahibinin 16 yaşındaki kızıyla evlendi ve Ocracoke Adası'nda bir ev kurdu. Korsanın geçmişi kısa sürede onu yakaladı ve Philadelphia'yı ziyaret ederken bir tutuklama emri çıkarıldı.Bir kez daha denize açılan Teach, Bermuda açıklarında iki Fransız gemisini ele geçirdi. Daha sonra faydalı bir şeker ve kakao yüküyle Bath Towne'a döndü. Valiye ve yetkililere fıçı şeker rüşvet veren bir mahkeme, Teach'in yalnızca terkedilmiş bir geminin yükünü kurtardığına ve böylece herhangi bir korsanlık suçlamasından aklandığına karar verdi. Teach, düzenli ve güzel rüşvetler sayesinde vali tarafından izin verildiği için korsanlık yoluna devam ediyor olabilir.

Teach'in Ölümü

Virginia Valisi Alexander Spotswood, komşu Kuzey Carolina'daki akranının aksine, birçok zengin ve güçlü yasal tüccar gibi korsanlığı bastırmaya çok hevesliydi. Teach'in eski levazım subayı, kaptanının geçmişteki yasadışı eylemlerine tanıklık ettiğinde, İngiliz Kraliyet Donanması üyeleri tarafından iki gemi mürettebatı bulundu ve Teach'i adalete teslim etmek için gönderildi. Bu donanma adamları, Teach'i ölü ya da diri olarak ele geçirmeleri için ilave 100 pound ödül verildikten sonra Kasım 1718'de yola çıktılar.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Şimdiye kadar, Teach'in üssünde sadece 20-25 kadar adamı vardı, ama o sloop'una bindi ve Ocracoke Inlet'in sığlıklarını geçerken gördüğü saldırı kuvvetini püskürtmeye hazırlandı. 22 Kasım'da İngiliz gemileri bir kumsalda karaya oturdu ve Teach, güvertesini vermeyeceğini ve karşılığında hiçbir şey beklemeyeceğini bildirerek, toplarını kolay hedeflere ateşleme fırsatı buldu. Bir gemi yaylım ateşini takip ederek açılmaz hale geldi, ancak Teğmen Robert Maynard'ın komutasındaki diğer gemi Teach'in gemisine doğru sürüklenmeye başladı. Maynard ve adamlarının çoğu son ana kadar güvertelerin altına saklandı. Teach'in adamları gemiye bindi ve iki grup bir dizi tabanca ve kılıç darbesiyle güvertede buluştu. Teach ve Maynard baş başa dövüştüler. Teach, boynuna saplanan bir kılıçla vuruldu ve yaralandı, ama yine de korsan savaşmaya devam etti. Teach'in düşmesi için beş tabanca atışı ve 20 kılıç darbesi gerekti, bir Highlander'dan gelen son başını kesen darbe arkasında durdu. Yerel bir efsane, korsanın başsız cesedinin üç kez eğimin etrafında sürüklendiğini ve bu da düşüşünü sağladığını söyledi. Teğmen Maynard, 3 Ocak 1719 tarihli seyir defteri girişinde belirtildiği gibi, diğerlerine bir uyarı olarak Teach'in kafasını gemisinin pruvasına yapıştırdı:

Hafif rüzgar ve adil hava bu gün buraya [Williamsburg] Carolina'dan Macera gemisi Edward Thache'de eskiden Usta (bir Pyrat) demirledim. Virginia Kolonisi'ne ve Komutanlarıma Teslim Ettiğim Said Pyrat'ın Malları sunmak için kafasını Said gemisinin cıvadrasının altına astım.

(Cordingly, 200)

Teach'in adamlarından tutuklananlar yargılandı ve bir beraat ve yozlaşmış Kuzey Carolina yetkililerine karşı yararlı tanıklığı sayesinde kraliyet affı alan İsrail Elleri dışında hepsi asıldı.

Blackbeard
Karasakal
Benjamin Cole (Public Domain)

Böyle rezil bir korsan için Teach, dikkate değer ölçüde az başarı elde etmişti. Kariyeri sadece 15 ay sürdü ve aldığı ödüller pek parıldayan hazine gemileriydi. Teach'in ele geçirdiği 23 gemi, Galli korsan Black Bart Roberts (diğer adıyla Bartholomew Roberts, c. 1682-1722) tarafından kötü şöhretli kariyeri boyunca ele geçirilen 400'den fazla gemiyle karşılaştırıldığında değersizdi. Teach'in yakalandıktan sonra fantastik bir hazine gömdüğüne dair hiçbir kanıt yok. Tutsaklarına herhangi bir şekilde işkence yaptığına veya kötü muamelede bulunduğuna veya mürettebatına özellikle kötü davrandığına dair herhangi bir kanıt da yok. Ancak Teach ölümünde, hayatta başardığından çok daha fazlasını başaracaktı. Hızla bir efsane haline geldi, Açık Denizleri korkutan kötü, çılgın korsanın en mükemmel örneği.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Daniel Defoe'nun Karasakal'ı

Ölümünden sadece birkaç yıl sonra, Edward Teach, Daniel Defoe'nun 1720'lerde derlenen ünlü eseri Hırsızlık ve Cinayetlerin Genel Tarihi'nde diğer birçok korsanla birlikte bir biyografinin konusu oldu. Eser, başlık sayfasında Kaptan Charles Johnson'a atfedilmiştir, ancak bu belki de Defoe'nun takma adıdır (ancak bilim adamları hala konuyu tartışıyor ve Johnson, tamamen bilinmeyen bir korsan uzmanı olsa da). Gerçek ve kurgunun bir karışımı - birinin diğerine nerede girdiğine dair hiçbir belirti olmadan - kitap büyük bir hit oldu ve o zamandan beri korsanların nasıl tasvir edildiğini tanımladı. Defoe'nun çalışmasında Karasakal Olarak Teach, tecavüzden iğrenç infazlara kadar hemen hemen her vahşeti yapabilen bir canavar olarak korkunç ayrıntılarla anlatılıyor.Yazarın resmi belgelere, dava kayıtlarına ve çağdaş gazetecilik hesaplarına açıkça erişimi vardı ve birçok ifadenin tarihi kayıtlarla desteklendiğinde gerçek olduğu kanıtlandı. Bununla birlikte, özel konuşmalar ve kelimenin tam anlamıyla tekrarlanmış gibi görünen konuşmalar gibi sayısız abartı ve saf icatı da vardır. Defoe'nun hem başarılı bir gazeteci hem de yazar olması belki de önemlidir, başka bir deyişle, maksimum edebi etki için gerçekle kurguyu nasıl harmanlayacağını tam olarak biliyordu.

The Spanish Main and Caribbean Pirate Havens  c. 1670
İspanyol Ana ve Karayip Korsan Limanları (1670'ler)
Simeon Netchev (CC BY-NC-SA)

Defoe'nun Teach/Blackbeard'ın ustaca portresi şu unutulmaz fiziksel tanımı içerir:

Kaptan Teach, korkunç bir meteor gibi tüm yüzünü kaplayan ve Amerika'yı orada uzun zamandır görülen herhangi bir kuyruklu yıldızdan daha çok korkutan o büyük miktardaki saçtan Karasakal'ın adını aldı.

Bu Sakal siyahtı ve aşırı derecede uzamasına acı çekti; Genişliğe gelince, gözünün önüne geldi; kurdelelerle küçük kuyruklar halinde bükmeye ve kulaklarının etrafında döndürmeye alışmıştı. Hareket halindeyken omuzlarına bir askı takmış, üç tabancalı, tabanca kılıflarında palalar gibi asılı kalmış ve şapkasının altına yüzünün her iki yanında beliren yanan kibrit sıkıştırmıştı, gözleri doğal olarak vahşi ve vahşi görünüyordu. Onu öyle bir figür yaptı ki, hayal gücü daha korkunç görünmek için Cehennemden gelen bir öfke fikri oluşturamaz.

(Defoe/Johnson, 84-5)

Karasakal'ın Eğlenceleri

Defoe, tüm kanıtların aksine, Karasakal'ı gemisi kadar geniş sadist bir çizgiye sahip gerçek bir canavar olarak tanımlar. Karasakal sadece masumların belası değil, mürettebatı bile onun şeytani eğlencelerinden nadiren güvendeydi. Bir bölümde, dengesiz kaptan kendini ve mürettebatın bir kısmını ambara kilitledi ve kapaklar son dakikada açılmadan önce hepsine kükürt yaktı ama boğuldu.

Blackbeard's Fight to the Death
Karasakal'ın Ölümüne Mücadelesi
Jean Leon Gerome Ferris (Public Domain)

Karasakal bir zamanlar 15 mürettebatı Britanya Virjin Adaları'ndaki Tortola yakınlarındaki küçük bir çorak kayaya mahkûm etti ve denizciler tarafından daha sonra Ölü Adamın Sandığı (şimdiki adıyla Ölü Göğüs Adası) olarak biliniyordu. Burada Karasakal, adamlara bir sandık hazine, bir pala ve bir şişe rom bıraktı. Kaptan, şüphesiz, ganimetten daha büyük bir pay almak amacıyla adamlarının yakında birbirlerini öldüreceklerini umuyordu, ancak bunda hayal kırıklığına uğradı, çünkü bir ay sonra kayaya geri döndüğünden, 15 adamın hepsi hala oradaydı, yaşıyordu.

Başka bir "oyunda", Karasakal iki tabanca çıkardı, mumu üfledi ve İsrail Elleri kağıt oynarken uyuyakaldıktan sonra kabin masasının altından vurdu. Karasakal bir topla dizinden ikinci komutanı şutunu çekerken diğeriyle ıskaladı. Mürettebatı tarafından neden böyle bir şey yaptığı sorulduğunda korsan, "Ara sıra onlardan birini öldürmese, kim olduğunu unuturlardı" diye yanıtladı. (Defoe/Johnson, 84).

Blackbeard'a sayısız şehvetli karşılaşma ve adamlarına fahişelik yapma alışkanlığı olan en az 14 karısıyla olağanüstü bir cinsel iştah verilir. Buna karşılık, bir vali Ocak 1718'de Teach'in "Londra'da bir karısı ve çocukları olduğu söylendiğini" kaydetti (Cordingly, 71'den alıntı). Gerçek ve kurgu arasındaki boşluğa rağmen, Defoe tarafından sunulan ahlaksız korsan kaptan Karasakal imajı, daha sonraki kurgusal eserlerde, özellikle de Robert Louis Stevenson'ın 1889'da yayınlanan Master of Ballantrae'de tekrarlandı. Kötü şöhretli korsan, 19. yüzyılın sonunda popüler bir Londra müzikal oyununun konusuydu, James Cross' Blackbeard veya Captive Princess. 20. yüzyıla gelindiğinde ve 1952'deki popüler Korsan Karasakal filminde tam bir kötü adam olarak tasvir edilmesine rağmen, Karasakal o kadar çirkinleşmişti ki Disney'in Karasakal'ın 1968'deki Hayaleti gibi komedi filmlerinde eğlenceli bir figür olmakla sınırlı kalmıştı.

Çevirmen Hakkında

Mustafa Aykol
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde Mütercim-Tercümanlık bölümünde lisans öğrencisiyim. Fransızca eğitimi dışında İngilizce de almakta ve çeviriler yapmaktayım aynı zamanda Turizm ile ilgileniyorum.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2021, Ağustos 19). KaraSakal [Blackbeard]. (M. Aykol, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-19978/karasakal/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "KaraSakal." tarafından çevrildi Mustafa Aykol. World History Encyclopedia. Son güncelleme Ağustos 19, 2021. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-19978/karasakal/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "KaraSakal." tarafından çevrildi Mustafa Aykol. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 19 Ağu 2021. İnternet. 15 Nis 2024.