Panflüt

Tanım

Mark Cartwright
Yazar: , Tercüme Eden: Burak Menek
tarihinde yayınlandı 17 Haziran 2012
X
Panpipes (by Mark Cartwright, CC BY-NC-SA)
Panflüt
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

Panflüt (syrinx), ilk olarak antik Yunanlılar tarafından kullanılan bir nefesli müzik aletiydi. En yaygın olarak çobanlar tarafından çalınır, en erken kullanımı M.Ö. üç binlerde Kiklad adalarındaydı ve enstrümanın temsilleri Yunan sanatının tarihi boyunca uzanır.

Bazı rivayetlerde enstrümanın icadı Kibele veya Hermes'e atfedilmiş olsa da, panflütle en yakından ilişkisi olan ve icadıyla yaygın olarak itibar edilen tanrı, pastoral tanrı Pan'dır. Yunan mitolojisinde, çobanların koruyucusu Pan, nehir tanrısı Ladon'un kızı Nymph Syrinx'e aşık olmuştu. Dikkatinden kaçan Syrinx, Zeus'a onu kurtarması için yalvardı ve Pan onu yakaladığında Zeus, Periyi sazlığa çevirdi. Öfkelenen Pan, sazlıkları paramparça etti, ancak düşününce pişmanlık duydu, ağladı ve kırılmış sazları, sevgilisinden geriye kalanları öptü. Sazları öperken nefesinin onlardan sesler çıkarabileceğini keşfetti ve böylece kayıp Peri'nin adını taşıyacak müzik aletini yaptı.

Reklamları Kaldır

Advertisement

YUNAN PANFLÜTLERİ 4 İLA 18 KAMIŞ TÜPÜ İLE YAPILmıştır.

Panflütler, kamış, keten veya mum kullanılarak birbirine bağlanan dört ila on sekiz (yan delikleri olmayan) kamış tüpten yapılır. Enstrüman iki elle tutulur ve her bir tüpün üst ucundan üflenerek çalınır, farklı uzunluklardaki tüplerle veya farklı noktalardan mumla bloke edilen eşit uzunluktaki tüplerle farklı notalar üretilir. Üretilen ses derin ve zengindir.

Alet hem küçük mermer Kiklad heykelleri ve kil figürinler gibi heykellerde hem de süslü seramiklerde, özellikle Attika'dan gelen kırmızı ve siyah figürlü çömleklerde tasvir edilmiştir. Pan, Hermes, Attis, Satyrs ve daha nadiren Eros'un (sadece Geç Antik Çağ, MS 2-3. yüzyılda) temsilleri genellikle onları enstrümanı çalarken tasvir eder.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Kaynakça

Çevirmen Hakkında

Burak Menek
Burak, İngilizce Mütercim Tercümanlık 2. sınıf öğrencisidir. Türkiye'de İzmir'de yaşıyor. Kişisel ilgi alanları mitoloji, müzik ve basketboldur.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark Fransa'da yaşayan bir tarih yazarıdır. Özel ilgi alanları çömlekçilik, mimarlık, dünya mitolojisi ve bütün medeniyetlerin paylaştığı ortak fikirleri keşfetmektir. Siyaset Felsefesi üzerine yüksek lisans yapmıştır ve WHE'de Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2012, Haziran 17). Panflüt [Pan Flute]. (B. Menek, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11070/panflut/

Chicago Style

Cartwright, Mark. "Panflüt." Çeviren Burak Menek. World History Encyclopedia. Son düzenleme Haziran 17, 2012. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11070/panflut/.

MLA Stili

Cartwright, Mark. "Panflüt." Çeviren Burak Menek. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 17 Haz 2012. Web. 02 Eki 2022.