Filoloji (Dilbilim)

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2024

Dünyaya ücretsiz tarih eğitimi sağlama misyonumuza yardımcı olun! Lütfen bağış yapın ve 2024 yılında sunucu maliyetlerimizin karşılanmasına katkıda bulunun. Desteğinizle her ay milyonlarca insan tarihi tamamen ücretsiz olarak öğreniyor.
$2758 / $18000

Tanım

Jenni Irving
tarafından yazıldı, Murat Özkan tarafından çevrildi
05 Haziran 2012 tarihinde yayınlandı
X
Cuneiform Tablet, Assyria (by Mary Harrsch (Photographed at the Los Angeles County Museum of Art, L.A.), CC BY-NC-SA)
Çiviyazısı Tablet, Irak
Mary Harrsch (Photographed at the Los Angeles County Museum of Art, L.A.) (CC BY-NC-SA)

Filoloji Yunanca philos (sevgi) ve logos (kelime, söz) kelimelerinden türemiştir ve 'kelimelerin sevgisi' anlamına gelir. Edebi kaynaklardaki dilin incelenmesi ve bu çalışmaların, tarih ve dilbilimle sentezlenmesidir. Filoloji genellikle philologia olarak adlandırılan Yunanca ve Eski Latince ile ilişkilidir. Filoloji çalışması, Klasik Filoloji açısından Avrupa Rönesans Hümanizminde ortaya çıkmıştır, ancak daha sonrasında ise belirtilen tanımına hem Avrupa hem de Avrupa dışında olan dillerin çalışmasını kapsayacak şekilde genişletilerek tek çatıda toplandı. Filoloji fikri, Yunan ve Latin edebiyatı üzerinden on altıncı yüzyıl civarında 'edebiyat sevgisi' anlamına gelen Fransızca philologie terimi ile İngilizceye aktarılmıştır.

Genel olarak filoloji tarihsel gelişime odaklanır. Filoloji, edebi metinlerin doğruluğunu ve orijinal biçimlerinin belirlenip bu doğrultuda anlamlarının belirlenmesine yardımcı olur. Bir dilin veya dillerin yapısı, tarihsel gelişimi ve ilişkileri ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

Filolojik Çalışma Dalları

Karşılaştırmalı filoloji, diller arasındaki ilişkiyi analiz eden bir filoloji dalıdır. Örnek verecek olursak; Latin ve Etrüsk dillerinin ya da Asya veya Afrika dillerinin arasındaki ortak noktaların analiz edilmesi görevini yürütür.

ÇÖZÜMLEME, ÖLÜ DİLLERİ YENİDEN DİRİLTMEYİ HEDEFLEYEN FİLOLOJİ DALIDIR.

Bilişsel filoloji, yazılı ve sözlü metinleri insanın zihinsel süreçleri göz önünde bulundurarak inceler. Psikolojik ve yapay sistemler kullanarak araştırma sonuçlarını karşılaştırmak için de bilimden faydalanır.

Çözümleme, ölü dilleri tekrar diriltmeyi amaçlayan bir başka filoloji dalıdır. Jean-Francois Champollion tarafından Hiyerogliflerin Rosetta Taşı kullanılarak deşifre edilmesinde ve daha yakın zamanda Michael Ventris tarafından Linear B'nin deşifre edilmesi bunun en iyi örnekleri arasındadır. Aynı zamanda çözümleme süreci, Linear A gibi hala tam olarak anlaşılmayan yazı sistemlerinin anlaşılmasında dönüm noktası niteliği taşıyacaktır.

Metinsel filoloji düzenlemesi, metinsel eleştiri de dahil olmak üzere metinlerin ve bir bakımdan tarihlerinin incelenmesini kapsayan bir başka filoloji dalıdır. Bu alt dal, İncil çalışmalarının uzun gelenekleriyle bağlantılı olarak oluşturulmuştur; özellikle de el yazmalarının farklı varyasyonlarıyla. Bu filoloji alt dalı metni tarihsel bağlamına oturtmak ve metinlerin 'eleştirel basımlarını' oluşturmak için metnin yazarlığına, tarihine ve kökenine ihtiyaç duyar.

Çevirmen Hakkında

Murat Özkan
Adım Murat ÖZKAN. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İngilizce Mütercim-Tercümanlık öğrencisiyim. Boş zamanlarımda kitap okumayı ve futbol oynamayı severim. Tarih ve tarihi olaylara karşı çok hevesliyimdir.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Irving, J. (2012, Haziran 05). Filoloji (Dilbilim) [Philology]. (M. Özkan, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10889/filoloji-dilbilim/

Chicago Formatı

Irving, Jenni. "Filoloji (Dilbilim)." tarafından çevrildi Murat Özkan. World History Encyclopedia. Son güncelleme Haziran 05, 2012. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10889/filoloji-dilbilim/.

MLA Formatı

Irving, Jenni. "Filoloji (Dilbilim)." tarafından çevrildi Murat Özkan. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 05 Haz 2012. İnternet. 18 Tem 2024.