Baktriya

Tanım

Jan van der Crabben
tarafından yazıldı, Baris Akkurt tarafından çevrildi
28 Nisan 2011 tarihinde yayınlandı
X
Map of the Greco-Bactrian Kingdom (by PHGCOM, CC BY-SA)
Greko-Baktrian Krallığı Haritası
PHGCOM (CC BY-SA)

Baktriya günümüz Afganistan, Özbekistan ve Tacikistan'ın topraklarında yer alan Pers İmparatorluğu'na ait bir vilayettir.

Pers hükümdarı 3. Darius'un yenilgisinden sonra Baktriya, kendini Darius'un ardılı ilan eden Besssus öncülüğünde, Büyük İskender'e direnmeye devam etti. İskender, MÖ 329-327 arasında yerel destek güçlerinin yardımıyla, büyük bir zorlukla bölgeyi ele geçirdi. İskender, Baktriya'da kaldığı dönemde, bölgeyi kontrol etmeye de yardımcı olması amacıyla, Roxanne adında Baktriyalı bir kadınla evlendi.

İskender'in ölümünden sonra, Baktriya Seleukos İmparatorluğu'nun bir parçası oldu. Seleukos krallarının yaşadığı zorluklar ve Mısırlı 2. Ptolemi'nin saldırıları Baktriya valisi Diodotus'a bağımsızlık ilan ederek (yaklaşık MO 255) Sogdiana'yı fethetme ve bir Hint-Yunan krallığı kurma fırsatı verdi.

Yazar Hakkında

Jan van der Crabben
Jan, World History Encyclopedia'nın Kurucusu ve CEO'su olup, kar amacı gütmeyen şirkete, kültürel mirasa sahip insanları bir araya getirme ve dünya çapında tarih eğitimini geliştirme misyonunu en iyi şekilde yerine getirme konusunda liderlik etmektedir. King's College'dan Savaş Çalışmaları alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Crabben, J. v. d. (2011, Nisan 28). Baktriya [Bactria]. (B. Akkurt, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-291/baktriya/

Chicago Formatı

Crabben, Jan van der. "Baktriya." tarafından çevrildi Baris Akkurt. World History Encyclopedia. Son güncelleme Nisan 28, 2011. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-291/baktriya/.

MLA Formatı

Crabben, Jan van der. "Baktriya." tarafından çevrildi Baris Akkurt. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 28 Nis 2011. İnternet. 25 May 2024.