Ceyhun Nehri

Tanım

Antoine Simonin
Yazar: , Tercüme Eden: Necip Can Bek
tarihinde yayınlandı 28 Nisan 2011
X
translations icon
Diğer dillerde mevcuttur: İngilizce, Malay, Sırpça, İspanyolca
Oxus River (by Shannon1, CC BY-SA)
Ceyhun Nehri
Shannon1 (CC BY-SA)

Ceyhun Nehri, bugün batı kesiminde Amu Derya ve doğu kesimlerinde Vahş olarak adlandırılan ve modern Tacikistan, Afganistan, Türkmenistan ve Özbekistan'dan Aral Gölü'ne akan 2400 km uzunluğunda bir nehirdir. Eski zamanlarda Fergana, Baktriya, Oceania, Soğdya ve Hive bölgelerine kadar ulaşmıştır.

Ceyhun Nehri ve Iaxartes ikiz nehirler olarak adlandırılır, aynı varış noktalarından, neredeyse benzer yörüngelerinden ve her ikisi de değeri bilinmeyen nehirler olduğundan, doğal olarak içinden aktıkları çok az alanı sularlar. Ancak, Iaxartes gibi Ceyhun Nehri, bölgesinin zengin tarihinin ana nedeni olan büyük ölçekli sulama sistemlerine olanak sağladı.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Ceyhun Nehri, birbirini takip eden Baktriya uygarlıklarının ve krallıklarının çekirdeğiydi. Nehir, kuzeyde Soğdya'nın Fars satraplığı ile güneyde Baktriya arasındaki sınırdı, batı kısmı ise göçebelere aitti. Alexandreia Oxeiana (gerçek Termez) gibi çoğunlukla Yunan isimleriyle bilinen birkaç şehir burada kuruldu.

Büyük İskender, MÖ 329 ve 327 yılları arasında nehri üç kez geçmiştir. Daha sonra, Oxus'un Doğu kısmı Grek-Baktriya krallığının çekirdeğini oluştururken, batı kısmı, özellikle Hiva Vahası, daha sonra Seleukos imparatorluğunu işgal eden Partlar olan Parni'nin ülkesiydi.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Çevirmen Hakkında

Necip Can Bek
20 yaşındayım. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde İngilizce Mütercim Tercümanlık 2.sınıf öğrencisiyim. Edebiyat ve Tarih alanındaki metinleri çevirmeyi seviyorum.

Yazar Hakkında

Antoine Simonin
Eski Orta Asya hakkında tutkulu. Bactria'dan Taxila'ya kadar web sitesinin devamlılığını sağlar. Europa Barbarorum projesinde çalışır.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Simonin, A. (2011, Nisan 28). Ceyhun Nehri [Oxus]. (N. C. Bek, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-788/ceyhun-nehri/

Chicago Style

Simonin, Antoine. "Ceyhun Nehri." Çeviren Necip Can Bek. World History Encyclopedia. Son düzenleme Nisan 28, 2011. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-788/ceyhun-nehri/.

MLA Stili

Simonin, Antoine. "Ceyhun Nehri." Çeviren Necip Can Bek. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 28 Nis 2011. Web. 07 Ara 2022.