Lakshmi

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2024

Dünyaya ücretsiz tarih eğitimi sağlama misyonumuza yardımcı olun! Lütfen bağış yapın ve 2024 yılında sunucu maliyetlerimizin karşılanmasına katkıda bulunun. Desteğinizle her ay milyonlarca insan tarihi tamamen ücretsiz olarak öğreniyor.
$2359 / $18000

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Mertcan Temel tarafından çevrildi
14 Ağustos 2015 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, İspanyolca
X
Lakshmi (by Jean-Pierre Dalbera, CC BY)
Lakshmi
Jean-Pierre Dalbera (CC BY)

Lakshmi (veya Laksmi), Hindu zenginlik, iyi şans, gençlik ve güzellik tanrıçasıdır.Lakshmi büyük tanrı Vishnu'nun karısıdır ve çifte genellikle Lakshmi-Narayana olarak birlikte tapılır.Kocasının yer yüzüne indiğinde birçok avatara sahip olduğu gibi, Lakshmi de farklı biçimler alır:

  • Lort Rama'nın karısı,Sita,
  • Parashurama'nın karısı,Dharani,
  • Krishna'nın karısı, Kraliçe Rukmini,
  • Hari'nin karısı,Padma,

Lakshmi, görünüşte gelişigüzel iyi şans dağıtımına atıfta bulunarak, 'dünyanın annesi' Lokamata ve kararsız anlamına gelen Lola olarak da adlandırılabilir.

Doğum ve Birleşme

Mahabharata'da Lakshmi, tanrılar ve şeytanlar tarafından ilkel sütlü okyanusun karıştırılmasından doğdu.Brahma ve Vişnu'nun aracılığıyla, Lakshmi mucizevi bir şekilde beyaza bürünmüş ve ışıldayan gençlik ve güzellikle bu berraklaştırılmış tereyağı denizinden ortaya çıktı.Bu nedenle tanrıça bazen Ksirabdhitanaya, 'süt denizinin kızı' olarak adlandırılır.Lakshmi hemen kendini Vishnu'nun korumasına verdi ve bu yüzden Vishnu'nun göğsünde durduğu ve tanrı'nın alternatif isimlerinden biri olan 'Shri'nin yaşadığı yer' anlamına gelen Shrinivas'ı doğurduğu söylenir. Sri (Shri) refah anlamına gelir ve Lakshmi'nin birçok isminden bir diğeridir.Harivamsa'ya göre Lakshmi aşk tanrısı Kama'nın annesidir ve bu nedenle Yunan tanrıçası Afrodit ve yine köpüren bir denizden doğmuş olan oğlu Eros ile ilginç bir paralellik sağlar.

LAKSHMİ, NİLÜFER ÇİÇEğİYLE İLİŞKİLENDİRİLİR VE BAZENLER SADECE NİLÜFER TANRIÇASI OLARAK ANLATILIR.

Tanrıça özellikle nilüfer çiçeği ile ilişkilendirilir ve bazen sadece Nilüfer Tanrıçası olarak anılır.Bu kılıkta o da Budist panteonunun bir üyesidir.Tanrıçanın adına inşa edilmiş bir tapınağı yoktur, ancak tanrıçaya özellikle Hinduizmin en çok çağrıştıran kutlamalarından birinde, her Ekim-Kasım aylarında düzenlenen yıllık Diwali veya 'Işık Festivali'nde tapılır.

Bir efsanede, Lakshmi kocasından biraz bıkmış ve güney Hindistan'da Kral Akasha Raja'nın kraliyet ailesiyle birlikte yaşamaya gitmiştir.Orada, şimdi kendini Padmavati olarak adlandırırken, sonunda kendisi de Shriniva kılığında perişan bir Vishnu tarafından bulundu.Brahma ve Shiva aslında ikisinin tanışması için komplo kurmuşlardı ve tabii ki, aşık oldular ve bugün hala güney Hindistan'daki Tirupati kasabasında anılan lüks bir törenle (tekrar) evlendiler.

Lakshmi, Somanathapura
Lakshmi, Somanathapura
Nagarjun Kandukuru (CC BY)

Sanatta Temsil

Sanatta Lakshmi genellikle ya ayakta ya da büyük bir nilüfer çiçeği üzerinde otururken ve elinde bir su kabı ve tek bir nilüfer çiçeği tutarken, her zaman ya mavi ya da pembe olarak temsil edilir.Diğer iki eliyle tipik olarak bir kutsama işareti verir ve sadık tapanlarına bozuk para yağdırır.Tanrıça genellikle pembe bir hint kadın elbisesi giyer ve çiçek çelenkleriyle süslenmiş, genellikle hortumlarından su püskürten boyanmış filler gibi çeşitli geleneksel iyi şans sembollerine eşlik eder.Lakshmi düzenli olarak kocası Vishnu'nun yanında tapınağın dekoratif heykellerinde görünür, örneğin, kocasının ayaklarına nilüfer çiçekleriyle masaj yaparken ya da devasa insan-kuş aracı Garuda'ya binerken.

Kamboçya sanatında, Lakshmi daha tipik olarak ayakta duran, bir taç takan ve bir nilüfer tomurcuğu tutan tek figürlü bir heykel olarak tasvir edilir. Cham sanatında tanrıça her zaman oturur ve nilüfer tomurcuğunun yanı sıra bir deniz kabuğu kabuğu da tutabilir.Son olarak, Cava sanatında Lakshmi, bu önemli yemeğin tanrıçası olarak kabul edildiğinden bir pirinç tanesi tutar.

Çevirmen Hakkında

Mertcan Temel
Ben Mertcan Temel. 2003 Ankara doğumluyum ve Ankara'da yaşıyorum.Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık üçüncü sınıf öğrencisiyim. Lise hayatımdan beri çeviriye ilgim bulunmakta. Yeni kültürler tanımayı sevi

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2015, Ağustos 14). Lakshmi [Lakshmi]. (M. Temel, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-13937/lakshmi/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Lakshmi." tarafından çevrildi Mertcan Temel. World History Encyclopedia. Son güncelleme Ağustos 14, 2015. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-13937/lakshmi/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Lakshmi." tarafından çevrildi Mertcan Temel. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 14 Ağu 2015. İnternet. 14 Tem 2024.