Sempozyum

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Enes Yardimci tarafından çevrildi
27 Ocak 2013 tarihinde yayınlandı
X
Greek Symposium Scene (by Mark Cartwright, CC BY-NC-SA)
Yunan Sempozyumu'dan bir kare
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

Sempozyum, MÖ 7. yüzyıldan beri antik Yunan kültürünün önemli bir parçasıydı ve Yunan erkeklerin birlikte içmek, yemek yemek ve şarkı söylemek için toplandığı özel bir evde düzenlenen bir partiydi. Felsefe, siyaset, şiir ve günün sorunları gibi çeşitli konular da tartışılırdı. Sempozyumda Yunan edebiyatından, tiyatrosundan ve görsel sanatlarından, özellikle çömlek dekorasyonundan ilham alınan dokunuşlar vardır.

Sempozyum yalnızca Yunan erkeklerine açıktı ve izin verilen tek kadınlar, müzik (özellikle aulos veya flüt), dans, jimnastik ve yüksek kültür alanlarında eğitim görmüş hetairai - yüksek sınıf fahişelerdi. Aktivitenin katılımcıları, Yunan toplumunun en yüksek sınıfı olan aristoi üyeleri tarafından oluşurdu. Bu itibarla, sempozyumlar, şehirler veya şehir devletinin seçkinleri arasında paylaşılan statü ve kültürel bağı güçlendirmeye yardımcı oldu.

Katılımcılar veya sempozyumcular, gruptan birinin özel evinde toplandılar ve özel olarak ayrılmış bir oda olan andrōn'daki kanepelere uzandılar. Yedi ile on bir arasında numaralandırılmış minderli kanepeler, tüm katılımcıların birbirini görebilmesi için odanın duvarlarına yerleştirildi, bazen akşam başkanı kurayla seçilirdi. Görünen o ki, olayın formalitesi değişkendi, bazıları resmi felsefi tartışmalardı, diğer sempozyumlar ise içki içmekten başka bir şey değildi.

yeme-içme ve libasyon töreninin ardından konuklar oyun oynayabilir, şarkı dinleyip, söyleyebilirler.

Yeme-içme ve libasyon töreninin ardından konuklar oyun oynayabilir, müzik (özellikle lir) dinleyip söyleyebilir, birbirlerine hikayeler anlatabilir, günlük problemler hakkında birbirlerine tavsiyelerde bulunabilir, siyaset tartışabilir ve arkadaşlıklarının tadını çıkarabilirler. Şiir dinletisi, özellikle lirik şairler Alkaios, Anakreon, Archilochos ve Theognis'in eserleri, sempozyumda yaygın bir unsurdu. Davetliler aynı zamanda doğaçlama resitallerle kendi şiirsel ve entelektüel becerilerini sergilerlerdi. İçme, akşam boyunca, genellikle ortak bir fincan veya kylix ile devam ederdi. şarkı söylemek de çok popülerdi, örneğin, skolia - her sempozyumcu tarafından art arda çalınan şarkılar (odanın etrafında saat yönünün tersine dönen) - ve silloi - hicivli ve komik şarkılar. Zaman zaman, cümbüş (komos) grubu, şarkı söylemeye ve dans etmeye devam etmek için sokaklara bile çıkardı, komşuları rahatsız ettikleri kesin.

Symposiast & Hetaira
Sempozyum Katılımcısı ve Hetaira
Sebastià Giralt (CC BY-NC-SA)

Sempozyum, Yunan edebiyatı ve tiyatrosunda popüler bir ortamdı. Aristophanes oyunları, Wasps ve Lysistrata'nın her ikisine de sempozyum sahneleri koymuştur. Platon, MÖ 416'da kurulan Sempozyumu'nda uygulamaya özel bir diyalogu adadı. Burada, diğerlerinin yanı sıra Sokrates, Aristophanes, Agathon ve Alcibiades'in tarihi karakterleri, Agathon'un başarılı oyununun çıkışını kutlamak için bir araya geldiler ve sonunda şafağa kadar aşkın anlamını tartıştılar. Sokrates, aşkın en yüksek biçiminin gerçek güzelliğin aşkı olduğu sonucuna varır, yani güzelliğin ideal özü, güzelliğin değişmeyen ve mükemmel formu. Ayrıca bir sempozyumun prosedürleri hakkında da bir şeyler öğreniyoruz; karakterlere 'bütün ritüeli takip edin' denildi. İlk olarak, Sokrates olay için giyinir ve bir sempozyumun toplumsal öneminin göstergesi olan bir çift süslü sandalet giyer. Agathon'un evinde, grup kanepelere uzanıyor ve ilk yemeklerini yer. Sonra tanrılara içki adarlar, ardından bir ilahi söylerler ve şarap içmek için yerleştikten sonra koyu bir tartışmaya başlarlar.

Platon, Sempozyum'a ek olarak, Yasalar'ında, sempozyumun faydalarını, vatandaşlarda erdemi sınamak ve geliştirmek için bir araç olarak ele alır. Ksenophon, Sokrates ve diğerlerinin en büyük gururlarının nesnesini tartıştıkları Sempozyum başlıklı bir Sokratik diyalog (MÖ 421'de) yazdı.

Yunan kırmızı ve siyah figürlü çanak çömleklerinde, özellikle kyliks veya gövdeli fincan üzerinde, sempozyum sahneleri çok popülerdi. Bunlar sempozyumlarda şarap içmek için kullanıldıkları için güzel bir seçimdi. Gövdeli ayakları ve yatay kulpları, bir kanepede uzanırken bile yerden kolayca kaldırılabilmeleri için özel tasarlanmıştı.

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Enes Yardimci
22 yaşında, İngilizce mütercim tercümanlık öğrencisi. Yazılı metinleri çevirmeyi ve kedileri seviyor.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2013, Ocak 27). Sempozyum [Symposium]. (E. Yardimci, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11723/sempozyum/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Sempozyum." tarafından çevrildi Enes Yardimci. World History Encyclopedia. Son güncelleme Ocak 27, 2013. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11723/sempozyum/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Sempozyum." tarafından çevrildi Enes Yardimci. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 27 Oca 2013. İnternet. 19 Haz 2024.