Aulos

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Selim ayhan tarafından çevrildi
12 Haziran 2012 tarihinde yayınlandı
X
translations icon
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, Farsça, İspanyolca
Greek Double Aulos (by Mark Cartwright, CC BY-NC-SA)
Yunan Çifte Aulos
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

Aulos, eski Yunanlılar tarafından çalınan nefesli bir müzik aletiydi. Enstrümanın yapıldığı malzemeler kalamos veya libykos lotos olarak da biliniyordu: bunlar sırasıyla kamış ve Libya nilüfer bitkisiydi. Yunan müziğinde belki de en çok çalınan enstrüman olan aulos, Yunan tiyatrosunda, sosyal etkinlikler ve trajedi performanslarında, festivallerde, doğum ve ölüm törenlerinde, atletik oyunlarda sporcuların egzersizlerini ritimde tutmak için çalınırdı. Sıklıkla özel içki partilerinde çalınan bu müzik aleti Tanrı Dionysos ile bağdaştırılırdı.

Özellikleri

BİR AULETE (ÇALGICI) TARAFINDAN ÜRETİLEN SES RİTMİK VE ETKİLEYİCİYDİ & GENELLİKLE BİR ERKEK KOROSUNA EŞLİK EDERDİ.

Kamış, şimşir, kemik, fildişi veya bazen bronz ve bakır gibi metallerden yapılmış dairesel boruya (bombyke), enstrümana farklı bir ses tonu veren bir, iki veya üç bombeli ağızlık takılırdı. Borunun kendisi, birbirine sıkıca kenetlenen en fazla beş bölümden oluşabilirdi. Ağızlık içindeki tek veya çift kamışın (glottidler) üflenmesi ve titreşmesiyle ses üretilirdi. İkinci bir nota oktavı üretmek için bazen fazladan bir delikle birlikte, yedi delik (tremata) boru boyunca kesilirdi. Tonlama, ağızlık ve boru arasındaki tunç halkaları çevirerek ayarlanabilirdi. Daha zengin bir ses ve çifte melodi oluşturmak için iki auloi, sıklıkla ağzılık kısmında birbirine tutturulurdu (diaulos). Bir aulete (oyuncu) tarafından üretilen ses ritmik ve etkileyiciydi ve genellikle bir erkek korosuna eşlik ederdi.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Thebes'li aulos çalgıcıları (MÖ 400), enstrümandaki çeşitli delikleri açıp kapatabilen, klarnet gibi modern nefesli çalgılardaki tuşlara benzeyen gümüş ve bronzdan yapılmış yüzükler ve anahtarları (pronomos) icat etmeleriyle tanınırlar.

Aulos Player
Aulos Çalgıcısı
James Lloyd (Copyright, fair use)

Süregelen Örnekler

Auloi'nin süregelen en eski örnekleri Teselya'daki Koilada'da bulunmuştur ve Neolitik döneme (MÖ 5000) aittir. Kemikten oyulmuş bu enstrümanların uzunlukları boyunca düzensiz şekilde yerleştirimliş beş deliği vardır. kemikten yapılmış tonal tunç halkalarla eksiksiz bir çift aulos MÖ 4. yy'da Selanik'ten günümüze ulaşmıştır ve bölük pörçük birçok parça ayrıca bir atolyenin kanıtlarının da bulunduğu Delos'tan çıkarılmıştır. Sanattaki en eski temsilleri, Kiklad adalarındaki (MÖ 2700-2300) Kerosdaki küçük mermer heykellerden gelmektedir. Hem erkek hem kadın olan aulos çalgıcıları MÖ 7. yy'dan kalma ve üzerinde enstrümanı çalan Herkül ve Satyr'in çizimlerinin oluğu çoğunlukla kırmızı ve siyah vazolarda tasvir edilir. Bu oymalı çömlekte, zaman zaman, enstrümanı ağız üzerinde tutan deri kayış (phorbeia) ve hatta çalgıcının omzundaki enstrüman çantası (sybene) bile tasvir edilmiştir.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Selim ayhan
I am a university student studying translation. I make historical and literary translations in order to make a small contribution and to improve myself.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2012, Haziran 12). Aulos [Aulos]. (S. ayhan, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10992/aulos/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Aulos." tarafından çevrildi Selim ayhan. World History Encyclopedia. Son güncelleme Haziran 12, 2012. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10992/aulos/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Aulos." tarafından çevrildi Selim ayhan. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 12 Haz 2012. İnternet. 13 Nis 2024.