Vitellius

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2024

Dünyaya ücretsiz tarih eğitimi sağlama misyonumuza yardımcı olun! Lütfen bağış yapın ve 2024 yılında sunucu maliyetlerimizin karşılanmasına katkıda bulunun. Desteğinizle her ay milyonlarca insan tarihi tamamen ücretsiz olarak öğreniyor.
$3136 / $18000

Tanım

Donald L. Wasson
tarafından yazıldı, Serife Mamak tarafından çevrildi
18 Ekim 2012 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca
X
Roman Emperor Vitellius (by F.Tronchin, CC BY-NC-SA)
Roma İmparatoru Vitellius
F.Tronchin (CC BY-NC-SA)

Vitellius , M.S 69 , Nisan'dan Aralık'a kadar Roma İmparatoruydu. Vitellius, M.S 69 yılında dört imparatordan üçüncüsüydü. Öncülerinden biri, düşmüş Nero İmpatorluğu'nun yerini alan Galba, Proeterian muhafızları tarafından , onu iktidara getirenlere verdiği sözleri tutmadığı için öldürüldü. Galba'nın varisi imparator Otho, Vitellius'un heybetli orduları Roma'ya ulaşmadan önce intihar etti. Adamlarınınki yerine kendi hayatını feda etmeyi seçmişti. Önceki tahtın iki sakini gibi Vitellius da uzun süre iktidarda kalmayacaktı.

Aulus Vitellius MS 14'te eylül ayında doğmuştur (kesin tarihi hakkında bazı tartışmalar vardır). Bir konsolos ve Eski Suriye'nin valisi Lucius Vitellius ve soylu bir kadın olan Sextilia'nın oğluydu. Tarihçi Suetorius 'The Twelve Ceasars' adlı eserinde ailesiyle ilgili , muhtemelen asil , muhtemelen değil , çelişkili hikayeler olduğunu yazmıştır. Yüksek hainlikle suçlanmasına rağmen (ki o zamanlarda yaygın olmayan bir şey değil) Lucius, hâlâ Rosha'da halka açık bir cenaze töreniyle ve bir heykelle ödüllendiriliyordu. Vitellius, gençliğinin çoğunu Capri Adası'nda kendi kendini sürgüne gönderen İmparator Tiberius'la geçirdi. Daha sonra üç farklı imparatorun beğenisini kazanacaktı: Caligula (araba yarışından dolayı) Claudius(zar atışı için) ve son olarak Nero(her iki hareketi de takdir eder). Birçok halka açık etkinlikte, Vitellius genellikle Nero'yu ud çalmaya ve şarkı söylemeye ikna etti - ki Nero'nun nadiren reddettiği bir şey. Vitellius, çeşitli kamu kurumları aracılığıyla hızla yükseldi ve sonunda Bayındırlık Bakanı ve Afrika Genel Valisi oldu. İki kez evlendi ; bir oğlu olan (daha sonra muhtemelen Vitellius tarafından zehirlendi) Petrianiana ; bir oğlu ve bir kızı olan Galeria Fundana ile.


SOUTENIUS ROMA'DAKİ BİRÇOK ÇOĞU YENİ İMPARATORUN ZALİM OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORDU. "EN KÜÇÜK BİR ŞEKİLDE" ÖLDÜRECEK VEYA İŞKENCE EDECEĞİNİ SÖYLEDİ.

Kamu kariyeri boyunca Vitellius, iki kusuruyla dikkat çekti- oburluk ve kumar ; her ikisi de onun geleceğinde hayati bir rol oynayacaktı. Askerî deneyim eksikliğine rağmen , İmparator Galba alışılmamış bir karar verdi ve onu MS 68'de Aşağı Almanya Valisi olarak atadı. Vitellius'un kusurlarının onu kendi gücüne karşı bir tehdit olmaktan alıkoyacağını hissetti. Soutenius , "...obur bir rakip (Galba'yı kastederek) en az korktuğu rakipti ve Vitellius'un vilayetin meyveleriyle karnını doyurmasını bekliyordu." Ancak Aşağı Almanya orduları yeni genel vali hakkında farklı bir görüşe sahipti- onu memnuniyetle karşıladılar. Galba'ya çok az sevgi duyuyorlardı, hatta onu yeni imparator olarak tanımayı reddediyorlardı ve Galba'nın Nero'yu devirmesine katılmamıştı , bu nedenlde takip eden malî kazançtan yararlanamadı.

Roma'da yeni imparatoru destekleyen ordu kısa sürede küskün oldu. Galba'nın haraçlarından ve toprak gasplarından topladığı paranın çoğu birliklere harcamamış , kendisi için saklamıştı. Artık onu tahta getirenlere karşı herhangi bir bağımlılık hissetmiyordu. Ancak ölümüyle muhafızların evinde buluşacaktı. Galba'nın ölümü üzerine pekçok kişi Vitellius'un tahta geçirmeyi tercih etti ancak , Lusitania'nın eski valisi Otho , imparator olarak seçildi( çoğunlukla Galba'nın suikastindeki rolü nedeniyle). Suetenius'a göre , Aşağı Almanya ordusundaki birçok kişi Vitellius'u desteklemek için yemin etti ve "kendisinden istenen her iyiliği" yaptığı için onu Otho'ya tercih etti.

Tahta çıktıktan sonra Otho , Vitellius'tan korkmaya pek gerek olmadığını hissetti -genel valinin kavgası Galba ile olmuştu ve ölmüştü. Soutenius'a göre Vitellius aksini hissetti. Vitellius Galba'nın ölümünü duyduğunda , ordusunu iki ayrı bölüme ayırdı- biri Galya'ya gitti ve biri Roma'nın kuzeyindeki Otho ile buluşmaya gitti. Tacitus'a göre "çoğu Romalı için Otho ve Vitellius arasındaki seçim iki kötülükten biri gibi geliyordu. Kararı veren ordulardı ve Almanya orduları... Otho'nun özel birlikleri ve İtalya ordusu için çok fazlaydı. "Otho'nun çağrılarına rağmen , iki ordu MS 16 Nisan 69'da Birinci Badriacum Savaşı'nda bir araya geldi , Otho o gün intihar etti. "Savaşta bulunmamasına rağmen , Vitellius hemen yeni imparator ilan edildi ve Galya'da ona haber verildi.

Map: Year of the Four Emperors
İçerik: Dört İmparator Dönemi
Andrei Nacu & Steerpike (CC BY-SA)

Almanya Valiliğine kabul edilmeden önce , Vitellius (kumar alışkanlığının bir sonucu olarak) ve muazzam bir borç biriktirdi. İmparator olarak konumu ona bu büyük borçtan kurtulma fırsatı verdi , Soutenius'a göre "onu Roma'da ihbar eden veya yolda mal ve hizmetler için derhal ödeme talep eden tüm tefeciler, vergi tahsildarları ve tüccarlar , tek bir durumda merhamet gösterip göstermediği şüpheli" dedi.

Roma'daki birçok kişi yeni imparatoru zalim olarak değerlendirdi. Soutenius, "en ufak bir bahaneyle" öldüreceğini ya da işkence yapacağını söyledi. Tarihçi Cosulius Dio , Roma Tarihi'nde şöyle yazmıştı:" lüks ve ahlâksızlık bağımlısı olan Vitellius, artık ne insanı ne de ilahî olan başka hiçbir şeyi umursamıyordu ve gece gündüz aynı şekilde parayı çarçur ediyordu. Ordudaki birçok kişi arasında popülaritesinin azaldığı haberi kendine ulaştığında Vitellius , birliklerin sadakatini korumasını umarak hem kamuda hem de özelde daha cömert oldu. Soutenius "işler onun için kötü olmaya başlayınca merhamet göstermeye başladı" diye yazdı.

Daha önce Vitellius'u destekleyen birçok kişi , Judea valisi Titus Falvius Vespasianus'a (Vespasian) bağlılık yemini etmeye başladı. Bir antlaşma girişimi başarısız olduğunda (Vitellius kendini kesin bir ölümden kurtarmayı unutmuştu) , ikisinin orduları İkinci Bedriacum Savaşı'nda bir araya geldi ve Vitellius'un adamları usulca yenildi. Yakında tahttan indirilecek olan imparator, kılık değiştirerek Roma'dan kaçmaya çalıştı; ancak Vespasian'ın adamları tarafından yakalandı ve hayatı için yalvarırken sokaklarda dilendi , işkence gördü , öldürüldü (20 Aralık 69) ve Tiber'e atıldı. Vespasian yeni imparator seçildi. Vitellius elli altı yaşındaydı ve sekiz ay hüküm sürmüştü.

Bibliografya

  • Cassius Dio. Roman History.
  • Kerrigan, M. A Dark History: The Roman Emperors. Metro Books, 2011
  • Morgan, G. 69 AD: The Year of the Four Emperors. Oxford University Press, 2006
  • Suetonius. The Twelve Caesars.
  • Tacitus. On Britain and Germany.

Çevirmen Hakkında

Serife Mamak
Şerife Mamak ; I’m studying Tourism Guidance in Balıkesir University.

Yazar Hakkında

Donald L. Wasson
Donald, Lincoln College'da (Normal, Illinois) Antik, Ortaçağ ve ABD Tarihi üzerine dersler vermiştir ve Büyük İskender'i öğrendiğinden beri her zaman kendini bir tarih öğrencisi olarak nitelemiştir ve öyle nitelemeye de devam etmektedir. Edindiği bilgileri öğrencilerine aktarmaya hevesli biridir.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Wasson, D. L. (2012, Ekim 18). Vitellius [Vitellius]. (S. Mamak, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10435/vitellius/

Chicago Formatı

Wasson, Donald L.. "Vitellius." tarafından çevrildi Serife Mamak. World History Encyclopedia. Son güncelleme Ekim 18, 2012. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10435/vitellius/.

MLA Formatı

Wasson, Donald L.. "Vitellius." tarafından çevrildi Serife Mamak. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 18 Eki 2012. İnternet. 20 Tem 2024.