Zakutu

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2023

Her ay milyonlarca okuyucusu olan bir web sitesini yönetmek pahalıdır. Sadece sunucularımız için değil, aynı zamanda içerik dağıtım ağımız, Google Workspace, e-posta ve çok daha fazlası gibi ilgili hizmetler için de ödeme yapıyoruz. Bu parayı dünya için daha fazla ücretsiz tarih içeriği üretmeye harcamayı tercih ederiz. Yardımlarınız için teşekkür ederiz!
$41 / $21000

Tanım

Joshua J. Mark
Yazar: , Tercüme Eden: Ayşenur Yazgan
tarihinde yayınlandı 05 Ekim 2022
X
translations icon
Diğer dillerde mevcuttur: İngilizce, Fransızca
Zakutu/Naqia (by Jastrow, Public Domain)
Zakutu/Naqia
Jastrow (Public Domain)

Zakutu ( MÖ 701-668 civarı), MÖ 705-681 yılları arasında hüküm süren Asur Kralı Sanherib'in karısı olan Naqia'nın Akadca adıydı. Sanherib'in kraliçesi olmamasına rağmen, ona bir oğlu olan Esarhaddon'u doğurdu ve onun yerine geçecekti. Oğlunun ölümünden sonra Kraliçe olarak hüküm sürdü ve o, varisi olan Kral Asurbanipal'in büyükannesiydi. Naqia-Zakutu hakkındaki yazılar esas olarak Esarhaddon'un hükümdarlığından gelir ve karanlıktan yüceliğe yükselen güçlü ve zeki bir kadının ispatını sunar.

Naqia-Zakutu'nun, II. Sargon'un veliaht prensi olduğu MÖ 713 gibi erken bir tarihte Sanherib ile ilişkilendirildiği bilinmektedir. Sanherib'in eşlerinden en az on bir (muhtemelen daha fazla) oğlu olacaktı ve bunlar arasında Esarhaddon en küçüğüydü. Zakutu, soylu bir kadın değil de, yalnızca bir 'saray kadını' olarak kabul edildiğinden, ağabeyleri onun ya da oğlunun pek farkına varmamış gibi görünüyor. Sanherib'in en sevdiği oğlu ve seçilmiş varisi Ashur-nadin-shumi, MÖ 695 civarında Elamlılar (Asur'un düşmanları) tarafından kaçırıldığı Babil'in hükümdarı olarak atandı. MÖ 694'de büyük olasılıkla onu kaçıranlar tarafından öldürüldü ve Sanherib'in varis olarak onun yerine bir oğul seçmesi gerekiyordu. Sanherib askeri seferler ve ardından projeler inşa etmekle meşguldü ve varisi ile ilgili kararını vermek için zaman ayırmış gibi görünüyor. Kendisinden sonra yönetmeye en uygun olanın kim olduğunu görmek için oğullarını değerlendiriyor olabilir.

Reklamları Kaldır

Advertisement

MÖ 683'te Sanherib'in varis olarak en küçük oğlunu seçmesi Esarhaddon'un ağabeyleri için tatsız bir sürpriz olacaktı. Bazı bilim adamları, Zakutu'nun manevra kararının arkasında olduğunu iddia ediyorlar, ancak buna itiraz edildi. Kardeşler onun seçimine büyük bir istisna getirdi ve onun hayatından endişe eden Zakutu, Esarhaddon'u daha önce Mitanni olarak bilinen bölgede bir yerde saklanmaya gönderdi. Sanherib'in oğullarından ikisi, muhtemelen Babil şehrini yıkmak ve büyük tanrı Marduk'un heykelini kaçırmak konusundaki saygısızlığı nedeniyle, ama muhtemelen sadece tahtı kazanmak için krala MÖ 681'de suikast düzenledi. Esarhaddon daha sonra muhtemelen Zakutu tarafından sürgünden geri çağrıldı, kardeşlerini altı haftalık bir iç savaşta bozguna uğrattı ve tahta geçti. Daha sonra erkek kardeşinin ailelerini ve ortaklarını idam ettirdi. Esarhaddon, Mısır seferi sırasında öldüğünde MÖ 681'den 669'a kadar hüküm sürmüştü. Taht daha sonra oğlu Asurbanipal'e (MÖ 685-627, MÖ 668-627'de hüküm sürdü) ve diğer başarılarının yanı sıra Ninova'da ünlü kütüphaneyi kuran Neo-Asur İmparatorluğu'nun son kralına geçti.

ZAKUTU, ESARHADDON HÜKÜMETİ DÖNEMİNDE MAHKEMEDE 'KRALİÇE' ÜNVANINI TAŞIYAN ETKİLEYİCİ BİR konum edİnmİştİr.

Zakutu, Asurlu olmamasına rağmen ('Naqia' ya Arami ya da İbranice'dir) 'Kraliçe' unvanını taşıyarak, mektuplar hazırlayarak ve ileri gelenleri kabul ederek, Esarhaddon'un hükümdarlığı sırasında sarayda etkileyici bir yere sahipti ve hiçbir zaman Senacherib'in kraliçesi olmamıştı (gerçi Esarhaddon halefi seçildikten sonra 'veliaht prensin annesi' olarak biliniyordu). Önemli konulardaki mektuplar ona "Kralın anasına, efendim" diye hitap ediyor ve "Kralın anasına, efendime selamlar, efendim sıhhatli olsun. Konuyu açıklamadan önce kralın anası için esenlik dilesinler efendim." Tarihçi Wolfram von Soden, Zakutu'nun sarayda devam eden önemini şöyle anlatıyor: "Sanherib'in Suriye doğumlu karısı Naqiya-Zakutu, torunu Asurbanipal'in saltanatının ilk yıllarında hala önemli bir etkiye sahipti ve kraliyet yetkilileri tarafından korkuluyordu" (67).

Reklamları Kaldır

Advertisement

Stone Monument of Esarhaddon
Esarhaddon'un Taş Anıtı
Osama Shukir Muhammed Amin (Copyright)

Esarhaddon'un MÖ 669'daki ölümünden hemen önce veya hemen sonra, Zakutu, MÖ 670 veya 668'de Naqia-Zakutu Sadakat Antlaşması'nı yayınladı ve Asurbanipal'in halefiyetini güvence altına almak için mahkemeye ve ülkeye torununu meşru hükümdarları olarak görülmesini emretti. Antlaşma kısmen şöyledir:

Kraliçe Zakutu'nun en sevdiği torunu Asurbanipal hakkında tüm ulusla yaptığı bu anlaşmada yer alan hiç kimse, Asur Kralı efendiniz Asurbanipal'e isyan etmeyecek veya kalplerinizde size karşı çirkin bir plan veya kötü bir komplo tasarlayıp kelimelere dökmeyecek. Lord Asurbanipal ya da Asur Kralı Asurbanipal'in öldürülmesi için başka biriyle komplo kurun. Aşur, Sin, Şamaş ve İştar şahit olsun ve bu antlaşmayı ihlal edenlere lanet etsin.

Antlaşma, Zakutu'yu şu anda Kraliçe olarak tanımlıyor ve böyle bir kararname çıkarabilmesi, torununun kral olarak halef olmasını sağlamak için yeterli güce ve desteğe sahip olduğunu gösteriyor. Bir arazi satın alma sözleşmesinden, Abirami adında bir kız kardeşi olduğu biliniyor, ancak Zakutu'nun hayatına dair diğer çok az kişisel ayrıntı gün ışığına çıktı. Doğum ve ölüm tarihleri ​​bile bilinmiyor; yine de bu iki büyük Mezopotamya kralının hükümdarlığı üzerindeki etkisi önemliydi. Saraydaki güçlü pozisyonuna tam olarak nasıl yükselebildiği, bölgedeki gelecekteki arkeolojik buluntularda bekliyor olabilir, ancak, şu anda en azından onun Yeni Asur İmparatorluğu'nun en önemli iki kralının yükselişinde etkili olduğu açık.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Çevirmen Hakkında

Ayşenur Yazgan
21 yaşındayım. Türküm. Dumlupınar Üniversitesi'nde İngilizce Mütercim Tercümanlık okuyorum. Alanım gereği İngilizce'ye ana dil seviyesinde hakimim. Ayrıca, Rusça ve Korece de öğreniyorum Sanat, edebiyat, tarihe ilgiliyim.

Yazar Hakkında

Joshua J. Mark
Serbest yazar ve yarı zamanlı olarak New York Marist College'da Felsefe bölümü öğretim üyesi olarak çalışan Joshua J. Mark, Yunanistan, Almanya ve Mısır'da yaşadı. Tarih, edebiyat, yazı ve felsefe sahalarında lisans seviyesinde ders vermektedir.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Mark, J. J. (2022, Ekim 05). Zakutu [Zakutu]. (A. Yazgan, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10195/zakutu/

Chicago Style

Mark, Joshua J.. "Zakutu." Çeviren Ayşenur Yazgan. World History Encyclopedia. Son düzenleme Ekim 05, 2022. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10195/zakutu/.

MLA Stili

Mark, Joshua J.. "Zakutu." Çeviren Ayşenur Yazgan. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 05 Eki 2022. Web. 03 Şub 2023.