Türkiye'deki Arkeolojik Alan ve Müzelere 10 Sanal Tur

Makale

Carole Raddato
tarafından yazıldı, Rabia Karaoğlu tarafından çevrildi
14 Mart 2021 tarihinde yayınlandı
X
translations icon
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2020'de yayınladığı yeni Sanal Müze dijital portalı sayesinde tarih ve sanatseverler artık Türkiye'nin en iyi arkeolojik alan ve müzelerini sanal turlarla gezebiliyor. Halihazırda çevrimiçi 33 tur mevcut olup, ziyaretçilere henüz ziyaret etmedikleri arkeolojik alanları ve müzeleri gezmek için harika bir fırsat sunuyor.

COVID-19 salgını ortaya çıktığı zaman seyahatler neredeyse durma noktasına geldiğinden ötürü müzeler ve kültürel alanlar, çevrimiçi sergiler ve sanal deneyimlerle alternatif dijital alanlar oluşturmaya teşvik edildi. Türkiye, müzelerin ve kültürel mekanların dijital kapılarını dünyanın dört bir yanından insanlara açarak karantina günlerinde pek çok yeri üç boyutlu bir şekilde keşfetme imkanı sağladı.

Reklamları Kaldır
Advertisement

A Screen Shot from the Virtual Tour of Turkey's Archaeological Museum of Antalya
Antalya Arkeoloji Müzesi Sanal Turundan Bir Ekran Görüntüsü
Carole Raddato (Copyright, fair use)

Bu kültürel alanlar artık sadece bir tık uzağınızda olup tam ekran modunda en iyi şekilde deneyimlenebilmektedir. Tam ekran moduna geçmek için videonun sağ tarafındaki herhangi bir yere tıklayın.

Arkeolojik Alanlar

Efes

Antik Yunan kenti Efes şüphesiz Türkiye'nin en ünlü arkeolojik sit alanı olup 2015 yılında UNESCO'nun dünya mirasları listesine eklenmiştir. Ege kıyısında, sahil kenti olan İzmir'in yakınında bulunan bu alan Antik dünyanın yedi harikasından biri olan büyük Artemis Tapınağı'na ev sahipliği yapmaktadır. Celsus Kütüphanesi, Efes Antik Tiyatrosu ve Hadrian Tapınağı gibi etkileyici yapıların tüm ihtişamıyla karşınıza çıkacağı Efes'in taş döşemeli caddesinde dolaşabilirsiniz.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Göbekli Tepe

Göbekli Tepe, Türkiye'nin UNESCO Dünya Mirası listesine (2018) en son eklenenidir. Çığır açan bu tarihi yer, tarihin MÖ 10.000'e kadar uzanan en eski insan yapımı tapınağına sahiptir. Göbekli Tepe, 1995 yılında Şanlıurfa'nın yaklaşık 16 kilometre kuzeydoğusunda bir Alman arkeolog (Klaus Schmidt, 1953-2014) tarafından keşfedilmiş ve o zamandan beri "tarihin sıfır noktası"olarak tanımlanmıştır. Alan, bir dağ sırtının en yüksek noktasında bulunan 300 metrelik yapay bir höyüğü kaplar ve T şeklindeki monolitik taş sütunlara sahip bir dizi dairesel veya oval yapıdan oluşmaktadır.

Sanal Gezinti

Göbekli Tepe
Göbekli Tepe
Teomancimit (CC BY-SA)

Hierapolis

Helenistik kaplıca kenti Hierapolis'in kalıntıları, Türkiye'nin en gözde turistik mekanlarından biri olan Pamukkale'nin muhteşem traverten teraslarının üstünde, Denizli'nin yakınlarında yer almaktadır. 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanı ilan edilen Hierapolis ören yeri, Grekoromen dönemine ait olağanüstü antik kalıntılarla geniş bir alana yayılmıştır. Hamamlar, tapınak kalıntıları, anıtsal bir kapı, nymphaeum, nekropol ve günümüze kadar iyi muhafaza edilmiş bir tiyatro bulunmaktadır.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Lykos'un Kıyısındaki Laodikeia

Laodikeia, Hierapolis'in on kilometre uzağında yer almaktadır. Şehir M.Ö. 3. yüzyılda Selevkos Kralı II. Antiokhos (M. Ö. 261-246) tarafından Lyckos Nehri kıyısında kurulmuştur. Anadolu'nun gelişen en önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bugün Laodikeia iki tiyatro, Anadolu'nun en büyük Stadyumu, dört hamam tesisi, beş Agora, beş nymphaea, tapınaklar, kiliseler ve sütunlu caddesiyle etkileyici yapılara sahiptir.

Hattuşaş

Çorum'da bulunan Hattuşaş, geç Tunç Çağı'nda (M.Ö. 2000-1200) Hititlerin başkentiydi. Batıda Ege 'den, doğuda Fırat'a kadar Anadolu ve Kuzey Suriye'nin geniş topraklarına uzanan bir imparatorluğun başıydı. Bugün ziyaretçilerini bekleyen surlar, kapılar, tapınaklar ve saraylar kalıntıları, MÖ 13. yüzyıldaki Hitit başkentinin kapsamlı bir tasvirini sunmaktadır.

Müzeler

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Osmanlı döneminden kalma Ankara'nın kalbindeki iki binadan oluşan Türkiye'nin en seçkin müzesidir. 1997 yılında ''Avrupa'da Yılın Müzesi'' seçilen bu müze, Anadolu'nun birçok farklı kültürüne ait geniş bir tarihi eser koleksiyonu sunar. Sergiler son derece iyi tasarlanmış bir alanda kronolojik sıraya göre düzenlenmiştir. Çatalhöyük'ten (dünyanın en önemli ve en büyük Neolitik yerleşimlerinden biri) 8.000 yıllık 'tanrıça heykelcikler, Alacahöyük'teki kraliyet mezarlarından Tunç Çağı hazineleri, görkemli Hitit kabartmaları ve heykelleriyle Frigya'nın başkenti Gordion'dan işlemeli harika ahşap mobilyalar yer alıyor.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Sanal Gezinti

A Screen Shot from the Virtual Tour of Turkey's Museum of Anatolian Civilizations
Türkiye Anadolu Medeniyetleri Müzesi Sanal Turundan Bir Ekran Görüntüsü
Carole Raddato (Copyright, fair use)

Hatay Arkeoloji Müzesi

Türkiye'nin güneydoğusundaki Antakya'da bulunan Hatay'ın yeni Arkeoloji Müzesi, 19 sergi salonuna yayılarak Daphne, Seleucia Pieria ve Antakya antik kentinde ortaya çıkarılan dünyanın en iyi Roma ve Bizans mozaikleri koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Müzede bulunan önemli eserler arasında Naxos'ta terk edilmiş Ariadne ve Megalopsychia Hunt mozaikleri, 3.000 yıl öncesine dayanan devasa bir Neo-Hitit Kralı Heykeli ve süslü mermer oymalarla MS 3. yüzyıldan kalma dünyaca ünlü Antakya Lahiti bulunmaktadır.

Antalya Müzesi

Antalya Arkeoloji Müzesi, Türkiye'nin en ilgi çekici müzelerinden biridir ve bölgedeki arkeolojik alanları keşfeden ziyaretçiler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Heykelin üst yarısı 1981'de Perge'den Amerika Birleşik Devletleri'ne kaçırılan ve 2011'de Antalya'ya geri getirilen Yorgun Herkül adlı heykel de dahil olmak üzere, MS 2. ve 3. yüzyıllarda Perge gibi yakındaki alanlardan kalma eşsiz bir Roma mermer heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Müzedeki toplam 13 geniş salon Paleolitik Çağ'dan Osmanlı dönemine kadar uzanan eserleri sergilemektedir.

Adana Müzesi

100 yıllık tarihi bir tekstil fabrikasının içinde yer alan Adana Müzesi, Türkiye'nin en büyük müze kompleksidir. Hititler, Asurlular, Yunanlılar, Romalılar, Ermeniler, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından dönüşümlü olarak yönetilen Kilikya bölgesinin tarihine ışık tutan 2.000'den fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. Öne çıkanlar arasında iki boğanın çektiği bir arabanın üstündeki Hitit fırtına tanrısı Tarhunda'nın taş heykeli, Roma Dönemi lahitleriyle büyüleyici mozaikler yer alıyor.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep'te bulunan bu müze, 2000 yılında Türkiye'nin en büyük barajlarından birinin inşa edilmesiyle rezervuar altında kalan; Roma garnizon kasabası Zeugma'da bir zamanlar varlıklı vatandaşların villalarını süsleyen olağanüstü bir mozaik koleksiyonunu sergiliyor. Müzenin en ünlü sergisi mozaiklerin Mona Lisa'sı olarak kabul edilen 'Çingene Kızı'dır. Diğer mozaikler tanrılar, tanrıçalar ve antik kahramanlar gibi çeşitli mitolojik figürler tasvir eder.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı daha fazla arkeolojik alan ve müzeleri ziyaret etmek için sanalmuze.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Çevirmen Hakkında

Rabia Karaoğlu
Rabia Karaoğlu Bartın Üniversitesi mütercim ve tercümanlık bölümü lisans öğrencisidir. Çeviri yapmayı, kitap okumayı ve yabancı dil öğrenmeyi seviyor. Bunların yanı sıra tarihe karşı bir ilgisi vardır.

Yazar Hakkında

Carole Raddato
Carole, imparator Hadrian'ın izinde dünyayı dolaştığı popüler antik tarih içerikli fotoğraflı bir blog olan Following Hadrian'ı işletmektedir.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Raddato, C. (2021, Mart 14). Türkiye'deki Arkeolojik Alan ve Müzelere 10 Sanal Tur [10 Virtual Tours of Archaeological Sites & Museums in Turkey]. (R. Karaoğlu, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/2-1706/turkiyedeki-arkeolojik-alan-ve-muzelere-10-sanal-t/

Chicago Formatı

Raddato, Carole. "Türkiye'deki Arkeolojik Alan ve Müzelere 10 Sanal Tur." tarafından çevrildi Rabia Karaoğlu. World History Encyclopedia. Son güncelleme Mart 14, 2021. https://www.worldhistory.org/trans/tr/2-1706/turkiyedeki-arkeolojik-alan-ve-muzelere-10-sanal-t/.

MLA Formatı

Raddato, Carole. "Türkiye'deki Arkeolojik Alan ve Müzelere 10 Sanal Tur." tarafından çevrildi Rabia Karaoğlu. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 14 Mar 2021. İnternet. 13 Nis 2024.