John Wesley Gilbert

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2024

Dünyaya ücretsiz tarih eğitimi sağlama misyonumuza yardımcı olun! Lütfen bağış yapın ve 2024 yılında sunucu maliyetlerimizin karşılanmasına katkıda bulunun. Desteğinizle her ay milyonlarca insan tarihi tamamen ücretsiz olarak öğreniyor.
$2909 / $18000

Tanım

Oxford University Press
Prof. John W. I. Lee / Oxford University Press tarafından yazıldı, Melike Doğan tarafından çevrildi
23 Şubat 2022 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca
X
Portrait of John Wesley Gilbert (by Brown University Library, Public Domain)
John Wesley Gilbert'ın Resmi
Brown University Library (Public Domain)

Gürcistan kırsalında köle olarak doğan John Wesley Gilbert (1863 -1923), bir bilim insanı, öğretmen, topluluk lideri ve Hristiyan misyoner olarak ulusal öneme sahiptir. 1890-91 yılları arasında Atina'daki Amerikan Klasik Araştırmalar Okulu'nun ilk Afrikalı Amerikalı üyesiydi. Yunanistan'da profesyonel arkeolojik çalışmalar yürüten herhangi bir ırk, etnik köken veya geçmişe sahip ilk 50 Amerikalı arasında yer aldı.

20. yüzyılın büyük bir bölümünde Gilbert, 1911 -1912 yılları arasında Belçika Kongo'sunda Metodist Episkopal Kilisesi, Güney veya MECS'den (MECS o zamandan beri Birleşik Metodist Kilisesi'nin bir parçasıdır.) beyaz piskopos Walter Russell Lambuth ile yaptığı görevle tanınırdı. Gilbert'ın 1890 -1891 yıllarında Atina'daki Amerikan Klasik Araştırmalar Okulu'nda Yunanistan'da kaldığı dönemde, buna karşılık, çoğu zaman geçici olan ama asla ciddi bir çalışması olmadı. 2011 yılında, yeni kurulan Siyahi Arkeologlar Derneği, Gilbert'ı profesyonel olarak eğitim almış ilk Afrikalı Amerikalı arkeolog olarak tanıdı. Bugün, çoğunlukla "ilk siyahi arkeolog" olarak adlandırılır. Yine de, hayatı ve özellikle Yunanistan'da geçirdiği yılları, şimdiye kadar hak ettiği derinlemesine keşfe hiç çıkarılmadı.

Kayıp Evraklar

Kimse yangının nasıl başladığından emin değildi. 3 Ağustos 1968'in şafak öncesi saatlerinde alevler, Augusta, Gürcistan'daki tarihi siyah Paine College'ın ana binası olan Haygood Anıt Salonu'nu sardı. Seyirciler, alevlerin sarışını çaresizce izlemek için toplandı ve Haygood'un yaklaşık 70 yıldır şehrin dört bir yanından duyulacak kadar saatlerce süren yüksek sesli ünlü saat kulesini yuttu. Yapı, gün doğumunda hala yanıyordu. Saat kulesi ayakta duruyordu ama kurtarılamayacak kadar hasarlıydı ve yıkılması gerekiyordu. İçi harap olmuş bir haldeydi. Yangına dayanıklı dolaplar son öğrenci kayıtlarını korusa da Paine'nin başkanı ve başkan yardımcısının ofisleri ve paha biçilmez Afrika eserleri koleksiyonu yok oldu. Okulun ilk katalogları, gazeteleri ve diğer kayıtları da yok olanlar arasındaydı.

Paine'in arşivlerinin büyük bir kısmının trajik bir şekilde kaybedilmesi, okulun tarihini ve özellikle ilk öğrencisi, ilk mezunu, ilk siyahi öğretim üyesi ve belki de en ünlü mezunu olan John Wesley Gilbert'ın hakkındaki çalışmalara mani oldu. Augusta'da 1880 -1920 yılları arasında meydana gelen ve genellikle siyahi mahalleleri en şiddetli şekilde vuran bir dizi sel ve yangın, yaşamına dair birçok yazılı bulguları çoktan silmişti. Gilbert'in 1923'teki ölümünden sonra ailesinin tutunduğu her şey, çocukları Augusta'dan ayrıldıkça kaybolmaya başladı ve aile yadigarı belgeleri koruyacak torunları da yoktu. 1968'e kadar Paine, Gilbert'in kariyerine dair birçok belgenin son kopyalarını elinde tuttu.

Araştırmalar

GILBERT, YUNANİSTAN'DA PROFESYONEL ARKEOLOJİ İLE UĞRAŞAN İLK AMERİKANLAR'DAN BİRİYDİ.

John Wesley Gilbert 1863'te Georgia kırsalında köle olarak doğdu. Özgürlüğüne kavuştuktan sonra, genç Gilbert ilk derslerini Georgia, Augusta'nın ayrılmış devlet okullarında aldı. Daha sonra Baptist sponsorluğunda Augusta Enstitüsü ve Atlanta Baptist Semineri'ne (Morehouse College'ın öncülleri) katıldı ve 1886 'da beyaz ve siyah Metodistlerin ortaklaşa kurduğu Paine Enstitüsü'nün (bugün Paine College) ilk mezunu oldu. 1886-1888 yılları arasında, Gilbert, Brown Üniversitesi'nde Yunanca ve Latince okuyup 1888 yılında okulun üçüncü siyahi mezunu oldu. Hayatının sonuna kadar Paine'de ders vereceği Augusta'ya döndü. 1890-91 yıllarında Brown Üniversitesi'nden aldığı burs sayesinde Yunanistan'a gidebildi.

Gilbert, Atina'daki Amerikan Klasik Araştırmalar Okulu'na katılan ilk Afrikalı Amerikalı ve herhangi bir ırk, etnik köken veya geçmişe sahip ilk 50 Amerikalıdan biriydi. Antik Yunan edebiyatı, tarihi, sanatı ve arkeolojisi çalışmalarını geliştirmek için 1881 yılında Amerikan kolejleri ve üniversitelerinden oluşan bir konsorsiyum tarafından kurulan Amerikan Okulu, Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk denizaşırı araştırma enstitüsüdür ve bugün uluslararası alanda tanınan bir araştırma ve öğretim merkezidir. Gilbert, Yunanistan'da ve Akdeniz ve Yakın Doğu'nun herhangi bir yerinde profesyonel arkeoloji ile uğraşan ilk Amerikalılardan biriydi.

American School of Classical Studies, Athens
Amerikan Klasik Araştırmalar Okulu, Atina
Konstantinos Tzortzinis and the ASCSA (CC BY-NC-SA)

Gilbert, Atina demokrasisini anlamak için temel öneme sahip bir konu olan Atina'nın kentsel deme olarak adlandırılan bölgeleri (mahalle veya ilçeleri) hakkında yazan ilk Amerikalı bilim insanıydı. Demeler üzerine yaptığı tez, Brown Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesi alarak, onu klasik çalışmalarda ileri derece alan ilk Afrikalı Amerikalılar arasına soktu. Gilbert, Eretria'da, "Aristoteles'in mezarının" geniş çapta tanıtılan kazısında yer aldı ve daha da önemlisi, antik bir alanın ilk Amerikan arkeolojik ve topografik araştırmalarından birinde çalıştı. Buna ek olarak, Gilbert, Yunanistan'ı, Avrupa etkisi, demiryolları, kuru üzüm ve tütün gibi uluslararası pazarı ve kitle turizminin başlangıcı ülke ekonomisini ve toplumunu yeniden şekillendirirken, ülkenin modern tarihi için önemli olan bir anda yaşadı.

Miras

John Wesley Gilbert, akademisyen, öğretmen, toplum lideri, sivil haklar aktivisti ve misyoner olarak olağanüstü bir miras bıraktı. "İlk siyahi arkeolog" olarak tanınmasının yanı sıra, hayatı ve çalışmaları Afrikalı Amerikalı yaşamın birçok farklı yönlerine değindi. Gilbert hakkında daha fazla bilgi edinmek, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında tüm siyahi öğrenci ve eğitimci neslinin muazzam başarılarını daha iyi anlamanın kapısını aralar. Bu başarılar günümüzde sıklıkla göz ardı edilmektedir.

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Melike Doğan
22 yaşında, İngilizce Mütercim-Tercümanlık 3.sınıf öğrencisiyim. Dünyanın dört bir yanındaki tarihi güzelliklerle ilgileniyor, onlarla ilgili metinleri çevirip daha fazla kişiye ulaştırmak istiyorum.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Press, P. J. W. I. L. /. O. U. (2022, Şubat 23). John Wesley Gilbert [John Wesley Gilbert]. (M. Doğan, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-20605/john-wesley-gilbert/

Chicago Formatı

Press, Prof. John W. I. Lee / Oxford University. "John Wesley Gilbert." tarafından çevrildi Melike Doğan. World History Encyclopedia. Son güncelleme Şubat 23, 2022. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-20605/john-wesley-gilbert/.

MLA Formatı

Press, Prof. John W. I. Lee / Oxford University. "John Wesley Gilbert." tarafından çevrildi Melike Doğan. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 23 Şub 2022. İnternet. 19 Tem 2024.