Kartaca Madeni Parası

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Mustafa Aykol tarafından çevrildi
22 Eylül 2016 tarihinde yayınlandı
X
translations icon
Diğer dillerde mevcut: İngilizce
Carthaginian Silver Tetradrachm (by British Museum, Copyright)
Gümüş Kartaca Tetradirhemi
British Museum (Copyright)

Kartaca madeni parası ilk olarak MÖ 5. yüzyılda basılmıştır. Başlangıçta dirhemi benimseyen Kartacalılar daha sonra gümüş şekel madeni paralar bastı. Başlangıçta drahmiyi benimseyen Kartacalılar daha sonra gümüş şekel madeni paralar bastı. Tasarımlar amaçlandığı gibi anında tanınabilirdi ve Hannibal gibi ünlü figürleri veya palmiye ağacı ve fil gibi yerel flora ve faunayı içeriyordu.

Barter'dan Madeni Paraya

Kartaca, Fenikeli kurucuları ve diğer birçok eski Akdeniz ticaret kültürü gibi, madeni para dünyasına nispeten geç girdi. Yunanistan ve kolonileri onları birkaç yüzyıldır kullanıyordu. Takas ve trampa, eski dünyada madeni paradan önce denenmiş ve test edilmiş ödeme şekliydi ve bu sistem, basılan madeni paraların daha az kullanışlı olduğu ve özellikle değerlerinin her zaman tanınmadığı uzak yerlerde ticaret yapan Kartaca gibi ülkeler için yararlıydı. Ancak nihayetinde, değerli ve yarı değerli metallerden yapılmış belirli ağırlıktaki külçeleri taşımanın rahatlığı, Kartacalıları bu yöntemi benimsemeye ikna etti ve oradan madeni para şeklinde daha yönetilebilir ödeme biçimlerinin basılması için küçük bir adımdı. .

Reklamları Kaldır
Advertisement
4. YÜZYILIN SONUNA KADAR DİRHEM YERİNİ YENİ BİR BİRİM, OLAN ŞEKEL’E BIRAKMIŞTIR.

İlk Kartaca madeni paraları aslında Kartaca'nın memleketinde değil, MÖ 5. yüzyılın sonlarında Sicilya'da basılmıştı, tesadüf değil, uzun zamandır kendi madeni paralarını üreten bir yer. Kartaca kontrollü bir darphanenin başlangıcı, daha önce daha geniş Yunanistan'da olduğu gibi, paralı askerlere ödeme yapma zorunluluğundan kaynaklanıyordu. Sahadaki askerlerin ağır metal külçeleri için fazla bir kullanımı yoktu ve tahıl veya diğer gıda maddeleri gibi büyük miktarlarda malları rahatlıkla taşıyamıyorlardı. MÖ 409 ve 405 yıllarında Kartaca'nın batı Sicilya'daki askeri seferleri ve madeni paraların gelişi o zaman ilgisiz değildi.

Dido, Carthaginian Tetradrachm
Dido, Kartaca Tetradirhemi
The British Museum (Copyright)

Dirhem ve Şekel

İlk Kartaca madeni paraları ya gümüş ya da bronzdan yapılmıştır ve Atina tarafından ünlü olarak üretilen Yunan tetradirhemi (dört dirhem) madeni parasını ve birim kopyalamıştır. İki oyulmuş boya arasında düz bir metal diskin çekiçlenmesiyle zamanın tipik bir şekilde basıldılar. Bir Kartaca gümüş tetradirhemi madeni parası yaklaşık 17 gram ağırlığındaydı. MÖ 4. yüzyıldan itibaren elektrumdan (altın ve gümüş alaşımı) ve 20 dirheme eşit saf altından oluşan ürün yelpazesine daha değerli yeni madeni paralar eklendi. MÖ 4. yüzyılda evde Kartaca nane paraları da görüldü ve bu yüzyılın sonunda, dirhem yeni bir birime değiştirildi, ağır bir gümüş madeni para olan şekel (c. 11 g). Daha küçük alımlar için bir şekel madeni paranın kesirleri ve daha büyük harcamalar için iki, üç, hatta altı (yaklaşık 44 g) şekel madeni para vardı.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Kartaca, MÖ 3. yüzyılda güney İspanya'yı fethettiğinde ve oradaki zengin gümüş madenlerinin kontrolünü ele geçirdiğinde, bu yeni ödülü hemen nakde çevirmek için yerel darphaneler kuruldu. Sardunya, özellikle Sicilya'nın tehdit altında olduğu Birinci Pön Savaşı (MÖ 264-241) sırasında önemli bir darphaneydi. Roma'nın gücüne karşı Kartaca için işler kötüye gitmeye başlayınca, gümüş paraları gitgide daha az gümüş içermeye başladı.

Hamilcar Barca
Hamilcar Barca
Kordas (Public Domain)

Madeni Para Tasarımları

Antik dünyada sikkeler, yerel mitolojiden hükümdarların ve figürlerin başlarını sunarak siyasi ve kültürel mesajları iletmek için önemli bir araçtı. Kartaca da farklı değildi ve sikkelerinde, Kartaca'nın efsanevi kurucusu olan Dido (diğer adıyla Elissa ve uzun boyunlu ve kulak kapaklı yumuşak Frig şapkası ile ayırt edilen) gibi önemli figürler, tanrı Melqart (tipik olarak aslan derisi başlıklı ve/veya giyen) tasvir ediliyordu. bir sopa taşıyor), tanrıçalar Tanit, Astarte ve daha nadiren Isis ve büyük generaller Hamilcar Barca ve Hannibal. Diğer popüler ve hemen tanınabilir tasarımlar, bir geminin pruva, palmiye ağacı, at (yalnızca kafa veya bütün), aslan ve savaş filiydi.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Kartaca madeni paraları bazen efsanelerin yanı sıra Sys (Panormus) ve Kartaca gibi ihraç edilen şehri içeren resimleri veya hemen varış noktalarını gösteren kelimeleri de içeriyordu: mhnt (ordu), 'm mhnt (ordu halkı), mhsbm (ödemeciler) ve b'rst ('bölgelerde', örneğin Sicilya ve İspanya).

Carthaginian Silver Coin
Kartaca Gümüş Sikkesi
The British Museum (Copyright)

Kartaca madeni paraları, o zaman, Yunan tasarımları ile Kartaca'nın kendi sanatsal geleneğinin eklektik bir karışımıydı ve tarihçi Dexter Hoyos'un "Kartacalıların diğer kültürel dünyalardan istediklerini benimseme, uyarlama ve geliştirme yeteneğinin madeni paralarında daha az belirgin olmadığı" sonucuna varmasına yol açtı. (121). Madeni paraların başarılı olduğu ve Kartaca'nın ticarete dayalı refahını artırmaya yardımcı olduğu, arkeologların onları yalnızca İspanya, Sicilya ve İtalya anakarasında değil, aynı zamanda Balkanlar ve Azorlar gibi uzak yerlerde de bulmaları tarafından kanıtlanmıştır.

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Mustafa Aykol
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde Mütercim-Tercümanlık bölümünde lisans öğrencisiyim. Fransızca eğitimi dışında İngilizce de almakta ve çeviriler yapmaktayım aynı zamanda Turizm ile ilgileniyorum.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2016, Eylül 22). Kartaca Madeni Parası [Carthaginian Coinage]. (M. Aykol, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15242/kartaca-madeni-paras/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Kartaca Madeni Parası." tarafından çevrildi Mustafa Aykol. World History Encyclopedia. Son güncelleme Eylül 22, 2016. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15242/kartaca-madeni-paras/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Kartaca Madeni Parası." tarafından çevrildi Mustafa Aykol. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 22 Eyl 2016. İnternet. 19 Nis 2024.