Nandi

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2024

Dünyaya ücretsiz tarih eğitimi sağlama misyonumuza yardımcı olun! Lütfen bağış yapın ve 2024 yılında sunucu maliyetlerimizin karşılanmasına katkıda bulunun. Desteğinizle her ay milyonlarca insan tarihi tamamen ücretsiz olarak öğreniyor.
$3469 / $18000

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Necip Can Bek tarafından çevrildi
14 Ekim 2015 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, Yunanca
X
Nandi Sculpture (by James Blake Wiener, CC BY-NC-SA)
Nandi Heykeli
James Blake Wiener (CC BY-NC-SA)

Nandi ( Nandin), Hindu tanrısı Şiva'nın kutsal buzağısı, kapı bekçisi ve aracıdır (vahana). Nandi heykelleri, efendisine adanmış Hindu tapınaklarında ortak bir manzaradır ve bugün bile, özellikle Uttar Pradesh eyaletinde, Hinduların yaşayan boğalara duyduğu saygıdan kısmen sorumludur.

Nandi'nin Görevleri

Vayu Purana'ya göre Nandi, Kasyapa ve Surabhi'nin oğludur. Saura Purana’da, Nandi'nin, Şiva'nın kapı bekçisi olarak rolü, 'bütün süslerle süslenmiş, bin güneş gibi parlayan, elinde üç dişli, üç gözlü, bir ay şeridi ile süslenmiş, elinde bir yıldırım olarak tarif edilir. Sanki dört kollu, ikinci bir Sankaray'mış [Shiva]' gibi.

Nandi, Şiva'nın aracı olmasının yanı sıra, aynı zamanda tanrının ganas veya hizmetçi ekibinin şefidir ve sonuç olarak, genellikle altın bir ofis personeli taşır. Diğer görevleri arasında, tüm dört ayaklıların koruyucusu olmak ve Şiva, yaratılışın evrensel dansı olan tandava dansını ederken müzik sağlayıcısı olmak yer alır.

Nandi Savaşlarında Indra

Brhaddharma Purana'da, Şiva'nın emriyle, aslında tanrı Indra'ya ait olan fil iblisi Airavata'yı öldüren Nandi'dir. Nandi'ye, babası Şiva'nın karıştığı talihsiz bir kazada kendisini kaybeden tanrı Ganesha'nın yerine yeni bir kafa bulma görevi verilmişti. Doğal olarak, Indra bu plandan pek memnun olmadı ve bu yüzden onu durdurmak için Nandi'ye çeşitli mermiler fırlattı. Ancak Nandi, Indra'nın gürzünü, mızrağını ve yıldırımını kolayca bir kenara attı. Indra daha sonra devasa ordusunu bir araya topladı ve Nandi'yi korkunç bir ok yağmuruna maruz bıraktı. Vücudu kaya gibi sert olan Nandi, bu bombardımandan rahatsız olmadı ve kayıtsız bir şekilde gülerek Airavata'nın kafasını kesmeye devam etti. Kafa kısa süre sonra Ganesha'nın vücuduna eklendi ve Şiva, Nandi'nin eserinden memnun kaldı.

Vimana, Kailasanatha Temple, Kanchipuram
Vimana, Kailasanatha Tapınağı, Kanchipuram
Andrea Kirkby (CC BY-NC-SA)

Sanattaki Yeri ve Temsili

Nandi'nin bir heykeli, Şiva'ya, özellikle Dravida (Güney) tapınaklarına adanmış çoğu Hindu tapınağının önünde bir kaide üzerinde oturan bir boğa olarak bulunur. Nandi mandapa olarak bilinen özel bir sütunlu pavyonda oturur ve ana tapınaktaki Şiva'nın lingasına hayranlıkla bakacak şekilde konumlandırıldı. Boğa genellikle tapanlar tarafından çan, tokmak ve çiçek kolye ile giydirilir, Cava tapınaklarında Şiva, Nandi-Kesvara olarak bilinen bir boğa şeklini alabilir ve genellikle bir elinde üç dişli bir mızrak ve diğerinde bir nilüfer çiçeği tutan muhafız durur. Hindu resimlerinde Nandi, çoğunlukla Şiva tarafından basılmış olarak görünür ve saf beyaz bir cilde sahiptir. Ayrıca Şiva ile birlikte Gandhara'da Kuşanlar tarafından basılan MS 1.-2. yüzyıl altın sikkelerinde görünür.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2015, Ekim 14). Nandi [Nandi]. (N. C. Bek, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-13879/nandi/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Nandi." tarafından çevrildi Necip Can Bek. World History Encyclopedia. Son güncelleme Ekim 14, 2015. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-13879/nandi/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Nandi." tarafından çevrildi Necip Can Bek. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 14 Eki 2015. İnternet. 23 Tem 2024.