Cadiz

Tanım

Donald L. Wasson
Yazar: , Tercüme Eden: Selim ayhan
tarihinde yayınlandı 08 Mart 2013
X
translations icon
Diğer dillerde mevcuttur: İngilizce, İspanyolca
Roman theatre, Gades (by Rafael, CC BY-NC-SA)
Roma tiyatrosu, Cadiz
Rafael (CC BY-NC-SA)

Cadiz (günümüz Cadiz, İspanya), Cebelitarık'ın kuzeybatısında, İber Yarımadası'nın ucundaki Erytheia adasında bulunan antik bir şehirdi ve Batı Avrupa'da hala ayakta kalan en eski şehirlerden biri olduğuna inanılıyor. Bazı kaynaklar MÖ sekizinci yüzyılda Tire Fenikelileri tarafından kurulduğunu ileri sürse de, diğer tarihi kayıtlar şehrin daha önce, MÖ 1100 civarında, mevsimlik bir ticaret merkezi olarak kurulduğunu ve Fenikelilere bölgenin geniş maden zenginliğine erişim sağladığını iddia ediyor. Tarihçiler Fenike yerleşimini bir gerçek olarak kabul ederken, antik Yunanlılar ve Romalılar, sitenin Zeus'un mitolojik oğlu Herkül'ün on iki görevinden biri sonucunda kurulduğuna inanarak başka bir olasılığı göz önünde bulundururlar.

Yunan lirik şairi Pindar'ın yazılarına dayanan efsaneye göre Herkül, kıskanç tanrıça Hera'nın ona nakşettiği bir öfke nöbeti sırasında karısını ve çocuklarını öldürmüştür. Tanrı Apollon'a başvurdu ve neredeyse imkansız olan on iki görevi yaparak günahlarının kefaretini ödedi. Bu görevler arasında (onuncusu), üç başlı canavar Geryon'un sığırlarını ele geçirmesini ve onları Miken kralı Eurystheus'a götürmesini isteyen biri vardı. Bu görev, Herkül'ü eninde sonunda Herkül Sütunları, Cadiz Kapıları veya Cadiz olarak bilinen yapıları inşaa edeceği dünyanın dört bir yanına götürecekti. Sığırların yakalanması sırasında Herkül büyük bir dağ yükseltti ve onu ikiye böldüğünde Avrupa ve Afrika kıtalarının ayrılmasını sağladı, böylece Akdeniz'i Cebelitarık Boğazı yoluyla Atlantik Okyanusu'na bağladı.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Cadiz, BATI AKDENİZ'İN FENİKİLER VE KARTAJANLAR ARASINDAKİ KONTROLÜ İÇİN BİR SAVAŞ ALANI OLDU.

Aslında şehir, Batı Akdeniz'in kontrolü için bir savaş alanı haline geldi. Doğuda Fenikelilerin zayıflaması ve batıda Kartaca'nın yükselişi ile Gadir'in (başlangıçtaki adıyla) statüsü değişti ve MÖ 500'de şehir Kartaca tarafından ele geçirildi ve büyüyen imparatorluğunun bir parçası oldu. Kartaca ve Roma arasındaki İkinci Pön Savaşı sırasında (MÖ 218 -202) Kartacalı general Hannibal'in kardeşi Hamilcar Barca, şehrin konumunun önemini anladı ve burayı ilk İspanyol üssü yaptı. Kartaca, Roma'yı püskürtmek için beyhude girişimlerinde kaynakları için çevredeki bölgeleri yağmaladı. Doğudaki kardeş şehri (Carthago Nova) gibi, Cadiz de MÖ 206'da Scipio Africanus önderliğindeki Roma lejyonları tarafından ele geçirildiğinde rahata kavuştu.

Savaşın sona ermesinden ve Kartaca tehdidinin ortadan kaldırılmasından sonra, yeni elde edilen şehir Roma yönetimi altında kalkındı. Konumu, deniz üssü rolünde hem ekonomik (balık sosu üretimiyle) hem de stratejik olarak faydalıydı, çünkü şehrin uzun süreli bir gemi inşaa tarihi vardı. Şehir, düşmanı Pompey'e karşı Julius Caesar'ı desteklediğinden, Caesar MÖ 49'da şehre belediye statüsü verdi ve adını Cadiz olarak değiştirdi (bu daha sonra Augustus tarafından yeniden doğrulandı); şehrin yeni kolonisi Urba Iulia Gaditana oldu.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Bununla birlikte, Roma İmparatorluğu geriledikçe, kentin önemi ve ticari değeri de azaldı ve daha sonraki Roma İmparatorluğu kayıtlarında, İmparator Hadrian'ın annesinin orada doğmuş olması dışında, çok az şeyden bahsedildi. İmparatorluğun nihai çöküşüyle ​​birlikte, şehir istila edildi ve çoğu MS 410'da Vizigotlar tarafından yıkıldı. Daha sonra Bizans İmparatoru Justinian tarafından Eski Roma İmparatorluğunu yeniden birleştirme girişiminde 550 yılında fethedilmiş olsa da, halefleri nüfuzunu koruyamadı ve Vizigotlar şehri MS 572'de geri aldı. Onlar da kontrolü elinde tutamadılar ve MS 711'den 1262'ye kadar şehir Moors'un yetkisi altına girdi.

Kaynakça

  • Bagwell, R.S. et al. Encyclopedia of Ancient History. Wiley-Blackwell, London, 2012
  • Hornblower, S. Oxford Classical Dictionary. Oxford University Press, 1996
  • Seton-Williams, M.V. Greek Legends and Stories. Barnes and Noble Books, 1993

Çevirmen Hakkında

Selim ayhan
I am a university student studying translation. I make historical and literary translations in order to make a small contribution and to improve myself.

Yazar Hakkında

Donald L. Wasson
Lincoln Koleji'nde (Normal, Illinois) Eski Çağ, Orta Çağ ve ABD Tarihi dersleri veren Donald, Büyük İskender'i ilk defa öğrenmeye başladığından beri her zaman bir tarih öğrencisi oldu ve böyle de kalmaya devam edecek. Ayrıca kendisi öğrencilere bir şeyler öğretme noktasında da oldukça hevesli bir kişidir.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Wasson, D. L. (2013, Mart 08). Cadiz [Gades]. (S. ayhan, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11532/cadiz/

Chicago Style

Wasson, Donald L.. "Cadiz." Çeviren Selim ayhan. World History Encyclopedia. Son düzenleme Mart 08, 2013. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11532/cadiz/.

MLA Stili

Wasson, Donald L.. "Cadiz." Çeviren Selim ayhan. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 08 Mar 2013. Web. 05 Eki 2022.