Arezzo Kimerası

Makale

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Ceren Güllü tarafından çevrildi
13 Ocak 2017 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca
X

Arezzo Kimerası, M.Ö. 5-4. yüzyıllarda kuzey ve orta İtalya'daki Etrüskler tarafından yontulmuş bronz bir heykeldir. Yaratık, Yunan mitolojisindeki aslan başlı, yılan kuyruklu ve sırtından çıkıntı yapan keçi başlı ateş püskürten canavardır. Tehditkâr heykel İtalya'nın Toskana bölgesindeki Arezzo'da keşfedilmiştir ve genellikle Etrüsk sanatının en iyi örneği olarak gösterilmektedir. Şu anda Floransa Ulusal Arkeoloji Müzesi'nin yıldız parçalarından biridir.

Chimera of Arezzo, Florence
Arezzo Kimerası, Floransa
Carole Raddato (CC BY-NC-SA)

Mitolojide Kimera

Mitolojide, ateş püskürten canavar Chimera (Chimaera veya Chimaira olarak da yazılır) Typhon ve Echidna'nın (her ikisi de yarı yılan, yarı insan canavarlar) çocuğuydu. Diğer versiyonlarda Amisodarus tarafından yetiştirilmiştir. Kimera sonunda kahraman Bellerophon tarafından öldürülmüştür; Likya kralı Iobates (Tiryns Kralı Proetus'un kışkırtmasıyla) ona imkânsız gibi görünen bir görev vermiştir. Poseidon'un oğlu, kanatlı atı Pegasus'un yardımıyla canavarı mızrağıyla ölümcül bir şekilde bıçaklamıştır. Mitolojik konular ve özellikle de hayvanlar, Etrüsk sanatında ve özellikle de bronz işlerinde popüler bir konuydu.

Keşfi

Kimera heykeli, MS 1553 yılında Toskana Büyük Dükü Cosimo de' Medici'nin yönetimi sırasında Arezzo (antik adı: Arretium) şehrinde surlar inşa edilirken keşfedilmiştir. Porta San Lorentino yakınlarındaki küçük figür heykelleri gibi diğer adak sunularıyla birlikte bir hendekte kazılmıştır. MS 1566 yılında yapılan çalışmalarda bir başka güzel Etrüsk heykeli olan 'Orator' ortaya çıkarıldı. Cosimo Kimera figüründen o kadar etkilenmişti ki, onu saltanatının bir sembolü olarak benimsedi.

Özellikleri ve Amacı

Gerçek boyutlardaki yaratık 78,5 cm (31 inç) yüksekliğinde ve 129 cm (50 ¾ inç) uzunluğundadır. Balmumu tekniği kullanılarak bronzdan yapılmıştır. Arka tarafı yaylanmaya hazır bir şekilde çömelmiş ve pençeleri tamamen açılmış halde kurbanına saldırmaya neredeyse hazır, gergin bir duruş sergiler. Aslan başı, sırtındaki tüylü sivri uçlarla eşleşen katmanlı üçgen uçlardan oluşan bir yeleye sahiptir ve bu da kıllarla kaplı tehditkâr görünümünü tamamlar. Sırtından çıkıntı yapan keçi başı kanayan bir yaradan dolayı bir tarafa doğru yalpalarken, yılan kuyruğu da, bu son kısım MS 18. yüzyılda günümüze ulaşan bir parçaya dayanılarak yapılan bir restorasyonun ürünü olsa bile, dişlerini göstermeye hazırdır. Yaratığın arka bacağında bir başka kanayan yara daha bulunur.

Parça muhtemelen Bellerophon ve Pegasus'u da içeren daha büyük bir kompozisyonun parçasıydı, dolayısıyla kanayan yaralar da buradan gelmektedir. Döküm işlemi sırasında balmumuna kazınmış olan ve ön sağ bacak üzerinde tinscvil ya da 'Tin'e hediye' yazan bir yazıt, bunun Etrüsk panteonunun en yüce tanrısı olan Tin'e (diğer adıyla Tinia), ya tanrıyı yardım etmeye ikna etmek ya da zaten verilmiş olan yardım için teşekkür etmek amacıyla bir sunu olarak tasarlandığını göstermektedir. Adakların tapınak alanlarındaki kutsal sunaklara bırakılması ve hatta gömülmesi, belki de bu güzel Etrüsk heykelinin mucizevi bir şekilde hayatta kalmasını açıklamaktadır.

Çevirmen Hakkında

Ceren Güllü
Merhaba, ben Ceren. 22 Yaşındayım. İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümü. Çocukluğumdan beri şarkı sözlerini çeviriyorum. Çeviriye başladığım kısım da tam olarak burasıydı. Çeviri yapmaya devam ediyorum. :)

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2017, Ocak 13). Arezzo Kimerası [Chimera of Arezzo]. (C. Güllü, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/2-1006/arezzo-kimeras/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Arezzo Kimerası." tarafından çevrildi Ceren Güllü. World History Encyclopedia. Son güncelleme Ocak 13, 2017. https://www.worldhistory.org/trans/tr/2-1006/arezzo-kimeras/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Arezzo Kimerası." tarafından çevrildi Ceren Güllü. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 13 Oca 2017. İnternet. 30 May 2024.