Pegasus

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2023

Her ay milyonlarca okuyucusu olan bir web sitesini yönetmek pahalıdır. Sadece sunucularımız için değil, aynı zamanda içerik dağıtım ağımız, Google Workspace, e-posta ve çok daha fazlası gibi ilgili hizmetler için de ödeme yapıyoruz. Bu parayı dünya için daha fazla ücretsiz tarih içeriği üretmeye harcamayı tercih ederiz. Yardımlarınız için teşekkür ederiz!
$41 / $21000

Tanım

Mark Cartwright
Yazar: , Tercüme Eden: Necip Can Bek
tarihinde yayınlandı 13 Şubat 2013
X
translations icon
Diğer dillerde mevcuttur: İngilizce, Fransızca, İtalyan
Pegasus, Corinthian Silver Stater (by Mark Cartwright, CC BY-NC-SA)
Pegasus, Korint Gümüş Stateri
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

Pegasus (veya Pegasos), babası Poseidon olan ve Perseus tarafından öldürülen gorgon Medusa'nın kesik boynundan doğan Yunan mitolojisinden kanatlı bir attır. Aynı zamanda ve aynı şekilde Chryasor da doğdu. Poseidon, Pegasus'u oğlu Bellerophon'a verdi ve Pegasus'u Chimaera ile yaptığı ünlü savaşta iyi bir şekilde kullandı.

Bellerophon efsanesi, kahramanın Tiryns'i ziyaret etmesi ve şehrin kralı Proitos'un misafirperverliğinin tadını çıkarmasıyla başlar. Ancak sorun, kralın karısı Stheneboia'nın kahramana aşık olması ve uygunsuz ilerlemeler yapmasıyla başladı. İyi bir konuk olan Bellerophon, bu ilerlemeleri kibarca reddetti, ancak tahmin edilebileceği gibi, Stheneboia kırmızıyı gördü ve kralın önüne gitti ve ziyaretçiyi onu baştan çıkarmaya çalışmakla suçladı. Ceza olarak Bellerophon, Proitos tarafından kayınpederi Lykia Kralı Iobates'e hizmet etmesi için gönderildi. Varışta, Bellerophon'a bir dizi tehlikeli ve inanılmayacak kadar zor görevler verildi, bunların başında korkunç ve oldukça tuhaf Chimaera'yı yok etmek geliyordu. Bu ateş püskürten yaratık, bir aslanın vücudunun kuyruğu için bir yılanla ve sırtından filizlenen bir keçinin başının korkunç bir karışımıydı. Bu görevde ona yardım etmek için Bellerophon emrinde Pegasus'a sahip olduğu için şanslıydı. Bazı rivayetlerde atı Korint yakınlarındaki Pirene Çeşmesi'nde buldu ve Hesiod bu gerçeğin 'su' - pēgē'den türetilen Pegasus adını açıkladığını öne sürüyor. Atı Athena'nın yardımıyla evcilleştiren Bellerophon, Pegasus'a bindi (ve uçtu) ve mızrağıyla canavarca Chimaera'yı öldürmeyi başardı.

Reklamları Kaldır

Advertisement

KAHRAMAN BELLEROPHON PEGASUS'A BİNİP UÇTU VE MIZRAĞIYLA CANAVARCA CHİMAERA'YI ÖLDÜRMEYİ BAŞARDI.

Bellerophon ve Pegasus, Iobates'in Amazonlarla bir savaş da dahil olmak üzere kahramanı belirlediği diğer zorluklarla daha fazla başarı elde etmeye devam etti. Ancak, oldukça övünen ve ölümsüz tanrılar arasındaki yerini almak için kanatlı atında yeterince yükseğe uçabileceğini düşünen Bellerophon, Pegasus tarafından atıldı ve belirsiz bir şekilde dünya'ya geri döndü. Bu arada Pegasus yoluna devam etti ve Olympus Dağı'na vardığında Şafak'ı her gün gökyüzüne getirmekle sorumlu olan Eos'a verildi. Hesiod'a göre, Teogonisinde Pegasus, Zeus'a gerektiğinde gök gürültüsünü ve şimşeğini de getirdi.

Pegasus ayrıca toynağının bir damgasıyla bir dizi yay yaratmakla da tanınır. Bunların en ünlüsü Mt.'deki Hipokren kaynağıydı. Helicon, İlham Perileri için kutsal olan koruya ve Troezen'deki bahara yakındı.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Pegasus, en eskileri M.Ö. 7. yüzyıldan kalma Korint malları olan Yunan seramiklerinde ortaya çıktı. Pegasus, özellikle M.Ö. 6. yüzyıldan kalma Korint'ten gelen madeni paralar üzerinde de popüler bir tasarımdı. Heykeldeki ünlü bir temsil, Corcyra'daki Artemis Tapınağı'nın alınlığındandır (M.Ö. 580). Bellerophon ve Pegasus efsanesi, atın ölümsüzlüğün simgesi haline geldiği Roma sanatında - özellikle kazınmış yarı değerli taş cameolar ve yer mozaikleri - de popüler bir konu olmuştur.

Kaynakça

  • Carabatea, M. Greek Mythology. Pergamos, Peania, 2007

Çevirmen Hakkında

Necip Can Bek
20 yaşındayım. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde İngilizce Mütercim Tercümanlık 2.sınıf öğrencisiyim. Edebiyat ve Tarih alanındaki metinleri çevirmeyi seviyorum.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark Fransa'da yaşayan bir tarih yazarıdır. Özel ilgi alanları çömlekçilik, mimari, dünya mitolojisi ve bütün medeniyetlerin paylaştığı ortak fikirleri keşfetmektir. Siyaset Felsefesi üzerine yüksek lisans yapmıştır ve WHE'de Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2013, Şubat 13). Pegasus [Pegasus]. (N. C. Bek, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11286/pegasus/

Chicago Style

Cartwright, Mark. "Pegasus." Çeviren Necip Can Bek. World History Encyclopedia. Son düzenleme Şubat 13, 2013. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11286/pegasus/.

MLA Stili

Cartwright, Mark. "Pegasus." Çeviren Necip Can Bek. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 13 Şub 2013. Web. 03 Şub 2023.