İştar Kapısı

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2023

Her ay milyonlarca okuyucusu olan bir web sitesini yönetmek pahalıdır. Sadece sunucularımız için değil, aynı zamanda içerik dağıtım ağımız, Google Workspace, e-posta ve çok daha fazlası gibi ilgili hizmetler için de ödeme yapıyoruz. Bu parayı dünya için daha fazla ücretsiz tarih içeriği üretmeye harcamayı tercih ederiz. Yardımlarınız için teşekkür ederiz!
$2106 / $21000

Tanım

Brittany Garcia
Yazar: , Tercüme Eden: Emine Beyza Rüzgar
tarihinde yayınlandı 23 Ağustos 2013
X
translations icon
Diğer dillerde mevcuttur: İngilizce, Arapça, Fransızca
Ishtar Gate (Artist's Impression) (by Mohawk Games, Copyright)
İştar Kapısı (Sanatçının İzlenimi)
Mohawk Games (Copyright)

İştar Kapısı, Babil Kralı II. Nebukadnezar tarafından MÖ 575 civarında yaptırılmıştır. Babil şehrinin (bugünkü Irak'ta) sekizinci kapısıydı ve şehrin ana girişiydi. İştar Kapısı, Nebukadnezar'ın imparatorluğunun başkentini güzelleştirme planının bir parçasıydı ve MÖ 6. yüzyılın ilk yarısında, Marduk Tapınağı'nı da restore ettirdi ve bu planın bir parçası olarak ünlü harikayı, Babil'in Asma Bahçeleri'ni inşa ettirdi. İştar Kapısı'nın ihtişamı o kadar iyi biliniyordu ki, Antik Dünya'nın Yedi Harikası'nın ilk listesini oluşturdu. Bununla birlikte daha sonra İskenderiye Deniz Feneri ile değiştirildi ancak bazı yazarlar (Sayda'dan Antipater ve Kireneli Callimachus) "İştar Kapıları" ve "Babil'in Duvarları'nın" hala harikalardan biri olarak kabul edilmesi gerektiğini yazdı.

İştar Kapısı & Tanrılar

İştar Kapısı bu şekilde adlandırılmıştır çünkü Babil Tanrıçası İştar'a adanmıştır, ancak Nebukadnezar çeşitli hayvan temsilleri yoluyla diğer Babil tanrılarına da saygılarını sunar. Kapıda temsil edilen hayvanlar genç boğalar (aurochs), aslanlar ve ejderhalardır (sirrush). Bu hayvanlar belirli tanrıların sembolik temsilidir: aslanlar sıklıkla İştar, boğalar Adad ve ejderhalar Marduk ile ilişkilendirilir. Sırasıyla, İştar, doğurganlık, aşk, savaş ve seks tanrıçasıydı, Adad bir hava tanrısıydı ve Marduk Babil'in baş veya ulusal tanrısıydı.

Reklamları Kaldır

Advertisement

KAPININ ÖNÜ, ALTERNATİF EJDERHA VE BOĞA SIRALARI İLE CAMLI TUĞLALARLA SÜSLENMİŞTİR.

Malzeme & İnşaat

Kapının önü, alternatif ejderha ve boğa sıraları ile camlı tuğlalarla süslenmiştir. Canavarlar, sarı ve kahverengi fayanslarla döşenmişken, onları çevreleyen tuğlarla mavidir. Mavi emaye fayansların lapis lazuliden yapılma oldukları düşünülmektedir ancak bu varsayımla ilgili bazı tartışmalar vardır. Kapılar, güney tarafından geniş bir antre ile 38 fit (11.5 m) yüksekliğindedir.

Kapısı kulübesinden, her iki tarafa 50 fit (15.2 m) yüksekliğinde duvarlarla yarım mil uzunluğunda tuğla döşeli bir koridor olan Alay Yolu bulunmaktadır. Duvarlar 120'den fazla heykelsi aslan, çiçek ve sarı emaye fayanslarla süslemiştir. Alay Yolu, kırmızı ve sarı taşlarla (dış katmanlarda kırmızı taş sıralar ve aralarında bir sıra sarı) döşenmiştir ve tanrıların heykellerinin geçit töreni yapacağı yeni yıl kutlaması için kullanılmıştır. Bu taşların her birinin altında bir yazıt vardır: Kral Nebukadnezar'dan baş tanrı Marduk'a küçük bir dua. Marduk Tapınağı'na giden bu alay yoluydu.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Model of the Ishtar Gate
İştar Kapısı’nın Modeli
Gryffindor (CC BY-SA)

Adanmışlık Plaketi

İştar Kapısı'nda, Nebukadnezar'ın bakış açısından yazılmış, Kapı'nın amacını açıklayan ve onu ayrıntılı olarak anlatan bir adanmışlık plaketi bulunmaktadır.

Nebukadnezar, Babil Kralı, Marduk'un iradesiyle atanan sadık prens, asil prenslerin en yükseği, Nabu'nun kıymetlisi, bilgeliği kucaklamayı öğrenen, ilahi varlıklarını anlayan ve majestelerine saygı duyan, her zaman Esagila ve Ezida'nın inancının bakımını üstlenen ve her zaman Babil ve Borsippa'nın refahı ile ilgilenen yorulmak bilmeyen vali, bilge, alçak gönüllü, Esagila ve Ezida'nın bakıcısı, Babil Kralı Nabopolassar'ın ilk doğan oğlu.

Imgur-Ellil ve Nemetti-Ellil'in her iki kapı girişi de Babil'den gelen caddenin doldurulmasından sonra giderek alçalmıştı.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Bu nedenle bu kapıları söktüm ve temellerini asfalt ve tuğlalarla su tablasına serdim ve üzerinde harika boğa ve ejderhaların tasvir edildiği mavi taşlı tuğlalar yaptırdım.

Çatılarını üzerlerine uzunlamasına görkemli sedirler sererek örttüm. Tüm kapı açıklıklarına bronzlarla süslemiş sedir kapılar astım.

Geçitlere vahşi boğalar ve vahşi ejderhalar yerleştirdim ve böylece onları lüks ihtişamla süsledim ki insanlar onlara hayretle bakabilirlerdi.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Esiskursiskur Tapınağı'nın (Tanrıların Efendisi Marduk'un en yüksek festival evi, büyük ve küçük tanrılar için neşe ve kutlama yeri) Babil'in asfalt ve fırınlanmış tuğlalardan oluşan bölgesinde bir dağ gibi sağlam bir şekilde inşa edilmesine izin verdim.

Aurochs from Ishtar gate
İştar Kapısı’ndaki Aurochs
Ali Kalamchi (Copyright)

Kazı ve Yeniden Yapılandırma

İştar Kapısı, MS 1902-1914 yılları arasında kazılmış ve bu sırada kapının orijinal temelinin 45 fiti (13.7 m) keşfedilmiştir. Robert Koldewey tarafından kazılan malzeme, İştar Kapısı ve Alay Yolu'nun yeniden yapılandırılmasında kullanılmıştır. MS 1930'da, yeniden yapılandırma Berlin, Almanya'daki Bergama Müzesi'nde tamamlanmıştır.

Bergama Müzesi'ndeki boyut kısıtlamaları nedeniyle, İştar Kapısı ne tamamlanmıştır ne de orijinal boyutundadır. Kapı başlangıçta çift kapıydı ancak Bergama Müzesi sadece daha küçük olan, ön kısmı kullanıyor. İkinci kapı şu anda depodadır. Aslında, kapının yeniden yapılandırma için inşa edilmemiş, sedir ve bronzdan yapılmış bir kapısı ve çatısı vardı. Irak'ta Saddam Hüseyin döneminde bir müzenin girişi olarak İştar Kapısı'nın daha küçük bir hali yeniden inşa edildi. Ancak bu yeniden yapılandırma savaş nedeniyle hiçbir zaman tamamlanamadı.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Dünya'da İştar Kapısı'nın bazı bölümlerine sahip olan birkaç müze vardır: İstanbul Arkeoloji Müzesi, Detroit Sanat Enstitüsü, Royal Ontario Müzesi, Louvre, Münih Devlet Mısır Sanatı Müzesi, New York Metropolitan Sanat Müzesi, Chicago Doğu Enstitüsü ve diğerleri.

Kaynakça

Çevirmen Hakkında

Emine Beyza Rüzgar
Ben Emine Beyza. İngilizce Mütercim ve Tercümanlık öğrencisiyim. Tarihe her zaman ilgim vardı, yaptığım çevirilerle tecrübe kazanıp aynı zamanda yeni şeyler öğrenmek istiyorum.

Yazar Hakkında

Brittany Garcia
Brittany serbest yazar, Klasik Latince ve Antik Yunanca öğretmenidir. Antik Dünya ile ilgili haberler hakkında kişisel bir bloğu ve Facebook sayfası vardır. İris Projesiyle NASA'nın "Mars'ı Latince Konuşturmak'' projesinde gönüllü Latince tercümandır.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Garcia, B. (2013, Ağustos 23). İştar Kapısı [Ishtar Gate]. (E. B. Rüzgar, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-272/istar-kaps/

Chicago Style

Garcia, Brittany. "İştar Kapısı." Çeviren Emine Beyza Rüzgar. World History Encyclopedia. Son düzenleme Ağustos 23, 2013. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-272/istar-kaps/.

MLA Stili

Garcia, Brittany. "İştar Kapısı." Çeviren Emine Beyza Rüzgar. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 23 Ağu 2013. Web. 08 Şub 2023.