Alman Haçlı Seferi 1197-8 MS

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Necip Can Bek tarafından çevrildi
21 Eylül 2018 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Arapça, Fransızca, Portekizce, İspanyolca
X
Holy Roman Emperor Henry VI (by Unknown Artist, Public Domain)
Kutsal Roma İmparatoru VI. Henry
Unknown Artist (Public Domain)

'İmparatorun Haçlı Seferi' olarak da bilinen MS 1197 Alman Haçlı Seferi, Kutsal Roma İmparatoru Henry VI (r. 1191-1197 CE) tarafından yönetildi. İmparator doğuya giderken ölse de ordusu Eyyubi hanedanının güçlerinden Beyrut'u ele geçirdi. Henry'nin Sicilya'daki ölümünü duyduklarında Toron Kuşatması'ndan vazgeçen Haçlılar evlerine gittiler ve tıpkı Üçüncü Haçlı Seferi (MS 1189-1192) gibi, Kutsal bir Roma İmparatoru kampanyayı bizzat yürütmeyi başarmış olsaydı neler olabileceğinin bir örneğiydi.

VI. Henry

VI Henry Hohenstaufen'in mükemmel bir haçlı soyağacı vardı, çünkü babası Üçüncü Haçlı Seferi'nin bir parçası olarak haçı ele geçiren ve büyük bir ordu toplayan I. Frederick Barbarossa (r. 1155-1190 CE) idi. Ne yazık ki, Frederick güney Kilikya'da bir yerde Kutsal Topraklara giderken ölmüştü. Almanların çoğu daha sonra Haçlı Seferini terk etti ve İngiltere I. Richard'ın (MS 1189-1199) ve Fransa II. Philip'in (MS 1180-1223) yeteneklerine ve ordularına sahip olmasına rağmen Kudüs'ü Mısır ve Suriye Sultanı Selahaddin'den (MS 1174-1193) geri almayı başaramadı. Selahaddin'in MS 1193'te ölümünden sonra, kurduğu Eyyubi hanedanı Doğu Akdeniz'in çoğunu yönetmeye devam etti, ancak ardıllık ve mirasçılarından hangisinin neye hükmetmesi gerektiği konusunda ciddi tartışmalar yaşandı. Üç oğlundan her biri Mısır, Şam ve Halep'i yönetti ve sonunda başarısızlıkla Selahaddin'in kardeşi Seyf el-Adin ile üstünlük için yarıştı. Haçlıların bölgedeki hırslarına yardımcı olabilecek dikkat dağıtıcı bir rekabetti.

Paskalya'da 1195 CE Henry VI 'haçı aldı' ve oradaki Hristiyan kontrolünü yeniden kazanmak için Kutsal Topraklarda haçlı seferine yemin etti. İmparator, gerçekte, Kudüs'ün yeniden ele geçirilmesi konusunda belki de daha az rahatsız olmuş ve Bizans İmparatorluğu'nu ele geçirmekle çok daha fazla ilgilenmiştir. I. Henry'nin haçlı seferi, aslında Bizans imparatoru III. Aleksios'un (MS 1195-1203) tahtını korumak için büyük miktarda nakit parayı gasp etmesi için hesaplanan askeri bir önlemdi. Aleksios, tehdidi kesinlikle gerçek olarak gördü ve Kutsal Roma İmparatoru'nun borcunu ödemek için gerekli fonları toplamak amacıyla, acı bir şekilde Alamanikon veya 'Alman' vergisi olarak bilinen halkına MS 1197'de bir vergi koydu.

VI. HENRY, AKDENİZ BOYUNCA UZANAN BİR HOHENSTAUFEN İMPARATORLUĞUNUN KURULMASINI ÖNGÖRMÜŞ OLABİLİRDİ.

Henry'nin doğu'yu alma hırsına yardım eden bir başka gelişme de, Henry tarafından 1192'den 1194'e kadar esaret altında tutulan I. Richard'ın serbest bırakılması için ödenen büyük fidyenin bir parçası olarak kendisine verilen Kıbrıs'ın satın alınmasıydı. Montferratlı Conrad'ın öldürülmesine bir şekilde karışmakla suçlandı. Kudüs Kralı Conrad, Nisan 1192'de resmi taç giyme töreninden birkaç gün önce gizemli bir şekilde ölmüştü ve birçoğu Kutsal Roma İmparatoru da dahil olmak üzere Richard'a parmağını işaret etti. Kıbrıs, gelecekteki birçok haçlı seferi için değerli bir aşama noktası olacağını kanıtlayabilirdi. Henry zaten Sicilya'yı kontrol ediyordu - karısı Konstanz mirasçıydı - ve bu yüzden Doğu Akdeniz'de birkaç satın alma ve Bizanslıların mali olarak boyun eğdirilmesiyle Henry, Akdeniz'e uzanan bir Hohenstaufen imparatorluğunun kurulmasını öngörmüş olabilir.

Doğu Akdeniz ülkeleri

Aralık 1195'te, Papa III. Celestine'in (MS 1191-1198) desteğiyle Henry, Worms Katedrali'nde yeni haçlılara haçlar gönderdi. Yavaş yavaş, vaizler askerler için Almanya, İngiltere ve Fransa'yı gezerken, çoğu savaşçı Alman topraklarından gelmesine rağmen, imparator haçlı seferi için bir ordu topladı. Maceraya katılan önemli soylular arasında Brabant Dükü Henry, Ren Pfalz Kontu Henry, Avusturya Dükü Frederick, Dalmaçya Dükü ve Karintiya Dükü vardı.

Map of The Latin East, 1190 CE
Latin Doğusunun Haritası, 1190
Mapmaster (CC BY-SA)

Kalkış tarihi Noel 1196 CE için belirlendi. Kuzey Denizi kıyılarından yola çıkan Haçlılar, o dönemde nadir görülmediği gibi Portekiz'de de durdular. Yaklaşık 4.000 şövalye ve 12.000 piyade taşıyan donanma, daha sonra 1197 CE yazında güney İtalya'daki Bari'de tekrar toplandı. 22 Eylül'de Alman kuvvetleri Kutsal Topraklar'daki Acre'ye geldi ve Haçlı devletlerinin ya da bazen topluca bilindiği gibi Latin Doğu'nun iki krizle karşı karşıya kalması elverişli bir andı.

İlk kriz, Almanların gelmesinden 12 gün önce, Kudüs Krallığı kralı II. Şampanyalı Henry'nin beklenmedik ölümüydü (MS 1192-1197). Kral, Acre'deki birlikleri incelerken pencereden tuhaf bir şekilde düşmüştü, kendisi yanlışlıkla düşmüş olan bir cüce şovmen tarafından sürüklenmişti (ya da hikayenin versiyonuna bağlı olarak tam tersi). Kral daha sonra yaralanmalarından ölmesi çoğu cücenin üzerine inmesinden kaynaklanıyordu ve Latin Doğu'yu geçici olarak genel bir lider olmadan terk etti. Henry II'nin dul eşi Kraliçe Isabella teknik olarak hala tahttaydı, ancak çocukları reşit değildi ve hepsi kızdı. Sonuç olarak, Henry VI'nın Mainz milletvekili Conrad tarafından yönetilen Haçlılar, siyasi ve stratejik rahatlığın yeniden evlenmesi için baskı yaptılar. Onların seçimi Kıbrıs'ı hedeflemekti (aka Amalric) ve evlilik böylece Kıbrıs ve Kudüs'ün iki krallığını birleştirecekti. Bu aynı zamanda VI. Henry'nin Aimery'ye Kıbrıs tahtını vermesi gibi imparatorun da Latin Doğu'nun en önemli hükümdarı olarak himayesine sahip olacağı anlamına gelir. Öyle olacaktı ve Isabella ile Aimery arasındaki düğün Ocak 1198'de gerçekleşti.

HEM BABA HEM DE OĞUL İMPARATORLARININ HAÇLI SEFERİ SIRASINDA ÖLDÜĞÜ TARİHİN OLAĞANÜSTÜ VE TRAJİK BİR TEKRARIYDI.

İkinci kriz, Eyyubi hanedanı ile varılan ateşkesin sona ermesiydi. Al-Adin, Şam'daki yeğenini çoktan yenmişti ve Celile'ye baskın düzenleyen erken bir Haçlı grubunu püskürtmek için zaman bulmuştu. Al-Adin daha sonra sadece birkaç gün sonra düşen Yafa'yı kuşatmak için harekete geçti. Hıristiyanlar ve Müslümanlar arasındaki savaş yeniden başladı.

Terkediş

Haçlıların ana ordusu zaman kaybetmedi ve yeni yıkılan Sidon'un kontrolünü ele geçirdikten sonra, Beyrut'taki önemli Müslüman karargahının başarılı bir kuşatmasına derhal başladılar ve Jaffa'yı şu an için kaderine bıraktılar. Bir sonraki kuşatma hedefi, MS 28 Kasım 1197'de Toron şehriydi. Bu, Beyrut'tan daha zor bir çatlak olduğunu kanıtladı ve Haçlılar gerçek bir kuşatmaya razı olmak zorunda kaldılar. O zaman Haçlı Seferi nihayet Sicilya'dan haberler geldiğinde ezici bir darbe aldı. 28 Eylül 1197'de Henry VI, hiçbir zaman çok sağlam bir fiziksel sağlığa sahip değildi, Messina'da sıtmadan ölmüştü. Tarihin olağanüstü ve trajik bir tekrarıydı, hem baba hem de oğul imparatorları Kutsal Topraklara ulaşmadan önce Haçlı Seferi'nde ölmüşlerdi.

Liderleri olmadan ve şimdi Avrupa'da neler olabileceğinden endişe etmeden ve tartışmalı bir ardıllık - Henry'nin varisi üç yaşındaki oğlu Frederick'ti - Haçlılar 2 Şubat 1198'de Toron kuşatmasını terk ettiler. Alman ordusunun çoğu daha sonra ülkeye yelken açtı. Aimery ile Adil arasında Temmuz 1198'den MS 1204'e kadar 5 yıl 8 ay ateşkes yapılması konusunda anlaşma sağlandı. Anlaşma şartlarına göre Hristiyanlar Beyrut'u ve Müslümanları Yafta tutacaklardı.

III. Aleksios, Henry'nin ölümünü duyunca çok memnun olmuş olmalıydı ve kendisini şu anda teslim etmesi gerekmeyen, ancak başka bir yararlı amaç için saklaması gereken kullanışlı bir nakit stoğuyla bulmuştur. Latin devletleri, Filistin ve Suriye'nin kıyı bölgelerindeki güçlerini güçlendirmek için kaybedilen başka bir fırsatta daha fazla hayal kırıklığına uğradılar, ancak en azından yeni bir haçlı seferi umudu vardı. Hıristiyanlar için bir başka olumlu nokta da, Töton Şövalyelerinin askeri düzeninin Papa tarafından resmen kurulmuş ve tanınmış olmasıydı. Tapınak Şövalyeleri ve Hastane Şövalyelerindeki gibi düzen, Latin Doğu'nun savunması için mevcut olan profesyonel şövalyelerin sayısını artıracaktı. Gerçekten de, yeni papa Innocent III (MS 1198-1216) Dördüncü Haçlı Seferi (MS 1202-1204) çağrısında bulundu, ancak Venedik ticari emelleri tarafından yönlendirilen bu Haçlı Seferi Konstantinopolis'e saldıracak ve yalnızca batılı şövalyelerin belirteci ve etkisiz bir gücü Orta Doğu'ya geldi.

Çevirmen Hakkında

Necip Can Bek
20 yaşındayım. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde İngilizce Mütercim Tercümanlık 2.sınıf öğrencisiyim. Edebiyat ve Tarih alanındaki metinleri çevirmeyi seviyorum.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2018, Eylül 21). Alman Haçlı Seferi 1197-8 MS [German Crusade 1197-8 CE]. (N. C. Bek, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-17394/alman-hacl-seferi-1197-8-ms/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Alman Haçlı Seferi 1197-8 MS." tarafından çevrildi Necip Can Bek. World History Encyclopedia. Son güncelleme Eylül 21, 2018. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-17394/alman-hacl-seferi-1197-8-ms/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Alman Haçlı Seferi 1197-8 MS." tarafından çevrildi Necip Can Bek. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 21 Eyl 2018. İnternet. 25 May 2024.