Sumo

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Burak Melek tarafından çevrildi
07 Nisan 2017 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca
X
A Sumo Wrestling Bout (by sophietica, CC BY-NC-SA)
Bir Sumo Güreşi Karşılaşması
sophietica (CC BY-NC-SA)

Sumo (Ozumo), uzun zamandır Japonya'nın ulusal sporu olan antik bir güreş şeklidir. Kökeni Yayoi dönemine (M.Ö. 300 - M.S. 300) kadar uzanır ve çeşitli ritüellerinde ve kongrelerinde Şinto dininin birçok unsurunu içerir, bunların kombinasyonu genellikle spor yarışmasının kendisinden çok daha uzun sürer. Hala kutsal bir olay olarak kabul edilen sumo düellolarının yapıldığı köşk, bir Shinto tapınağı olarak kabul edilir.

Kökenleri ve Gelişimi

Sumo'nun kökenleri zamanın sisleri içinde kayboldu, ancak ilk olarak Yayoi döneminde kami ya da ruhların çağrıldığı ya da savaştığı Şinto ritüellerinin bir parçası olarak uygulandığı düşünülmektedir. Geleneksel olarak, ilk sumo güreşçisi, İmparator Suinin (M.Ö. 29 - MS 70) tarafından bir Taima no Kehaya ile savaşması emredilen Nomi no Sukune'du. Nomi no Sukune, belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, güneş tanrıçası Amaterasu'nun oğlu Amenohohi'nin soyundan geldiği için kazandı.

BİR SUMO DÖVÜŞÜNÜN PATLAYICI FİZİKSEL YÜZLEŞMESİ, ESKİ SAVAŞ VE SHİNTO'DA KÖKENLERİ OLAN UZUN BİR DİZİ RİTÜELDEN ÖNCE GELİR.

Milattan sonra 8. yüzyıl Nara döneminde ve daha kesin bir tarihte, 'güçlü adam' güreş yarışmaları önemli bir ritüel haline geldi. Sumo dövüşleri genellikle samurayları içeriyordu ve bu dövüşler tsuji-zumo olarak biliniyordu, içinde çok fazla kural yoktu, ölümler sıktı ve ödül nakitti. İkinci düello türü, geçimleri için para toplamak için tapınaklarda tutulan kanjin-zumo idi.

Sporun modern formu Tokyo'daki Tomioka Hachimangu'nun Shinto tapınağında şekillendi. Burada, Edo döneminde (MS 1600-1868) MS 1684'ten itibaren, özellikle bugün hala uyulan kuralları ve arenayı yaratan eski samuray Ikazuchi Gondayu tarafından normal müsabakalar düzenlendi. Genellikle halk dilinde rikishi olarak bilinen Sumo güreşçileri daha sonra ülkeyi gezen profesyonel sporcular oldu ve sumo Japonya'nın ulusal sporu oldu. Hem sumo güreşçileri hem de sumo güreşleri bugün Japonya'da kutsal kabul edilmeye devam ediyor.

Sumo Shinto Ritüelleri

Bir sumo düellosunun patlayıcı fiziksel yüzleşmesi, eski savaş ve Shinto dininde kökenleri olan uzun bir dizi ritüel ve duruştan önce gelir. Bir ritüel, güreşçinin bir bacağını kaldırması ve birkaç kez yere şiddetle vurmasıdır. Bu, savaştan önce düşmanı korkutmak için bunu yapan savaşçıların arkaik pratiğinden türemiştir ve shiki olarak da bilinir, aynı zamanda tanrıça Amaterasu tarafından Shinto mitolojisinde asi kardeşi Susanoo ile karşılaştığında da yapılmıştır. Güreşçiler ayrıca dövüş öncesi ritüelde ellerini sık sık tokatlarlar, bu da Shinto'da bir duanın başlangıcını ve sonunu belirtmek için alkışladığında başka bir gelenektir. Diğer bir ritüel ise güreşçilerin periyodik olarak ringin karşısına ve dışına tuz atmalarıdır. Bu bir arınma eylemidir, tuz uzun zamandır Shinto tapınaklarında bu amaçla kullanılmaktadır. Son olarak, bir sumo maçının hakemi (gyoji), orta çağ'da Japonya imparatorluk mahkemesinde giyilenlere dayanan ve bugün bir Shinto rahibininkine benzeyen bir bornoz giydiği için kendi başına çarpıcı bir manzaradır.

Ryogoku Sumo Hall, Tokyo
Ryogoku Sumo Arenası, Tokyo
Brian M. Chapman (CC BY-SA)

Bir Sumo Karşılaşması

İki Sumo güreşçisi, kompakt kilden yapılmış yükseltilmiş bir kare platformda iple işaretlenmiş bir halka içinde durarak karşılaşırlar. Platform her iki tarafta tam olarak 5,7 metre (18,7 ft) ölçüdedir ve halka veya dohyo 4,57 metre (15 ft) çapında mükemmel bir dairedir. Platformun üstünde bir çatı köşkü var ve tüm topluluk, fazlasıyla benzediği kutsal bir Shinto tapınağının statüsünün tadını çıkarmaya devam ediyor.

Düelloyu kazanan ya rakibini halat halkasından dışarı itmeli ya da onu yere indirmelidir. Bir güreşçinin vücudunun ayakları dışındaki herhangi bir kısmı kil döşemeye dokunursa, o zaman kaybeder. Güreşçiler, saçları orta çağ samuraylarını taklit eden karmaşık bir topuz ile bağlanır, rakibi tarafından itmek, güreşmek veya onları halkadan ve halkadan çıkarmak için tutulabilen bir mawashi veya büyük bir kemer takarlar. Bir rakibi dışarı itme görevi en hızlı dövüşlerde sadece birkaç saniye sürebilir, ancak zorluk güreşçilerin muazzam boyutunda yatar. Birçok sumo güreşçisi genellikle 150 kilo (330 pound) ağırlığındadır, ancak sporun devlerinden bazıları 200 kilo (450 pound) ağırlığında olabilir.

Bazı sumo güreşçileri, özellikle turnuvaları kazanan ve prestijli yokozuna veya büyük şampiyon unvanını kazananlar olmak üzere Japonya'daki süperstarlardır. Moğolistan ve Hawaii'den birkaç yokozuna geldiği için spor Japon güreşçilerle de sınırlı değil. Daha az ünlü sumo güreşçileri bile, setsubun ('ikinci gün, ikinci ay') olarak bilinen bir törenle evi kötü ruhlardan veya oni'den kurtarmak için kışın sonunda özel evlere davet edilerek talep görüyorlar. Sumo güreşçisi fasulyeleri fırlatır ve tekrar tekrar Oni wa soto, fuku wa uchi veya 'Şeytanlar dışarı, iyi şanslar' ifadesini bağırır.

This content was made possible with generous support from the Great Britain Sasakawa Foundation.

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Burak Melek
Burak, İngilizce Mütercim Tercümanlık 2. sınıf öğrencisidir. Türkiye'de İzmir'de yaşıyor. Kişisel ilgi alanları mitoloji, müzik ve basketboldur.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2017, Nisan 07). Sumo [Sumo]. (B. Melek, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15881/sumo/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Sumo." tarafından çevrildi Burak Melek. World History Encyclopedia. Son güncelleme Nisan 07, 2017. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15881/sumo/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Sumo." tarafından çevrildi Burak Melek. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 07 Nis 2017. İnternet. 29 May 2024.