İse Tapınağı

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Tunahan Demir tarafından çevrildi
06 Nisan 2017 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca
X
Naiku, Ise Grand shrine (by Malinche, CC BY-NC-SA)
Naiku, İse Tapınağı
Malinche (CC BY-NC-SA)

Japonya'nın Mie Vilayeti'ndeki kutsal bir ormanın kalbinde yer alan İse Tapınağı veya İse Jingu, ülkedeki en önemli Shinto tapınağıdır ve güneş tanrıçası Amaterasu'yla birlikte, kendisine ait ayrı bir tapınakla besin tanrıçası Toyouke'ye adanmıştır. İlk olarak MÖ 4 yılında inşa edilen günümüz yapıları, MS 7. yüzyılda inşa edilen yapılara dayanmaktadır. Eşsiz bir şekilde, genişleyen kompleksdeki 125 binanın 16 'sı ile birlikte Uju köprüsü ve torii geçidi, sonuncusu 2013 yılında olmak üzere tam 20 yılda bir yeniden inşa ediliyor. İse Jingu, Japonya imparatorlarının ata mabedidir.

Naiku

İse Jingu bölgesi aslında bir çift tapınak, Naiku veya iç tapınak ve Geku veya dış tapınaktır. Diğer birçok kami veya Shinto ruhuna adanmış birkaç küçük tapınak da bulunmaktadır. Resmi olarak Kotaijingu olarak bilinen ve ikisinin de en önemlisi olan Naiku, Shinto panteonunun güneş tanrıçası ve yüce tanrısı Amaterasu Omikami'ye adanmıştır. Tapınak ilk olarak M.Ö. 4 yılında, İmparator Suinin döneminde, geleneklere göre, bölgede inşa edilmiştir. Mimari tarzı yuiitsu shinmei-zukuri'dir ve antik pirinç taneli binaların biçimlerini kopyalar. Selvi ağacından yapılan yapı, verandalı ve geçitli çatılı bir dikdörtgendir (yüksekliği 10 m'dir / 33 ft); penceresi yoktur. Döşemenin altında, "shin no mihashira" veya "kalp direği" olarak bilinen sembolik bir direk vardır.

Tapınağın dekoratif unsurları, direk uçlarında altın kaplamalar ve veranda korkulukları boyunca 33 adet suedama veya alevli küreler içerir. Çatı, kaya çimi kullanılarak sazdan yapılmıştır ve eğimli çatının direkleri (chigi), bir dizi harici V formu oluşturmak için sırt direğinin ötesine uzanır. Ayrıca, çatı sırtı boyunca dik açılarla döşenmiş 10 katsuogi veya kısa yatay direk vardır. Temelsiz iki büyük sütun, yapının her iki ucunda birer tane olmak üzere çatıyı destekler. Tüm bina, 2,4 m (8 ft.) yüksekliğindeki ayaklı bir platform üzerinde yer almaktadır. Giriş, merdivene giden kapalı bir yürüyüş yolu ile yan taraftadır.

HER 20 YILDA BİR SİTENİN ESAS BİNALARI AYNEN YENİLENİYOR, BAZILARI 400 YILLIK AĞAÇLARDAN GELMEKTE OLAN TOPLAMDA 12.000 SELVİ KÜTÜKLERİ KULLANILIYOR.

Tapınakta barındırılan en kutsal nesne, tanrıça Amaterasu'nun goshintai'si veya tezahürü, tanrıların, kardeşi Susanoo'nun çirkin davranışlarından iğrenmesinin ardından bir mağarada kendi kendine dayattığı hapisten çıkarmak için kullandığı aynadır (yata no jingi). Ayna, imparatorluk Japon kraliyetinin bir sembolü (sanshu no jingi) olarak kabul edilir. Geleneğe göre, Amaterasu'dan bir işaret aldıktan sonra MÖ 4 yılında Prenses Yamatohine (Yamato-hime no Mikoto olarak da bilinir) tarafından Ise'de kutsanmıştır. Nihon Shoki'ye ('Japonya'nın Günlüğü,' MS 720) göre, Amaterasu şunları beyan etti:

İlahi rüzgârın İse eyaleti, ebedi dünyadan gelen dalgaları, ardışık dalgaları, onardığı yerdir. Gözlerden uzak ve hoş bir yerdir. Bu topraklarda yaşamak istiyorum. (Scott Littleton, 76)

Prenses Yamatohine, Amaterasu'nun talimatlarını izledi ve imparatorun kızlarının rol aldığı uzun bir geleneği başlatarak tapınağın ilk rahibesi (saio) oldu.

Geku

Naiku tapınağından yaklaşık 5 km uzaklıktaki ormanda, resmi olarak Toyouke Dajingu olarak bilinen ve besin, giyecek ve barınak tanrıçası Toyouke omikami'ye adanmış Geku (diğer adıyla Geigu) tapınağı bulunur ve geleneksel olarak İmparator Yuryaku (M.S. 456 -479) döneminde M.S. 478 'de kurulmuştur. Efsaneye göre, imparator rüyasında Amaterasu'dan ona öğünlerinin sunulması için Toyouke'ye bir tapınak kurması talimatını almıştı. Geku binasının tasarımı Naiku tapınağına çok benzer. Süslemede 31 suedama ve 9 katsuogi yer alıyor. Yüksek bir çitle çevrili olan Geku binasını, çatısının tepesi dışında görmek mümkün değildir. Naiku tapınağında olduğu gibi, sadece kıdemli rahipler ve imparator içeri girebilir.

Uji Bridge, Ise
Uji Köprüsü, İse
David Z. (CC BY-ND)

Uji Köprüsü

İse Jingu tapınak kompleksi, iki ana tapınağın yanı sıra 125'ten fazla binaya sahiptir. Bunlar arasında ek tapınaklar, arınma salonları (saikan), yemek adağına hazırlama salonları (imibiyaden) ve imparatorluk ziyaretçileri için salonlar (anzaisho) bulunur. Bunların arasında en etkileyici olanı, İsuzugawa nehrini geçen Uji Köprüsü'dür. Ahşap köprü Naiku tapınağına erişim sağlar ve 102 metre (335 ft) uzunluğunda ve 8,2 metre (27 ft) genişliğindedir. Her iki uçta da, kutsal alanı dış dünyadan ayıran geleneksel işaretler olan devasa torii kapıları (7,3 m/24 ft boyunda) bulunur. Her yıl 5 milyon insan köprüden geçiyor.

İbadet ve Festivaller

İbadet edenler İsuzugawa nehrinde yıkanarak kendilerini arındırırlar ve tapınakları ziyaret ederek, özellikle imparatorluk ailesi, bir ulus olarak Japonya ve kendi ihtiyaçları için dua ederler. Tapınağı ziyaret etmek, Shinto'nun takipçileri tarafından hac ziyaretlerinden biri olarak kabul edilir ve hatta imparator bile yıllık ziyaret yapar. İse Jingu, geleneksel Japon tiyatrosu, şiir, dans ve müzik gösterilerinin yanı sıra çiçek düzenleme sergilerinin olduğu her Nisan ve Eylül aylarında düzenlenen Kagura festivaline yılda iki kez ev sahipliği yapıyor.

Torri, Ise Grand Shrine
Torii, İse Tapınağı
ot0rip 604 (CC BY)

Yenilenme Ayini

İmparatoriçe Jito (M.S. 686 -697) döneminde başlayarak, her 20 yılda bir Amaterasu tapınağı, Toyouke tapınağı, 14 diğer bina, Uji Köprüsü ve torii geçidi, mevcut yapıların yanında, shikinen sengu olarak bilinen bir süreçte sembolik olarak yeniden inşa edilir. 8 yıl süren yeniden inşa, tam olarak mevcut tasarımlara göre inşa edilen tapınakların gücünü yeniden canlandırıyor. Eski tapınakların parçaları daha sonra Japonya'daki tapınaklara yeniden dağıtılır ve burada onlara yeni bir enerji aşılamak için oradaki duvarlara dahil edilirler. 2013, İse türbesinde 62. ve en son yeniden inşasıydı. Buna ek olarak, kompleksteki diğer yapılar tamamen ihmal edilmemektedir, çünkü 43'ü 40 yılda bir yeniden inşa edilmektedir.

Geleneksel aletler kullanılarak ve çivi kullanılmadan yapılan bu yeniden yapılanmanın tümü, gerekli boyuta ulaşmak için çoğu 200 yaşındaki ağaçlardan olmak üzere 12.000 selvi kütüğü gerektirir. İki ana tapınak için çok önemli olan mahya kirişleri 400 yıllık selvi ağaçlarından gelir, çünkü ağırlığı taşımak için çapı 1.4 metre olmalıdır. Yeni tapınak hazır olduğunda, Sengyo gece töreni rahiplerin, goshintai de dahil olmak üzere en kutsal tapınak nesnelerini, bir ipek örtüde (kingai) mütevazı bir şekilde gizlenmiş olarak yeni evlerine uğurlar. Mimari yenilenmenin yanı sıra, sitenin diğer kutsal nesnelerinin çoğu, mücevherler, kostümler, kılıçlar ve eyerler de dahil olmak üzere düzenli olarak tam olarak yeniden yapılır.

This content was made possible with generous support from the Great Britain Sasakawa Foundation.

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Tunahan Demir
Born in Zonguldak, Turkey on 1st of January 2000. Studying Translation and Interpreting in Kütahya Dumlupınar University. Keen on Japanese culture and life-style. Loves to long night walks, playing video games and reading books.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2017, Nisan 06). İse Tapınağı [Ise Grand Shrine]. (T. Demir, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15862/ise-tapnag/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "İse Tapınağı." tarafından çevrildi Tunahan Demir. World History Encyclopedia. Son güncelleme Nisan 06, 2017. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15862/ise-tapnag/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "İse Tapınağı." tarafından çevrildi Tunahan Demir. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 06 Nis 2017. İnternet. 22 Haz 2024.