Fuji Dağı

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2024

Dünyaya ücretsiz tarih eğitimi sağlama misyonumuza yardımcı olun! Lütfen bağış yapın ve 2024 yılında sunucu maliyetlerimizin karşılanmasına katkıda bulunun. Desteğinizle her ay milyonlarca insan tarihi tamamen ücretsiz olarak öğreniyor.
$3349 / $18000

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Ethem Göç tarafından çevrildi
12 Nisan 2017 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca
X
Mount Fuji, Honshu (by Mike Photo Corner, CC BY-NC-ND)
Fuji Dağı, Honshu
Mike Photo Corner (CC BY-NC-ND)

Fuji Dağı (Fujisan) Japonya’daki en yüksek dağdır ve klasik, simetrik, karla kaplı zirvesi ile uzun bir süredir şehrin sembolüdür. Yanardağ, Şinto dininde, özellikle Prenses Konahanasakuya-hime (Fuji-hime veya Sengen olarakta bilinir) dininde kutsal bir kami ya da kutsal ruh olarak görülür ve dağın yamaçlarına tırmanmak bu inanca sahip kişiler için bir hac eylemi olarak kabul edilir. Dağ aynı zamanda birkaç önemli tapınak, mağara, su kaynağı ve şelaleye sahiptir. 2013 yılı itibariyle Fuji Dağı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almıştır.

Coğrafya

Fuji Dağı, genel olarak tek bir dağ olarak öngörülmüş olsa da, aslında üç ayrı volkandan oluşur. Klasik ve simetrik yamaçları, dağın diğer tüm zirvelerden izole edilmesiyle daha da etkileyici hale getirmiştir. Honshu adasında bulunan, Shizuoka ve Yamanashi illeri arasında bir sınır olan Fuji Dağı, Tokyo’dan sadece 100 kilometre uzaktadır ve bulutsuz bir günde yüksek binalardan görülebilir. Dağ 3,776 metre yüksekliğinde olup, içerisinde beş adet göl bulundurmaktadır. MS. 1708’de meydana gelen son patlamasından sonra Volkan şu anda faal olmasa da MS. 781 ile MS. 1708 yılları arasında 17 patlama kaydedilmiştir.

Kutsal bir dağ

Antik Japonya’nın yerli sakinlerinden olan Ainu insanları tarafından kutsal görülen Fuji Dağının ismi, Ainu’nun Ateş ve Ocak Tanrısı olan Fuchi’den gelmiş olabilir. Bazı Budist mezhepler dağı kutsal bir yer olarak görmüş, MS 12. yüzyıldan itibaren Budist, Taoist ve Animist inançların bir karışımı içinde, Çilecilik (shugendo) pratiği yapanlar ve yeniden doğuşu arayanlar için bir destinasyon haline gelmiş.

MS 15. YÜZYILDA FUJİ DAĞINI, GÜZEL ‘ÇİÇEK AÇAN PRENSES’ KONAHANASAKUYA-HİME İLE İLİŞKİLENDİREN BİR MİTOLOJİ GELİŞTİ.

Ancak, Şinto Dininde Fuji Dağı spesifik olarak özel bir konumdadır. Dağın eteklerinde sekiz büyük tapınak inşa edildi ve o zamandan sonra yüzlerce küçük tapınak eklendi. Bunların arasında en önemli Şinto tapınağı, ilk kez MS. 806 yılında inşa edilmiş olan Fujisan Hongu Sengen Taisha’dır, fakat geleneğe göre, aslen İmparator Suinin (MÖ. 29 – MS. 70) döneminde dağın eteklerinde başka bir yerde kurulmuştur. Tapınağın şu anki binası, alışılmışın dışında iki katıyla MS. 1604’e tarihlenmiştir ve bölge her Nisan ayında çiçek açan 500 kiraz ağacıyla ünlüdür.

Kawaguchi Asama Tapınağı, o yüzyılın patlamalarından sonra Fujisan'ın öfkesini yatıştırmak amacıyla MS 9. yüzyılda inşa edilmiştir. MS 1149'da Dainichiji tapınağı, bir torii veya kutsal kapının da bulunduğu zirvenin yakınında Matsudai Shonin tarafından inşa edildi. Çoğu Şinto tapınağından farklı olarak, dağın kendisi bu düzenleme olarak kabul edildiğinden, tapınağın kami'sinin vücut bulmuş hali olan goshintai'yi içeren honden binası yoktur. İmparator Keiko döneminde (MS 71-130) kurulan ancak on bir yıl önceki patlamanın ardından MS 1718'de yeniden inşa edilen Kitaguchi Hongu Fuji Sengen Jinja tapınağı da bulunmaktadır. Zirveye ulaşmak için tercih edilen başlangıç noktalarından biridir ve sahip olduğu torii 18 metreden (60 ft.) yüksek olduğundan onu Japonya'nın en büyüğü yapıyor. Her 60 yılda bir, her seferinde öncekinden biraz daha uzun olduğu için bu kaydın tutulması muhtemeldir.

Fujisan Hongu Sengen Taisha
Fujisan Hongu Sengen Taisha
わたり鳥 (CC BY-SA)

Dağa tırmanmak, belirli bir dini bağlılığı olmayanlar için bile MS 15. yüzyıldan itibaren popüler hale gelen önemli bir hac olarak kabul edildi ve hala kabul edilmektedir. Kutsal bir yer olmasına rağmen, dağcılara bir keşiş veya rahip rehberi (Oshi) eşlik etmek zorundaydı. MS 1945'ten önce, Şinto'da saflığı bozduğu düşünülen (kegare) kadınların kutsal dağa tırmanmasına izin verilmezdi. Toplam on istasyona sahip beş tırmanış yolu vardır. Genellikle Temmuz veya Ağustos aylarında karın zirveden eridiği zaman tırmanış 4 ila 8 saat arasında sürer. Her yıl yaklaşık 400.000 kişi çaba sarf ediyor ve birçoğu zirvedeyken uğurlu güneşin doğuşunu yakalamak için geceleri bu tırmanışı yapıyor.

MS 15. yüzyılda, Fuji Dağı'nı adı 'Çiçek Açan Prenses' olarak tercüme edilen, güzelliği ile ünlü bir prenses olan Konohanasakuya-hime ile ilişkilendiren bir mitoloji ortaya çıktı. Kojiki'ye (MS 712'de derlenen 'Eski Nesnelerin Kaydı') göre, dağ tanrısı Oyamatsumi no kami'nin kızı prenses dünyaya indi ve güneş tanrıçası Amaterasu'nun torunu, Japonya'nın imparatorluk hattının kurucusu Ninigi no mikoto'nun karısı oldu. Konohanasakuya-hime Fuji Dağı'nın tanrıçası oldu. Eski ağaçların bir lav akışıyla örtülmesinden ve daha sonra ayrışmasından oluşan iki lav mağarası vardır. Burada Budistler tarafından Sengen olarak bilinen Konohanasakuya-hime kültünün taraftarları bir yeniden doğuş ritüelinden geçerler.

Mount Fuji, Aerial View
Fuji Dağı, Kuşbakışı Görünüm
Manish Prabhune (CC BY)

MS 17. yüzyılda, Hasegawa Kakugyo, MS 18. yüzyılda popüler olan ve 86 loca inşa edilmesini gerektiren, tüm yaşamın ilahi kaynağı olarak Fuji Dağı'na dayanan bir mezhep kurdu. Kakugyo, Fuji'nin yamaçlarındaki bir mağarada çilecilik yaparken dağın ruhunu bir imgelemde gördüğünü iddia etti. Dağdaki diğer kutsal yerler arasında kaynağı yeraltı nehri olan Oshino Hakkai Kaynağı ve dağın yıllık kar erimesiyle beslenen kavisli Shiraito Şelalesi sayılabilir.

Fuji Dağı'nın aynı zamanda ölen ataların ruhları için bir buluşma noktası olduğuna inanılıyor ve onlara duaların yanı sıra volkanik patlama, yangın ve doğumdan (İhtiyatlı) koruma da sunulur (Konohanasakuya-hime'nin özel bir rolü). Bugün bile, Fuji Dağı'nın göründüğü bir rüya, gelecek iyi şansın bir işareti olarak kabul edilir. Son olarak, dağın sadece kendi türbeleri değil, aynı zamanda Fujisan'a adanmış Japonya'ya yayılmış 13.000'den fazla tapınak var. Bunların çoğu, sembolik hacda gerçek nesneye tırmanamayan ibadet edenlerin yükseldiği dağın küçük ölçekli kopyalarını içerir.

Beneath the Wave off Kanagawa
Kanagawa Dalgasının Altında
Katsushika Hokusai (Public Domain)

Sanatta Fuji Dağı

Fuji Dağı uzun zamandır yazarların ve sanatçıların hayal gücünü ele geçirdi. MS 8. yüzyıl şiir antolojisi Manyoshu'nun dağa adanmış birkaç şiiri vardır; yaklaşık olarak MS 909’da, Japon kurgusunun hayatta kalan en eski eseri olan 'Bambu Kesicinin Hikayesi' (Taketori Monogatari) ve birçok ortaçağ halk masalının geçtiği yerdir. Dağ, Matsuo Basho'nun (MS. 1644-1694) haiku şiirlerinin birçoğunda da yer almaktadır.

Yamato ülkesinde,

Bu bizim hazinemiz, koruyucu tanrımız.

Yukarı bakmak asla gözlerimizi yormaz

Fuji Dağı'nın yüce zirvesine

Manyoshu (Dougill, 17 yaşında)

Daha yakın zamanlarda, Fuji, 'Fuji Dağı'nın Otuz Altı Manzarası' (Fugaku Sanjurokkei) olarak bilinen bir dizi üreten ünlü sanatçı Katsushika Hokusai'nin (1760-1849 CE) ukiyo-e ahşap blok baskılarında popüler bir şekilde resmedildi. Kanagawa Dalgasının Altındaki setlerden biri, belki de tüm Japon sanat eserlerinin en ünlüsüdür. Sanatçı Utagawa Hiroshige (MS 1797-1858) daha da büyülendi ve daha da büyük bir baskı seti üretti, 'Fuji Dağı'nın Yüz Manzarası' (Fuji Sanjurokkei) ve 'Tokaido Yolu'nun Elli Üç İstasyonu' (Tokaido Gojusantsugi). Dağ ayrıca mevcut 1000 Yen banknotta da yer almaktadır.

This content was made possible with generous support from the Great Britain Sasakawa Foundation.

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Ethem Göç
Ethem is a student who lives in Turkey. His special interests are mythology, books, traveling and video games. He is studying Tourism Guiding at Balıkesir University.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2017, Nisan 12). Fuji Dağı [Mount Fuji]. (E. Göç, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15911/fuji-dag/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Fuji Dağı." tarafından çevrildi Ethem Göç. World History Encyclopedia. Son güncelleme Nisan 12, 2017. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15911/fuji-dag/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Fuji Dağı." tarafından çevrildi Ethem Göç. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 12 Nis 2017. İnternet. 21 Tem 2024.