Güneş Taşı

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2023

Her ay milyonlarca okuyucusu olan bir web sitesini yönetmek pahalıdır. Sadece sunucularımız için değil, aynı zamanda içerik dağıtım ağımız, Google Workspace, e-posta ve çok daha fazlası gibi ilgili hizmetler için de ödeme yapıyoruz. Bu parayı dünya için daha fazla ücretsiz tarih içeriği üretmeye harcamayı tercih ederiz. Yardımlarınız için teşekkür ederiz!
$1612 / $21000

Tanım

Mark Cartwright
Yazar: , Tercüme Eden: Alper Gedik
tarihinde yayınlandı 04 Eylül 2013
X
translations icon
Diğer dillerde mevcuttur: İngilizce, İspanyolca
Aztec Sun Stone (by Dennis Jarvis, CC BY-SA)
Aztek Güneş Taşı
Dennis Jarvis (CC BY-SA)

Aztek Güneş Taşı (veya Takvim Taşı), Aztek mitolojisinden güneşin ardışık beş dünyasını tasvir eder. Bu nedenle taş hiçbir şekilde işleyen bir takvim değildir, daha ziyade Aztekler ve diğer Mezoamerikan kültürleri için hükümdarlığı temsil eden özenle oyulmuş bir güneş diskidir. Taşın tepesinde, mitolojiye göre hem şimdiki güneşin başlangıcını, 5. ve sonuncusunu hem de MS 1427'nin gerçek tarihini temsil eden ve böylece Itzcoatl'ın (o yılda iktidarı ele geçiren) egemenliğini meşrulaştıran bir tarih glifi (13 kamış) bulunur ve ilah ile insan arasında bir bağ oluşturur.

Taş, MS Aralık 1790'da Meksika'nın başkenti'nin merkezi plazasında keşfedildi ve şimdi o şehirdeki Ulusal Antropoloji Müzesi'nde bulunuyor. Tamamen oyulmuş bazalt taş, bir zamanlar Büyük Tapınak'ın mimari kompleksinin bir parçasıydı ve 3,58 metre çapında, 98 santimetre kalınlığında ve 25 ton ağırlığındadır. Taş başlangıçta yere serilmiş ve muhtemelen kan kurbanlarıyla meshedilmiş olacaktı. Keşfedildiğinde, taş düz ve baş aşağı yatıyordu, belki de son felaketi, 5. ve son güneşin düşüşünü önleme girişiminde bulundu, buna rağmen Aztek dünyası Eski Dünya'dan gelen saldırının ardından dağıldı.

Reklamları Kaldır

Advertisement

GÜNEŞ TAŞI ASLEN YERE DÜZ YERLEŞTİRİLMİŞTİR VE MUHTEMELEN KAN KURBANLARIYLA MESHEDİLMİŞTİR.

Taşın merkezinde ya güneş tanrısı Tonatiuh (Gündüz Güneşi) ya da Yohualtonatiuh (Gece Güneşi) ya da ilkel dünya canavarı Tlaltecuhtli'nin bir temsili vardır, ikinci durumda 5. güneş dünyaya düştüğünde dünyanın son yıkımını temsil eder. Dil, belki de bir kurban bıçağıdır ve dışarı çıkarak kana ve kurbana susuzluğu çağrıştırır. Merkezi yüzün etrafında dört noktada, tanrılar Quetzalcoatl ve Tezcatlipoca'nın 5. güneş çağına ulaşılana kadar kozmosun kontrolü için mücadele etmesinden sonra birbirinin yerini alan diğer dört güneş vardır. Güneşler, son yıkımlarının gerçekleştiği gün adıyla bilinir. Sağ üstten başlayarak ilk güneş Nahui Ocelotl (4 - Jaguar), sol üst ikinci güneş Nahui Ehécatl (4 - Rüzgar), sol alt üçüncü güneş Nahui Quiáhuitl (4 - Yağmur) ve sağ alt dördüncü güneş Nahui Atl (4 - Su).

Merkezi yüzün her iki tarafında, karasal alanı temsil eden, her biri bir kalbi tutan iki jaguar kafası veya pençesi vardır. Güneşlerin hemen etrafını kapsayan bant, 20 Aztek gün adına bölünmüştür (dolayısıyla adı Takvim Taşı'dır). Ardından, turkuaz ve yeşimi temsil eden sembolleri, ekinoks ve gündönümlerini ve göklerin renklerini temsil eden başka bir halka ile çevrili dekoratif bir halka vardır. Alt merkezdeki iki kafa, ateş yılanlarını temsil eder ve vücutları, her biri bir kuyrukla biten taşın çevresini kapsar. Dört kardinal ve kardinaller arası yönler de sırasıyla daha büyük ve daha küçük noktalarla gösterilir.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Çevirmen Hakkında

Alper Gedik
Hello, my name is Alper Gedik. I am 22 years old. I am a translation and interpreting student. Also, I am a freelance English tutor. I love reading English adventure books and I am interested in history.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark Fransa'da yaşayan bir tarih yazarıdır. Özel ilgi alanları çömlekçilik, mimari, dünya mitolojisi ve bütün medeniyetlerin paylaştığı ortak fikirleri keşfetmektir. Siyaset Felsefesi üzerine yüksek lisans yapmıştır ve WHE'de Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2013, Eylül 04). Güneş Taşı [Sun Stone]. (A. Gedik, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-12125/gunes-tas/

Chicago Style

Cartwright, Mark. "Güneş Taşı." Çeviren Alper Gedik. World History Encyclopedia. Son düzenleme Eylül 04, 2013. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-12125/gunes-tas/.

MLA Stili

Cartwright, Mark. "Güneş Taşı." Çeviren Alper Gedik. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 04 Eyl 2013. Web. 07 Şub 2023.