Güneş Taşı

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2024

Dünyaya ücretsiz tarih eğitimi sağlama misyonumuza yardımcı olun! Lütfen bağış yapın ve 2024 yılında sunucu maliyetlerimizin karşılanmasına katkıda bulunun. Desteğinizle her ay milyonlarca insan tarihi tamamen ücretsiz olarak öğreniyor.
$2693 / $18000

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Alper Gedik tarafından çevrildi
04 Eylül 2013 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, Portekizce, İspanyolca
X
Aztec Sun Stone (by Dennis Jarvis, CC BY-SA)
Aztek Güneş Taşı
Dennis Jarvis (CC BY-SA)

Aztek Güneş Taşı (veya Takvim Taşı), Aztek mitolojisinden güneşin ardışık beş dünyasını tasvir eder. Bu nedenle taş hiçbir şekilde işleyen bir takvim değildir, daha ziyade Aztekler ve diğer Mezoamerikan kültürleri için hükümdarlığı temsil eden özenle oyulmuş bir güneş diskidir. Taşın tepesinde, mitolojiye göre hem şimdiki güneşin başlangıcını, 5. ve sonuncusunu hem de MS 1427'nin gerçek tarihini temsil eden ve böylece Itzcoatl'ın (o yılda iktidarı ele geçiren) egemenliğini meşrulaştıran bir tarih glifi (13 kamış) bulunur ve ilah ile insan arasında bir bağ oluşturur.

Taş, MS Aralık 1790'da Meksika'nın başkenti'nin merkezi plazasında keşfedildi ve şimdi o şehirdeki Ulusal Antropoloji Müzesi'nde bulunuyor. Tamamen oyulmuş bazalt taş, bir zamanlar Büyük Tapınak'ın mimari kompleksinin bir parçasıydı ve 3,58 metre çapında, 98 santimetre kalınlığında ve 25 ton ağırlığındadır. Taş başlangıçta yere serilmiş ve muhtemelen kan kurbanlarıyla meshedilmiş olacaktı. Keşfedildiğinde, taş düz ve baş aşağı yatıyordu, belki de son felaketi, 5. ve son güneşin düşüşünü önleme girişiminde bulundu, buna rağmen Aztek dünyası Eski Dünya'dan gelen saldırının ardından dağıldı.

GÜNEŞ TAŞI ASLEN YERE DÜZ YERLEŞTİRİLMİŞTİR VE MUHTEMELEN KAN KURBANLARIYLA MESHEDİLMİŞTİR.

Taşın merkezinde ya güneş tanrısı Tonatiuh (Gündüz Güneşi) ya da Yohualtonatiuh (Gece Güneşi) ya da ilkel dünya canavarı Tlaltecuhtli'nin bir temsili vardır, ikinci durumda 5. güneş dünyaya düştüğünde dünyanın son yıkımını temsil eder. Dil, belki de bir kurban bıçağıdır ve dışarı çıkarak kana ve kurbana susuzluğu çağrıştırır. Merkezi yüzün etrafında dört noktada, tanrılar Quetzalcoatl ve Tezcatlipoca'nın 5. güneş çağına ulaşılana kadar kozmosun kontrolü için mücadele etmesinden sonra birbirinin yerini alan diğer dört güneş vardır. Güneşler, son yıkımlarının gerçekleştiği gün adıyla bilinir. Sağ üstten başlayarak ilk güneş Nahui Ocelotl (4 - Jaguar), sol üst ikinci güneş Nahui Ehécatl (4 - Rüzgar), sol alt üçüncü güneş Nahui Quiáhuitl (4 - Yağmur) ve sağ alt dördüncü güneş Nahui Atl (4 - Su).

Merkezi yüzün her iki tarafında, karasal alanı temsil eden, her biri bir kalbi tutan iki jaguar kafası veya pençesi vardır. Güneşlerin hemen etrafını kapsayan bant, 20 Aztek gün adına bölünmüştür (dolayısıyla adı Takvim Taşı'dır). Ardından, turkuaz ve yeşimi temsil eden sembolleri, ekinoks ve gündönümlerini ve göklerin renklerini temsil eden başka bir halka ile çevrili dekoratif bir halka vardır. Alt merkezdeki iki kafa, ateş yılanlarını temsil eder ve vücutları, her biri bir kuyrukla biten taşın çevresini kapsar. Dört kardinal ve kardinaller arası yönler de sırasıyla daha büyük ve daha küçük noktalarla gösterilir.

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Alper Gedik
Hello, my name is Alper Gedik. I am 22 years old. I am a translation and interpreting student. Also, I am a freelance English tutor. I love reading English adventure books and I am interested in history.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2013, Eylül 04). Güneş Taşı [Sun Stone]. (A. Gedik, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-12125/gunes-tas/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Güneş Taşı." tarafından çevrildi Alper Gedik. World History Encyclopedia. Son güncelleme Eylül 04, 2013. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-12125/gunes-tas/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Güneş Taşı." tarafından çevrildi Alper Gedik. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 04 Eyl 2013. İnternet. 17 Tem 2024.