Machu Picchu

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Necip Can Bek tarafından çevrildi
04 Mart 2014 tarihinde yayınlandı
X
translations icon
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Afrikanca, Fransızca, İspanyolca
Machu Picchu Panorama (by Richard Twigg, CC BY-NC-SA)
Machu Picchu Panoraması
Richard Twigg (CC BY-NC-SA)

Machu Picchu, Cuzco'nun kuzeyindeki Urubamba Vadisi'ndeki Peru'nun Yüksek And Dağları'nda bulunan bir İnka yerleşimidir. Urubamba nehri'nin yukarısına tünemiş olan yer, çeşitli şekillerde bir kale, imparatorluk sığınağı ve tören bölgesi olarak tanımlanmıştır. MS 1450'de Pachacuti Inca Yupanqui tarafından kuruldu, zirvede yaklaşık 1.000 kişi kapasitesine sahipti ve İnkalar için tüm yerlerin en kutsalları arasında yer aldı. İnka imparatorluğu'nun çöküşünden sonra Machu Picchu terk edildi ve unutuldu, ancak 1911'de kaşif Hiram Bingham tarafından yeniden keşfedildi. Machu Picchu UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak listelenmiştir.

Amaç

Machu Picchu ('eski tepe' anlamına gelen), MS 15. yüzyılın ortalarında İnka hükümdarı Pachacuti Inca Yupanqui tarafından kurulan ve ona ait olan bir imparatorluk mülküdür. Sitenin mülkiyeti daha sonra Pachacuti'nin haleflerine devredildi. MS 1911'de kaşif Hiram Bingham tarafından yeniden keşfedilmesi üzerine (vadideki yerel sakinler her zaman sitenin varlığını bilmelerine rağmen) İnkaların son başkenti olduğu iddia edildi. Ancak, asıl nihai başkent Urubamba Vadisi'nin aşağısındaki Vilcabamba'da keşfedildiğinde bunun doğru olmadığı ortaya çıktı.

Reklamları Kaldır
Advertisement

İlk tarihçiler tarafından ortaya atılan bir başka hipotez, Machu Picchu'nun bir kale olduğu ve bu teoriyi desteklemek için güçlü duvarlar, büyük kuleler ve kuru hendekler olduğuydu. İstihkam ihtiyacı belki de kaynaklar için rekabeti şiddetlendiren bir dizi şiddetli kuraklıktan kaynaklandı. Bu, aynı zamanda, su durumu düzeldiğinde bu tür kale alanlarına olan ihtiyacın azaldığı için sitenin neden çok uzun süre kullanılmadığını da açıklayacaktır. Yine de, daha fazla çalışma, mimarinin çoğunun dini amaçlar için tasarlandığını ve tahkimatların bu kutsal alana yalnızca seçkin birkaç kişinin girebileceğinden emin olmak için yerleştirilebileceğini ortaya koymuştur. Bu yorumu daha da desteklemek için, bölgeyi vadi boyunca noktalı birkaç yerleşim yerine bağlayan bir yol keşfedildi. O zaman Machu Picchu'nun en muhtemel amacı, muhtemelen güneş tanrısı Inti için kutsal bir yer olarak ve yakın zamanda fethedilen yerel nüfusa, başkenti Cuzco'da bulunan Pachacuti ve İnka imparatorluğu'nun gücünü ve gücünü hatırlatmak amacıyla yapıldı. Pizarro ve İspanyol fetihçiler gelmeden kısa bir süre önce İnkalar burayı terk etti. Ancak işgalciler Machu Picchu'ya asla ulaşamadılar ve bu yer 400 yıl boyunca tüm dünya tarafından bilinmeyecekti.

Map of Machu Picchu
Machu Picchu Haritası
Hobe / Holger Behr (Public Domain)

Malzemeler ve Düzen

Machu Picchu, İnka mimarisinin doğal arazi etrafında şekillendirme uygulamasının güzel bir örneğidir. Sırtlar, üzerine inşa edilmek üzere yayla haline getirilmiş ve yamaçlar taş siperler kullanılarak teraslanmıştır. Ayrıca çevreleriyle estetik olarak uyum sağlayacak yapılar yapılmıştır. Örneğin, Kutsal Kayanın profili aslında arkasındaki dağ zirvelerinden birini taklit eder. Son olarak, çoğu zaman pencereler ve kapılar, çevredeki dağların en iyi manzaralarını yakalamak için kasıtlı olarak konumlandırılmıştır.

Reklamları Kaldır
Advertisement
KAYA, İNKALARIN ÖZEL SAYGI DUYDUĞU BİR MADDEYDİ. TAŞ CANLI BİR MADDE OLARAK BİLE DÜŞÜNÜLMÜŞTÜ.

Kaya inkalarin özel saygi duyduğu bir maddeyi. Taş canlı bir madde olarak bile düşünülmüştü ve İnka dilinde (Quechua) bunun kelimesi 'başlamak' olarak tercüme edildi. Taş büyük bir ustalıkla şekillendirilmiş ve çeşitli amaçlara uygun doğal kaya mostraları kalıplanmıştır. Örneğin, Torreón'un (Gözlemevi) altında, kayadaki doğal bir yarıktan bir oda oyulmuş ve güneş tanrısı Inti'ye tapınak olarak kullanılmıştır. Kutsal kompleksin en yüksek noktasında oturan ıntiwatana olarak da bilinen Intihuatana Taşı ('Güneşin Otostopu'), astronomik gözlemler için bir cihaza büyük bir özenle oyulmuş ve yer ile gökyüzü arasında somut bir bağlantı kurmuştur. Poligonal taş tabanın üstündeki oyulmuş taş sütun, güneşin hareketlerini kaydetmek için bir güneş saati gibi kullanılmış ve gündönümleri sırasında rahipler sembolik olarak güneşi bir kordon kullanarak dünya'ya bağlamıştır.

Machu Picchu'nun yeri iki ayrı alandan oluşmaktadır: merkezi bir meydanın etrafına yerleştirilmiş, birbirine yakın binalardan oluşan merkezi bir kompleks ve bir dizi batı terası. Doğu ve güney taraflarındaki yapılar muhtemelen konuttu ve kapalı bir verandaya sahip tek odalı konutlar modelini takip ediyordu. Ancak, sahadaki binaların çoğunun ana işlevi kesin olarak bilinmemektedir. Binaların çoğu, İnkaların büyük kaya oymacılığı ve duvarcılık becerilerini sergilemektedir. Binalar, büyük bir hassasiyetle kesilen ve daha sonra harç gerekmeyecek kadar birbirine iyi oturan blok duvarlar üretecek konumdayken bitirilen en sert taşlardan biri olan yerel olarak ocaktan çıkarılan graniti kullanmaktaydı. Düzensiz blok çizgileri de hoş bir estetik etki yaratıyordu ve yapıları depremlere karşı oldukça dirençli hale getirirdi.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Kallanka, Machu Picchu
Kallanka, Machu Picchu
Flickr User: Jerry L. (CC BY-NC-ND)

Mimari

Hem büyüklüğü hem de sıra dışı kavisli taş işçiliği ile sahadaki en etkileyici yapılar arasında, yukarıda bahsedilen Torréon olarak bilinen D şeklindeki kule yer almaktadır. Kulenin tek penceresi, MS 15. yüzyılda ortaya çıktıkları gibi Pleiades yıldızlarıyla aynı hizadaydı ve binanın astronomik amacı, Haziran gündönümünde güneşi çizmek için kullanılmış olabilecek zeminden çıkıntı yapan bir taşın varlığı ile daha da kanıtlandı. Üç Pencereli Tapınak, ince taş işçiliğinin etkileyici bir örneğidir ve aynı zamanda astronomik bir gözlem noktası olarak kullanılmıştır. Birçok idari kallanka binasında da birbirine mükemmel uyum sağlayacak şekilde yapılmış ince taş bloklar kullanılmıştır. Bu binalarda ayrıca, sazdan bir çatının tutturulacağı beşiklerinden çıkıntı yapan taş mandallar da vardı. Diğer bir yapı türü ise fidye ödenene kadar yakalanan soyluları barındırmak için kullanılmış olabilecek hapishane benzeri yapılardır. Yapı ayrıca bir mağara yapısına ve bir kondor şeklinde oyulmuş bir kurbanlık taş bloka sahiptir.

Suları toplanan ve 16 kesme taş kanaldan yeniden yerleştirilen 14 doğal kaynak üzerinden sahaya su temin edilmiştir. Bir diğer ilginç özellik ise Machu Picchu'dan bir kaya çıkıntısına tünemiş küçük geri çekilme Huayna Picchu'ya ('genç tepe' anlamına gelir) kadar uzanan taş basamaklardır. Bölgede bazı mezarlar kazılmıştır, ancak bunlar tipik olarak idari personel gibi daha düşük rütbeli bireylere aittir ve bu da yüksek değerli mezar mallarının yetersizliğine neden olur ve kadın kalıntılarının oldukça büyük bir kısmı vardır. Çanak çömlek buluntuları, sahadaki günlük hayata dair bazı ipuçları sunmuş ve aralarında Chuma blackware'in de bulunduğu dört ayrı yerden türemiştir.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Machu Picchu'da kazılar ve yeniden yapılanma devam ediyor ve uzak konumuna rağmen, dünyanın en tanınmış ve fotoğraflanmış antik yerlerinden biri olarak statüsünü güvenli bir şekilde güvence altına alarak dünyanın dört bir yanından turist çekmeye devam ediyor.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Necip Can Bek
20 yaşındayım. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde İngilizce Mütercim Tercümanlık 2.sınıf öğrencisiyim. Edebiyat ve Tarih alanındaki metinleri çevirmeyi seviyorum.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2014, Mart 04). Machu Picchu [Machu Picchu]. (N. C. Bek, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11930/machu-picchu/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Machu Picchu." tarafından çevrildi Necip Can Bek. World History Encyclopedia. Son güncelleme Mart 04, 2014. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11930/machu-picchu/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Machu Picchu." tarafından çevrildi Necip Can Bek. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 04 Mar 2014. İnternet. 22 Nis 2024.