Encer Şehri

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2023

Her ay milyonlarca okuyucusu olan bir web sitesini yönetmek pahalıdır. Sadece sunucularımız için değil, aynı zamanda içerik dağıtım ağımız, Google Workspace, e-posta ve çok daha fazlası gibi ilgili hizmetler için de ödeme yapıyoruz. Bu parayı dünya için daha fazla ücretsiz tarih içeriği üretmeye harcamayı tercih ederiz. Yardımlarınız için teşekkür ederiz!
$10097 / $21000

Tanım

Fatema AlSulaiti
Yazar: , Tercüme Eden: Bahadır Çiçek
tarihinde yayınlandı 28 Şubat 2013
X
translations icon
Diğer dillerde mevcuttur: İngilizce, Fransızca
Umayyad Arcades, Anjar (by Fatema AlSulaiti, Copyright)
Encer Şehri, Emevi Mimari Kemerleri
Fatema AlSulaiti (Copyright)

Encer şehri şu an Lübnan'da tek Emevi bölgesi durumunda ve Litani Nehri yakınında, Beyrut'un başkentine de 58 kilometre uzaklıkta. Encer şehri, Emeviler döneminde Halife Velid bin Abdulmelik (y. MS 705-715) yani hüküm sürdüğü sıra bulunmuştur. Bu şehir ismini, Arapça bir terim olan 'ayn al-jaar', - kayadan gelen su anlamına gelen - kelimeden alır. Bu da Doğu Lübnan Sıradağları'ndan ve komşu Lübnan'dan akan nehirleri akla getirir.

Tarihine Genel Bakış

Şehir, Velid'in oğlu Halife İbrahim (y. MS 744) kontrolü altında kısa bir süre, 20-30 yıl boyunca refah içerisindeydi. MS 744'te Abbasiler, İslam halifeliğini ele geçirmek için, güçlerini genişleterek İbrahim'i mağlup etti ve şehri ele geçirdi. Yağmalar Encer'i harap etti ve uzun bir kullanılmama ve terk edilme dönemine yol açtı.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Encer'in yıkık kalıntıları, Emevi uygarlığının varlığına kanıttır, çünkü bunlar, bu alanda bulunan yazıtlarda tam olarak tarihlendirilmiştir. Bu alan, Yunanlılar ve Romalılar tarafından, tarihi MS 395'e kadar dayanan ilk Hristiyan binalarına yansımış uzun bir işgal dönemini ortaya koymaktadır.

ENCER, İKİ ÖNEMLİ GÜZERGAHIN KESİŞTİĞİ BİR İÇ TİCARET MERKEZİYDİ.

Encer, iki önemli güzergahın kesiştiği bir iç ticaret merkeziydi: bunlardan ilk güzergah Beyrut'tan Şam'a, diğeri de Bekaa Vadisi'ni geçerek Humus'tan Tiberya'ya gider. Arap Yarımadası'nın kuzey-güney ve doğu-batı ticaret yolları arasında stratejik olarak önemli bir noktada yer aldığı için, bir ticaret şehri olarak refaha ulaşmıştı.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Encer şehri, hiçbir zaman tam potansiyeline ulaşamamış ve daha ziyade Emeviler tarafından 30 yıl sonra terk edilmiş olsa da, sadece kısa bir dönem altın çağını gördü. En iyi döneminde Encer, tipik Roma tarzında sütunlarla ayrılmış 600'den fazla pazar salonuna, hamamlara, iki saraya ve bir camiye ev sahipliği yapmıştı.

Arch, Anjar
Encer, Bir Mimari Kemer
Fatema AlSulaiti (Copyright)

Encer kentinin kalıntıları, İslam döneminin başında gerçekleştirilen MS 8. yüzyıl kent planlamasının eşsiz bir örneğini oluşturmaktadır. Kalıntılarının mahiyeti, proto-Bizans (Bizans'ın baş dönemleri) kültüründen İslam sanatının erken gelişimine - çeşitli yapım tekniklerinin varlığıyla kanıtlanmıştır - ve anıtlarında ele geçirilen mimari ve dekoratif unsurlara kadar zaman içinde bir evrime işaret etmektedir.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Mimari Düzen

Encer, 385 x 350 metrelik dikdörtgen bir alana yayılmış surlar ve 40 kule ile çevrili müstahkem yani oldukça güçlü inşa edilmiş bir şehirdir. Şehir yapısı, revaklarla çevrili kapılarla doludur. Kuzey-güney ekseni ve ana kanalizasyon birleşme yerlerinin üstüne konulmuş daha kısa bir doğu-batı ekseni ile dört eşit parçaya bölünmüştür.

General View, Anjar
Encer Şehrinin Genel Görünümü
Fatema AlSulaiti (Copyright)

Kamu ve özel konut binaları şu yapılandırılmış plana göre dizayn edilmiştir: güneydoğu bölgesindeki cami ve Halife sarayı, alanın en büyük bölümünü işgal ederken, küçük saraylar (haremler) ve hamamlar, kuzeydoğu bölgesinde yer almakta ve atık suyun uygun şekilde tahliye edilmesini kolaylaştırmaktadır. Özel hizmetler, zanaat alanları ve yaşam alanları Kuzeybatı ve Güneybatı bölgelerinde bulunur. Kalıntılar, anıtsal bir tetrapilonun (dört ayaklı kemer veya yapıt) muhteşem yıkıntılarının yanı sıra, dört kattan üçü korunmuş olan Emevi sarayının duvarlarını ve sütun başlıklarını ortaya koymaktadır. Bu yapılar, Roma döneminin dekoratif veya mimari unsurlarını içermekle kalmaz, aynı zamanda yapı içindeki çağdaş dekorun olağanüstü süsleme teknikleriyle de dikkat çeker.

Kaynakça

Çevirmen Hakkında

Bahadır Çiçek
Merhaba, ben Bahadır. İngilizce Mütercim Tercümanlık okuyorum. Tarih, mitoloji ve özellikle böyle şeyleri çevirmeyi seviyorum.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

AlSulaiti, F. (2013, Şubat 28). Encer Şehri [Anjar]. (B. Çiçek, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11781/encer-sehri/

Chicago Style

AlSulaiti, Fatema. "Encer Şehri." Çeviren Bahadır Çiçek. World History Encyclopedia. Son düzenleme Şubat 28, 2013. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11781/encer-sehri/.

MLA Stili

AlSulaiti, Fatema. "Encer Şehri." Çeviren Bahadır Çiçek. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 28 Şub 2013. Web. 24 Mar 2023.