Minare

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2023

Her ay milyonlarca okuyucusu olan bir web sitesini yönetmek pahalıdır. Sadece sunucularımız için değil, aynı zamanda içerik dağıtım ağımız, Google Workspace, e-posta ve çok daha fazlası gibi ilgili hizmetler için de ödeme yapıyoruz. Bu parayı dünya için daha fazla ücretsiz tarih içeriği üretmeye harcamayı tercih ederiz. Yardımlarınız için teşekkür ederiz!
$1515 / $21000

Tanım

Fatema AlSulaiti
Yazar: , Tercüme Eden: Burak Menek
tarihinde yayınlandı 06 Şubat 2013
X
translations icon
Diğer dillerde mevcuttur: İngilizce
Vabkent Minaret (by Alaexis, CC BY-SA)
Vabkent Minaresi
Alaexis (CC BY-SA)

Minare, İslam mimarisinin bir özelliğidir ve namaza çağrının gönderildiği yerdir. Arapça'da ateş veya ışık yeri (nar veya nur) anlamına gelen manār veya manāra olarak da bilinirler. Bilim adamlarına göre, manāra ifadesi, tercüme edildiğinde “şamdan” anlamına gelen Aramice dilinden uyarlanmıştır. Minare için bir başka gerçek Arapça çağrışım, Sawma'a - 'manastır' veya 'hücre' - manastırdaki lambanın parlayan ışığına manevi bir referanstır. Daha az kullanılan Arapça ifade mi'dhana, minarenin amacını daha uygun bir şekilde aktarır.

O zaman minare, her caminin önemli bir özelliği olan ve İslam mimarisinin en eski özelliklerinden biri olan uzun, ince bir kuledir. Dua çağrısını söyleyen kişi olan müezzinin, Müslüman toplumdaki ibadetçilere duayı duyurduğu bir veya daha fazla çıkıntılı balkon ile çevrilidir. Dua veya ezan çağrısı uygulaması, Hicretin ikinci yılında (MS 623-24) dini ritüellerin alışılmış bir parçası haline geldi.

Reklamları Kaldır

Advertisement

BİR MİNARE, MÜEZZİNİN İBADETÇİLERE ezanı DUYURDUĞU BİR VEYA DAHA FAZLA ÇIKINTILI BALKON İLE ÇEVRİLİDİR.

Bilimsel bulgular, minarelerin inşasının kökenini Emeviler dönemine kadar izler ve bu minarelerin o dönemlerde Suriye'de bulunan kilise çeliklerinin bir kopyası olduğunun açıklamasını sunar. Bununla birlikte, diğer referanslar Suriye'deki bu kulelerin Mezopotamya'nın Babil ve Asur türbelerinin zigguratlarından kaynaklandığını göstermektedir. Başka bir açıklama, manāra'yı gezginlere rehberlik eden bir 'ışık evi' işleviyle ilişkilendirir.

K.A.C.Creswell, minarenin kökenleri üzerine yazdığı makalesinde, Fustat'taki Emevi Camii'nin çatısına yapılan dört Avami'nin inşa edilen en eski minareler olduğunu ortaya koymaktadır. Creswel, Şam'daki her köşesinde dört alçak kule ile inşa edilen Emevi camii'ni, bu kuleleri ezan okumak için kullanan İslam öncesi tapınakların en eskisi olarak gösteriyor. Bu nedenle minarenin bir Şam prototipinden esinlendiğini ve tıknaz görünümü ve münzevi küple benzerliği nedeniyle Sawma'ya adını verdiğini öne sürüyor.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Minarelerin en eski camilerin bilinen bir yönü olmamasına rağmen, bu kuleler çok geçmeden Müslüman şehirlerin manzaralarını süsledi, Müslüman türbeleriyle tanıdık hale geldi ve her bölge kendi stillerini geliştirdi. Minarelerin inşası, şekillerini, büyüklüklerini ve biçimlerini belirleyen bölge toplumu, kültürü ve bağlamından büyük ölçüde etkilenmiştir.

Kaynakça

  • Bloom, J. Minaret Symbol of Islam. Oxford, 1989
  • Creswell, K.A.C. "The Evolution of the Minaret, with Special Reference to Egypt." Burlington Magazine, 1986, p. 48.

Çevirmen Hakkında

Burak Menek
Burak, İngilizce Mütercim Tercümanlık 2. sınıf öğrencisidir. Türkiye'de İzmir'de yaşıyor. Kişisel ilgi alanları mitoloji, müzik ve basketboldur.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

AlSulaiti, F. (2013, Şubat 06). Minare [Minaret]. (B. Menek, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11730/minare/

Chicago Style

AlSulaiti, Fatema. "Minare." Çeviren Burak Menek. World History Encyclopedia. Son düzenleme Şubat 06, 2013. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11730/minare/.

MLA Stili

AlSulaiti, Fatema. "Minare." Çeviren Burak Menek. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 06 Şub 2013. Web. 07 Şub 2023.