Xochicalco

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Berkcan Ulutürk tarafından çevrildi
06 Temmuz 2014 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, Portekizce, İspanyolca
X
Pyramids, Xochicalco (by William Neuheisel, CC BY)
Piramitler, Xochicalco
William Neuheisel (CC BY)

Orta Meksika'daki Xochicalco, MS 8. yüzyıldan kalma önemli bir tepe merkezi, Teotihuacán'ın rakibi ve halefiydi. Sahadaki mimari, Klasik Maya, Teotihuacan ve Veracruz ile yakından bağlantılıdır ve Mixtec Oaxaca ve Zapotec uygarlıkları ile de temas kurulmuştur. Bu çeşitli kültürel unsurları kendine özgü sanat ve mimarilerini yaratmak için harmanlayan Xochicalco kültürü, muhtemelen daha sonraki Toltek ve sonraki tüm Mezoamerikan uygarlıklarını etkilemeye devam etti. Site, birçok çağdaş tepe merkezi gibi, Epiklasik dönemin sonunda, MS 900 civarında terk edildi. Xochicalco, UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak listelenmiştir.

Erken Yerleşim

Yaklaşık MS 700 ve hatta daha önce kurulan Xochicalco, Cacaxtla'nın 130 km güneybatısında ve Cuernavaca Vadisi'nin yukarısında, dört eşmerkezli terastan oluşan bir akropol oluşturmak için belirli alanların tesviye edilmesi ve teraslanmasıyla yeniden şekillendirilen bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Güney tarafındaki düz bir patika vadi tabanından erişim sağlanır. Erken dönem çanak çömlekler, orta Meksika'nın başka yerlerinde bulunanlarla benzerlik gösterse de, daha sonraki zamanlarda çok az dış temas olmuş gibi görünmektedir. Maya ile herhangi bir bağlantı kıyı yerleşimleri aracılığıyla olmuş gibi görünmektedir ve Xochicalco'daki birçok kabartma oymalardaki ikonografi güçlü bir Maya ve Teotihuacan etkisine sahiptir.

XOCHİCALCO, ESKİ KLASİK MAYALAR VE DAHA SONRAKİ AZTEKLER GİBİ MEDENİYETLER ARASINDA KÜLTÜREL BİR KÖPRÜ HALİNE GELMİŞTİR.

Xochicalco sonunda tahkim edilmiş ve düzenli plazalar, kutsal bölgeler, taş döşeli geçitler, büyük bir piramidal platform ve hepsi de ana noktalar boyunca yönlendirilmiş I şeklinde bir top sahası içeren üç ayrı alan içeriyordu. Alanın merkezinde yer alan büyük eğimli duvar top sahası, Orta Meksika'daki bu türden en eski yapı olabilirken, batı platformunda banklı birkaç odadan oluşan bir ter banyosu bulunmaktadır. Alanın bir başka özelliği de yamaçlarda depolama ve bir örnekte yeraltı gözlemevi olarak kullanılan mağaraların bulunmasıdır. Bu son mağara, yılın sadece iki günü güneşin doğrudan mağaranın içine doğru parladığı, gökyüzüne doğru insan yapımı bir şafağa sahiptir.

Pyramid  of the Feathered Serpent, Xochicalco
Tüylü Yılan Piramidi, Xochicalco
Rodolfo Araiza G. (CC BY-NC-SA)

Mimari

Üç tapınağın bulunduğu geniş açık plazaya kısa bir merdivenle çıkılmaktadır. Alana hakim olan, MS 900 'den bir süre önce inşa edilen Tüylü Yılan Piramidi olarak bilinen Xochicalco'nun büyük platform tapınağıdır. 19,6 m x 21 m ölçülerindedir, doğu - batı erişimi üzerinde hizalanmıştır ve kare, çatısız bir avlu oluşturan eğimli duvarlardan oluşur. Batı tarafında yontulmuş yılanlı korkuluklara sahip basamaklı bir giriş vardır. Dış duvarlar dikdörtgen sahnelere bölünmüş etkileyici dekoratif kabartma heykeller taşımaktadır - alt seviyede daha büyük sahneler ve yukarıda daha küçük dikdörtgenler. Bu kabartmaların hepsi orijinalinde kırmızı, yeşil, sarı, mavi, siyah ve beyaz renklerde parlak bir şekilde boyanmıştır ve izleri hala durmaktadır. Alt bölümlerde, Mezoamerikan sanatının tüm formlarında ortaya çıkacak ve tanrı Kukulkán ya da Quetzalcoatl ile özdeşleştirilecek olan yaratığın erken dönem tasvirleri olan altı adet kıvranan tüylü çıngıraklı yılan bulunmaktadır. Yılanın kıvrımları arasında, her biri bir hayvan başlığı takan erkekler oturur. Küçük sahnelerin her birinde glifler ve oturmuş bir savaşçı tasvir edilmiştir. Bunların hepsinin üzerinde, Xochicalco hükümdarlarının art arda gelişini temsil ediyor olması muhtemel olan takvim işaretleriyle ayrılmış Maya giysileri içinde oturan çiftlerin yer aldığı daha küçük bir friz daha vardır ya da figürler rahipleri veya tanrıları temsil ediyor olabilir ve her biri bir tür yelpaze tutmaktadır - muhtemelen rütbelerinin bir göstergesi - ve bir başlık takmaktadır.

Xochicalco Yazısı

Anıtta tasvir edilen glifler veya işaretler, genellikle tanımlanamayan yer adlarının yanı sıra konuşma parçalarını da içermekte olup, Aztek gün işaretleri ve sembollerinin Maya kartuşu içinde garip ve benzersiz bir kombinasyonudur; rakamlar ise Zapotekler tarafından kullanılanlara benzemektedir. Gerçekten de Xochicalco kâtipleri, unsurları MS 13. yüzyıldan itibaren Mezoamerika'da standart hale gelecek olan bir yazı sisteminin ilk deneyicileri olabilirler. Frizlerde atıfta bulunulan yerler, siteler arasında siyasi bir ilişkiye işaret ediyor ya da Xochicalco'ya haraç sunan yerleri gösteriyor olabilir. Glifler ayrıca bölgede bulunan üç stelde de yer almaktadır. Boyları 1,4 ila 1,5 metre arasında değişen bu büyük taş anıtlar, jaguar, yılan maskesi, gökyüzü bantları ve gözlüklü ve dişli yağmur tanrısı Tlaloc gibi tanıdık Orta Meksika imgelerini de taşımaktadır. Steller şu anda Mexico City'deki Ulusal Antropoloji Müzesi'nde bulunmaktadır.

Çevirmen Hakkında

Berkcan Ulutürk
I am a student at Kutahya Dumlupınar University. I love translation and that's because my department is Translation and Interpreting. Besides, I love learning something new especially languages. History has always been interesting to me as long as I know myself.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2014, Temmuz 06). Xochicalco [Xochicalco]. (B. Ulutürk, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11396/xochicalco/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Xochicalco." tarafından çevrildi Berkcan Ulutürk. World History Encyclopedia. Son güncelleme Temmuz 06, 2014. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11396/xochicalco/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Xochicalco." tarafından çevrildi Berkcan Ulutürk. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 06 Tem 2014. İnternet. 27 May 2024.