Mezoamerika'da Çikolata

Tanım

Mark Cartwright
Yazar: , Tercüme Eden: Burak Menek
tarihinde yayınlandı 27 Haziran 2014
X
translations icon
Diğer dillerde mevcuttur: İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Arapça
Chocolate Beaker (by Mary Harsch (photographed at the de Young Museum of Fine Arts), CC BY-NC-SA)
Çikolata Kabı
Mary Harsch (photographed at the de Young Museum of Fine Arts) (CC BY-NC-SA)

Çikolata, Mezoamerika'nın en çok arzu edilen yiyeceklerinden biriydi ve diğerlerinin yanı sıra Olmec, Maya ve Aztek uygarlıkları tarafından tüketilirdi. Tüketimi, modern New Mexico'daki Chaco Kanyonu da dahil olmak üzere Amerika'nın diğer bölgelerine ticaret yolları yoluyla yayıldı. Çikolatanın bilinen en eski kullanımı milattan önce 1900 civarında Olmec tarafından bir içecek olarak tüketildi, tecomates olarak bilinen özel yuvarlak kavanozlardan içildi. Mayalar, çikolata içmek için uzun silindirli beherler kullanırdı ve bunların üzerlerinde çoğu zaman kullanım amaçlarını belirten metin vardı. Aztekler ayrıca özellikle çikolatalı içecekler için ayrılmış zengin bir şekilde dekore edilmiş uzun bardaklara sahipti. Bu tür göze çarpan kaplar, içen kişinin böyle değerli bir içeceğin tadını çıkaracak araçlara ve statüye sahip olduğu konusunda izleyicileri etkilemek için tasarlanmış olabilir.

Yetiştirilmesi ve Değeri

Çikolata, ilk olarak Orta Amerika'nın Pasifik ve Körfez kıyılarına yakın geniş meyve bahçelerinde, özellikle Xoconusco bölgesinde ve Sarstoon vadilerinde yetiştirilen Theobroma kakao ağacından (aslında Güney Amerika'ya özgü) kakao çekirdeklerinden yapılır. Ağaç sıcak ve nemli iklimde büyür; Polochic ve Motagua Nehirleri (modern Guatemala ve Belize). Aslında, Azteklerin bildiği gibi dört çeşit kakao çekirdeği veya cacahuatl vardı ve bu kelimenin ya da çikolata içeceği için terimlerinin bozulması - xocolatl - muhtemelen çikolata kelimesinin kökenidir.

Reklamları Kaldır

Advertisement

'...SOYLULARIN, YÖNETİCİLERİN İÇECEĞİ - İNCE ÖĞÜTÜLMÜŞ, YUMUŞAK, KÖPÜKLÜ, KIRMIZIMSI, ACI.' SAHAGÚN

Çikolataya o kadar saygı duyuldu ki, çekirdekleri yaygın olarak işlem gören bir üründü, çoğu zaman bahsedilen kabilelerinden haraç olarak talep edildi ve hatta Aztekler tarafından bir para birimi olarak kullanıldı. Aslında, kakao çekirdekleri o kadar değerliydi ki, ya para birimi olarak geçmek için taklit edildiler ya da daha da şeytani bir şekilde değerli iç kısımlarından oyuldular ve kum gibi bir madde ile dolduruldular. Bir para birimi olarak, Aztek pazarlarında bir kakao çekirdeğinin size tek bir domates alabileceğini, 30 fasulyenin size bir tavşan alabileceğini ve daha istekli bir alıcı için 200 fasulyeye bir hindi alınabileceğini biliyoruz.

O zamanlar pahalı bir ithalat olarak, çikolata esas olarak üst sınıflar tarafından içildi ve yemeklerden sonra tüketildi, tipik olarak tütün içilmesi eşlik etti. Düğünler gibi önemli etkinliklerde yoksul sınıflar tarafından mısır gevreği ile karıştırılmış olabilir, ancak bazı bilim adamları saf çikolata içeceğinin soyluların özel bir statü sembolü olduğunu savunuyorlar. Merakla, ayrıcalıklı kurban edilen kişiye, bu dünyadan ayrılmadan önce, örneğin Huitzilopochtli onuruna düzenlenen yıllık Panquetzaliztli Aztek festivali'nde son bir ikram olarak bile verilebilirdi.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Hazırlanması ve Tüketimi

Çikolatayı hazırlamak için kakao çekirdekleri fermente edilir, sertleştirilir ve kavrulurdu. Daha sonra çekirdekler toz haline getirilir ve sıcak suyla karıştırılırdı, çünkü çikolata genellikle (ancak her zaman değil) ılık köpüklü bir içecek olarak tüketilir, köpük sıvıyı tahta bir aletle kuvvetlice çırparak ve sıvıyı bir kaptan diğerine dökerek yapılırdı. Hatta, köpük içeceğin en iyi kısmı olarak kabul edilirdi. Tadı acı olduğundan, örneğin mısır, vanilya, çiçekler, öğütülmüş şili biberleri, otlar, bal veya fermente agave özsuyu (octli) eklenerek tatlandırılabilir. Tadı dışında, çikolatanın bir başka avantajı da kafein içermesi ve bu nedenle uyarıcı olarak kullanılabilmesidir.

CocoaTree
Kakao Ağacı
Luisovalles (CC BY)

Bernardino de Sahagún, çikolatanın Aztekler tarafından nasıl hazırlandığına ve kaliteli bir içeceğin kalitesizden nasıl ayırt edileceğine dair canlı bir görgü tanığı yazdı:

Reklamları Kaldır

Advertisement

Kaliteli çikolatanın satıcısı, öğüten, insanlara içecek veren, yemek yedirendir. Kakao [çekirdekleri] öğütür; onları ezer, kırar, toz haline getirir. Onları seçer, eler, ayırır. Onları ıslatır, emdirir, demler. Suyu idareli, muhafazakar bir şekilde ekler; havalandırır, süzer, süzer, ileri geri döker, havalandırır; bir kafa oluşturmasını sağlar, köpürmesini sağlar; kafayı çıkarır, kafa oluşturmasını sağlar, köpürmesini sağlar...İyi, üstün, içilebilir [çikolata] satar: ayrıcalık, soyluların, yöneticilerin içeceği - ince öğütülmüş, yumuşak, köpüklü, kırmızımsı, acı; şili suyuyla, çiçeklerle, uei nacaztli'li, teonacaztli'li, vanilyalı, mecaxochitl'lı, yabani arı balıyla, toz aromatik çiçeklerle. [Kalitesiz çikolatanın] mısır unu ve suyu vardır; kireç suyu; [soluk]; [köpük] kabarcıkları patlar. (Townsend, 178)

Çevirmen Hakkında

Burak Menek
Burak, İngilizce Mütercim Tercümanlık 2. sınıf öğrencisidir. Türkiye'de İzmir'de yaşıyor. Kişisel ilgi alanları mitoloji, müzik ve basketboldur.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark Fransa'da yaşayan bir tarih yazarıdır. Özel ilgi alanları çömlekçilik, mimari, dünya mitolojisi ve bütün medeniyetlerin paylaştığı ortak fikirleri keşfetmektir. Siyaset Felsefesi üzerine yüksek lisans yapmıştır ve WHE'de Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2014, Haziran 27). Mezoamerika'da Çikolata [Chocolate in Mesoamerica]. (B. Menek, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-12913/mezoamerikada-cikolata/

Chicago Style

Cartwright, Mark. "Mezoamerika'da Çikolata." Çeviren Burak Menek. World History Encyclopedia. Son düzenleme Haziran 27, 2014. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-12913/mezoamerikada-cikolata/.

MLA Stili

Cartwright, Mark. "Mezoamerika'da Çikolata." Çeviren Burak Menek. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 27 Haz 2014. Web. 31 Oca 2023.