Epidaurus

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Enes Yardimci tarafından çevrildi
18 Haziran 2012 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca
X
Theatre of Epidaurus Panorama (by PanosKarapanagiotis, Copyright)
Epidaurus Antik Tiyatrosu
PanosKarapanagiotis (Copyright)

Epidaurus, Yunanistan'ın doğusundaki Mora Yarımadası'nın verimli Argolid ovasında bulunan eski bir dini bölge ve yerleşim yeriydi. Ilıman bir iklim ve doğal kaynaklarla kutsanmış olan Asklepios'un Epidaurus'taki tapınağı, hem antik Yunan hem de Roma döneminde önemli bir kutsal merkezdi. Epidaurus'un devasa tiyatrosunu içeren bölge, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yerini almıştır.

Epidaurus, adını Apollo'nun oğlu kahraman Epidauros'tan almıştır. Yerleşimler Neolitik zamanda başlamıştır fakat ilk önemli yerleşim Miken döneminde olmuştur. Epidaurus Limera, M.Ö 12. yüzyılda limanıyla Ege ticaret ağına bağlanıp gelişmesine rağmen surlar, bir tiyatro ve tholos mezarları M.Ö 15. yüzyılda ortaya çıkmıştır.

Reklamları Kaldır
Advertisement
Tapınak veya asklepıeon, yunanistan'ın her yerinden, rahatsızlıklarını tedavı ettirmek isteyenler tarafından ziyaret ediliyordu.

Tanrı Maleatas'ın daha önceki bölgesel ibadeti, benzer nitelikler verilen daha sonraki Apollo ibadetine dönüştü. Bunun yanında, Epidauryalıların Titthion dağının yakınlarında doğduğuna inandığı, MÖ 5. yüzyıldan MS 4. yüzyılda Roma zamanlarına kadar üstünlük kazanan kişi Asklepios olarak da bilinen Asclepius'tu. Babası Apollo'dan öğrendiği büyük iyileştirici güçleriyle tanınan tanrı -tapınakta veya Asklepieion'da belirtildiği gibi - Yunanistan'ın her yerinden rahatsızlıklarını ilahi müdahale veya yerel rahipler tarafından sağlanan ilaçlarla hafifletmek isteyenler tarafından ziyaret ediliyordu. Tapınak, ibadet edenlerin adaklarından elde edilen zenginliği, etkileyici bir bina kompleksi inşa etmek ve merkezi güzelleştirmek için yapılan büyük sanat projelerine sponsor olmak için kullandı. Gerçekten de verilen adakların çoğu heykeller, çömlek kaplar, tripodlar ve hatta binalar gibi sanat eserleriydi.

Stadium of Epidaurus
Epidaurus Stadyumu
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

MÖ 4. yüzyılda (MÖ 370-250) bölge öneminin doruğundayken, büyük binalarda iki anıtsal giriş (Propylaia); tipik 6 x 11 sütunlu Dor düzenine sahip büyük bir tapınak (MÖ 380-375), oturan bir Asklepios'un (Thrasymedes tarafından) gerçek boyutundan daha büyük bir Krizefantin heykeli ve Amazonomachy ve Truva Kuşatması'nı heykellerde sergileyen alınlıkları olan büyük bir tapınak; Afrodit (MÖ 320), Artemis ve Themis'e adanmış tapınaklar; kutsal bir çeşme; Kekik (360-330 BCE) - orijinal olarak 26 dış Dor sütunu, 14 Korint sütunlu cella ve gizemli bir yeraltı labirenti olan, muhtemelen Asklepios ile ilişkilendirilen yılanları içeren yuvarlak bir mermer yapı; hastaların ilahi müdahale ve çare için gece boyunca bekledikleri sütunlu Abato (veya Enkoimeterion); diğer tapınaklar, sıcak ve soğuk hamamlar, stoalar, stadyum, palaistra ve büyük spor salonları; ve 6000 kişilik bir tiyatro (340-330 BCE) içeriyordu. Bu spor ve sanat yapıları, MÖ 5. yüzyılda ortaya çıkan ve her dört yılda bir tiyatro, spor ve müziği kutlamak için düzenlenen Asklepieia festivalinde kullanıldı.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Epidaurus tiyatrosu, MS 2. yüzyıldan sonra yapılan ilavelerle, 55 sıra koltuk ve muhtemelen 12.300 seyirci kapasitesi ile şimdiye kadar yapılmış en büyük antik tiyatrolardan biri haline gelecekti. Tiyatro, sanatçıların en üst sıralarda bile duyulmasını sağlayan diğerlerine örnek olacak bir akustiğe sahiptir. Roma senatörü Antonius'un himayesinde MS 2. yüzyılda siteye yapılan diğer Roma ilaveleri arasında bir Hygieia tapınağı, büyük bir hamam binası ve küçük bir odeum vardı.

Bölge 395 yılında Gotlar tarafından tahrip edildi ve İmparator II. Theodosius, MS 426'da diğer tüm pagan tapınaklarıyla birlikte bölgeyi kesin olarak kapattı. MS 6. yüzyılda, 522 ve 551 CE'deki depremlerin ardından bölge tamamen terk edildi. Antik alanda kazılar ilk olarak MS 1881'de Yunan Arkeoloji Derneği'nin himayesinde başlamıştır. Bu etkileyici alanı oluşturan birçok antik anıt hakkında sürekli daha fazla bilgi eklenerek araştırmalar günümüzde de devam ediyor. Bulunan eserler, bölgedeki Epidaurus Arkeoloji Müzesi'nde görülebilir. Günümüzde, muhteşem Epidaurus tiyatrosu, yıllık geleneksel Yunan tiyatro festivalinde tiyatro gösterileri için hala aktif olarak kullanılmaktadır.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Enes Yardimci
22 yaşında, İngilizce mütercim tercümanlık öğrencisi. Yazılı metinleri çevirmeyi ve kedileri seviyor.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2012, Haziran 18). Epidaurus [Epidaurus]. (E. Yardimci, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10014/epidaurus/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Epidaurus." tarafından çevrildi Enes Yardimci. World History Encyclopedia. Son güncelleme Haziran 18, 2012. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10014/epidaurus/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Epidaurus." tarafından çevrildi Enes Yardimci. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 18 Haz 2012. İnternet. 20 May 2024.