Madeni Paranın Kökeni

Tanım

Jan van der Crabben
tarafından yazıldı, Berk Öngün tarafından çevrildi
28 Nisan 2011 tarihinde yayınlandı
X
translations icon
Commemorative coin of Euthydemos from Agathokles of Bactria (by Wildwinds.com, courtesy of cngcoins.com. Republished with permission, Copyright)
Baktriyalı Agatokles'ten Euthydemos Yadigar Parası
Wildwinds.com, courtesy of cngcoins.com. Republished with permission (Copyright)

Madeni paralar MÖ 6. veya 5. yüzyılda bir ödeme yöntemi olarak tanıtılmıştı. Paranın icadı hala gizemle örtülüdür: Herodot'a (I, 94) göre maden paralar ilk olarak Lidyalılar tarafından basılırken Aristoteles, ilk madeni paranın Frig Kralı Midas'ın eşi Kimeli Demodike tarafından basıldığını iddia etmektedir. Para uzmanları, ilk paraların Yunanistan'ın Aegina adasında ya yerel yöneticiler ya da Argos kralı Phaidon tarafından basıldığını düşünüyor.

Aegina, Susam, ve Milet, Mısırlılar için Nil Delta'sındaki Naukratis'in Yunan ticaret merkezi aracılığıyla madeni paralar bastılar. MÖ 546'da Lidya Persler tarafından fethedildiğinde, İran'a madeni paraların getirildiği kesin bir gerçektir. Fenikeliler, MÖ beşinci yüzyılın ortalarına kadar herhangi bir madeni para basmadılar; bu, Sicilya'da madeni para basan Kartacalılara hızla yayıldı. Romalılar sadece MÖ 326'dan itibaren madeni para basmaya başladılar.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Paralar, Büyük İskender'in halef krallıklarının yanı sıra Ahameniş İmparatorluğu aracılığıyla Hindistan'a getirildi. Özellikle Hint-Yunan krallıkları MÖ 2. yüzyılda (genellikle iki dilli) sikkeler basmışlardır. Klasik çağın en güzel sikkelerinin, kendisini hem fatih hem de müzisyen olarak tasvir eden Samudragupta (MS 335-376) tarafından basıldığı söylenir.

Miletos Electrum Stater
Milet'ten Çıkan Elektron Stater Sikke
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

İlk paralar gümüş ve altın alaşımı olan elektrumdan yapılmıştır. Birçok eski Lidya sikkesinin tüccarlar tarafından ticari işlemlerde kullanılmak üzere para yerine geçmek üzere basıldığı görülmektedir. Lidya devleti de sikke bastı, sikkelerin çoğu Lidya kralı Alyattis'ten söz ediyordu. Bazı Lidya sikkelerinin söylenene göre bir efsanesi, bir çeşit adanmışlığı vardır. Karya'da bulunan ünlü bir örnekte "Ben Phanes'in nişanıyım" yazıyor - Phanes'in kim olduğu hala belli değil.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Çin'de, altın paralar ilk olarak Çin (Qin) hanedanlığı döneminde (MÖ 221-207) tek tip haline getirilmiştir. Çin hanedanlığı'nın yıkılmasından sonra, Han imparatorları iki yasal ihale daha ekledi: gümüş paralar ve bir Çin icadı olan kağıt para biriminin öncüsü olan "geyik derisi banknotları".

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Berk Öngün
Merhaba, ben Berk ve Eskişehirliyim. Küçüklüğümden beri yabancı dillerle ilgileniyorum. Halen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde çeviri öğrencisiyim. Dilleri ve çeviri yapmayı severim.

Yazar Hakkında

Jan van der Crabben
Jan, World History Encyclopedia'nın Kurucusu ve CEO'su olup, kar amacı gütmeyen şirkete, kültürel mirasa sahip insanları bir araya getirme ve dünya çapında tarih eğitimini geliştirme misyonunu en iyi şekilde yerine getirme konusunda liderlik etmektedir. King's College'dan Savaş Çalışmaları alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Crabben, J. v. d. (2011, Nisan 28). Madeni Paranın Kökeni [Coinage]. (B. Öngün, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-430/madeni-parann-kokeni/

Chicago Formatı

Crabben, Jan van der. "Madeni Paranın Kökeni." tarafından çevrildi Berk Öngün. World History Encyclopedia. Son güncelleme Nisan 28, 2011. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-430/madeni-parann-kokeni/.

MLA Formatı

Crabben, Jan van der. "Madeni Paranın Kökeni." tarafından çevrildi Berk Öngün. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 28 Nis 2011. İnternet. 15 Nis 2024.