İrlandalı Korsan Edward England

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Şeyma Karabudak tarafından çevrildi
24 Eylül 2021 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce
X
Pirate Sloop (by Starz Entertainment, Copyright, fair use)
Korsan Şalopası
Starz Entertainment (Copyright, fair use)

Edward England, Korsanlığın Altın Çağı (1690-1730) sırasında 1717-1720 yılları arasında Karayipler, Doğu Atlantik ve Hint Okyanusu'nda faaliyet gösteren İrlandalı bir korsandı. Kaptan England’ın başarılı ancak kısa korsan kariyeri, mürettebatı tarafından 1720'de Mauritius adasında mahsur kalınca sona erdi.

Kariyerinin Başları

Kaptan England’ın, 1720'lerde derlenen En Kötü Şöhretli Korsanların Soygunları ve Cinayetlerinin Genel Tarihi’nde kendine ait bir bölümü vardır. Kitabın Kaptan Charles Johnson’a ait olduğu yazılır fakat bu belki de Daniel Defoe’nin bir takma adıdır. (Bilim adamları, Charles Johnson’ın tamamen bilinmeyen bir korsan uzmanı olsa da gerçek bir insan olabileceği konusunu hala tartışmaktadır.) Diğer birçok korsanda olduğu gibi, Genel Tarih, mahkeme kayıtları, resmi belgeler ve dönemin mektupları gibi kaynaklardan zahmetle toplanan gerçek bilgilere kurgusal eklemeler olsa da England’ın kariyeri hakkında paha biçilmez bir kaynaktır.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Edward England’ın gerçek adı muhtemelen Jasper Seager (ya da Seegar) idi. Dönemin birçok korsanı gibi England da hizmet verdiği geminin ele geçirilmesinden sonra bir korsan tayfasına katılmak zorunda kalmıştır. England, Bahamalar'daki korsan cenneti New Providence'da bulunan Christopher Winter tarafından alındığında Jamaikalı bir şalopada subaydı. Genel Tarih, England’ın karakterine ilişkin aşağıdaki olumsuz olmayan değerlendirmeyi verir:

England, ona daha iyi şeyler öğretmesi gerektiği gibi, böyle bir akıl payına sahip görünen adamlardan biriydi. Oldukça iyi bir tabiatı vardı ve cesaret istemiyordu; açgözlü değildi ve mahkumların kötü muameleye maruz kalmasına her zaman karşı çıktı: ılımlı bir yağma ile yetinebilirdi ve arkadaşları aynı öfkeye getirilebilseydi daha az yaramaz şakalar yapardı, ancak genel olarak hükmedilirdi. (114)

The Spanish Main and Caribbean Pirate Havens  c. 1670
İspanyol Ana ve Karayip Korsan Limanları (1670'ler)
Simeon Netchev (CC BY-NC-SA)

1717'den beri Bahamalar Valisi Woodes Rogers'ın New Providence'daki (şimdi Nassau) sığınaklarındaki korsanlara karşı başarılı saldırılarının ardından England, korsanlığını başka yerlerde sürdürmek için Atlantik'i geçti. Azor Adaları, Yeşil Burun Adaları ve Batı Afrika kıyılarında birkaç ticaret gemisi ele geçirildi.

Reklamları Kaldır
Advertisement

1718'de England, bir köle gemisinde baş yardımcı olan Gallili Howell Davis'i, Bristol Cadogan'ı ele geçirdiğinde, dürüst olmayan bir adamı korsan olmaya mecbur etti. Cadogan'ın kaptanı öldürüldü ve Davis'e, England’ın gemisinin maddelerini resmen imzalamayı ve korsan ekibinin bir parçası olmayı reddetmesine rağmen, köle tacirinin komutası verildi. Davis'in cesaretinden etkilenen England, onun denize açılmasına izin verdi. Davis ise Barbados’ta yakalandı. Davis hapisten kaçmayı başardı ve 1719'da Principe Adası'ndaki ölümüyle sona erecek olan bir çılgınlık yapıp Atlantik'in her iki yakasında korsanlık kariyerine devam etti.

EDWARD ENGLAND'ıN ÇAPRAZLARIN ÜZERİNDE BEYAZ İNSAN KAFATASI OLAN JOLLY ROGER KORSAN BAYRAKLARININ ŞİMDİKİ KLASİK VERSİYONUNU TAŞIDIĞI BİLİNİYORDU.

England, bir süre için, Altın Çağ olarak adlandırılan tüm korsanların en başarılısı olan Bartholomew Roberts'ın (1682-1722 civarlarında 'Kara Bart' Roberts olarak da bilinir) bir ortağıydı. Korsanların nispeten küçük dünyasında Roberts, Howell Davis'in ölümünden sonra Howell Davis'in mürettebatını devralmıştı. Roberts ve England, Batı Afrika'daki Gine kıyılarında faaliyet gösteriyordu. England iki gemi işletiyordu: kendi şalopası ve Victory olarak adlandırılan başka bir ödül. İkincisinin komutası John Taylor'a verildi ve birlikte Hindistan'ın batı kıyılarına baskın düzenleyerek daha fazla ödül gemisi aldılar. Gerektiğinde, Madagaskar'daki korsan üssünde gemiye erzak alınıyordu.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Açık Denizlerde Korsanlık

Edward England'ın, Jolly Roger korsan bayrağının artık klasik bir versiyonunu, çapraz kemiklerin üzerinde siyah bir arka plan üzerinde beyaz bir insan kafatası ile uçurduğu biliniyordu. Hemen teslim olmayı teşvik etmek için bir saldırıdan önce çekilen England, genellikle kırmızı bayrak (merhamet gösterilemeyeceğini belirtmek için) ve Union Jack (Birleşik Krallık Bayrağı) gibi diğer bayrakları eşzamanlı olarak uçururdu.

The Jolly Roger
Jolly Roger Bayrağı
WarX (CC BY-SA)

1719'un başlarında England, Pearl adındaki şalopayı ele geçirip onu daha hızlı ve daha manevra kabiliyetine sahip kılmak için yeniden tamir etti, böylece gemi boyutunu sürekli olarak artıran tipik korsan sürecinde, yakalamadan sonra ele geçirerek kendi şalopasını terk etti. Geminin üst yapıları yıkıldı ve adı Royal James olarak değiştirildi. 1719'da Royal James, 12 silahlı Bentworth of Bristol dahil olmak üzere Batı Afrika kıyılarında en az 12 ödül alarak iyi bir etki için kullanıldı. Bu ödüllerin tümü Johnson/Defoe tarafından isimleri, mürettebat gücü ve ateş gücü ile kataloglara ayrılmıştır.

HİNDİSTAN OKYANUSUNDA, Kaptan England, İNGİLİZ DOĞU HİNDİSTAN ŞİRKETİNİN BİR GEMİSİ olan CASSANDRA İLE yaptığı ZOR SAVAŞı KAZANDI.

1720'de England, Madagaskar açıklarında bir gemiyi ele geçirdikten sonra yeniden yükselişe geçti ve bu nedenle Royal James'i terk etti. Bu yeni gemiye Fancy adını verdi ve dönemin en az silahlı donanma gemilerinden daha küçük olmasına rağmen, bir korsan gemisi için etkileyici olan 34 topa sahipti. England’ın yaklaşık 180 kişilik mürettebatının Avrupalılar, yerli Amerikalılar ve siyah Afrikalılardan oluştuğu, Afrikalıların gemilerde yakalanan köleler ya da sömürgeci bir plantasyonda son derece zorlu yaşamlarından kaçan köleler olduğu bildirildi.

Reklamları Kaldır
Advertisement

England’ın mürettebatı en büyük ödüllerini Madagaskar yakınlarındaki Mascarene Adaları'nda aldı. Kurban, 60-70 topa sahip bir Portekiz gemisiydi ve son zamanlardaki bir fırtınada kötü bir şekilde dövüldükten sonra onarımdan geçmemiş olsaydı, korsanlar için bir hedef olarak kabul edemeyecek kadar güçlü olurdu. Gemi çok miktarda yüksek değerli mal ve bunlardan daha da değerli olan, Portekizli Goa'nın vali yardımcısını taşıyordu. Genel Tarihe göre, kargonun açık ara en parlak kısmı, İngiltere mürettebatının her bir üyesi için 42 elmasa yetecek kadar, 3-4 milyon dolar değerindeki elmaslardı.

Edward England, Fancy & Cassandra
Edward İngiltere, Fancy ve Cassandra
Unknown Artist (Public Domain)

Cassandra ile Savaş

1720’nin Temmuz-Ağustos aylarında, Fancy ve Victory (hala Taylor tarafından komuta ediliyordu), Hint Okyanusu'ndaki Johanna Adası (şimdi Komorlar grubundaki Anjouan) yakınlarında bir İngiliz Doğu Hindistan Şirketi gemisi Cassandra ile yapılan bir karşılaşmada ciddi şekilde test edildi. İkincisi, diğer iki ticari geminin yanındaydı, ancak bunlar Cassandra'nın kaptanı James McRae'yi 64 toptan birleştirilmiş ateş gücüyle hem Fancy hem de Victory ile yüzleşmek için terk etti. McRae, 16 Kasım 1720 tarihli bir mektupta çıkan savaşı şu şekilde anlatmaktadır:

Kara ve kanlı bayrakları üzerimizde sallanan barbar ve insanlık dışı düşmanlarla, en ufak bir kaçış görüntüsü olmadan, parçalara ayrılarak [bırakıldık]. Ama Tanrı, kendi takdirine bağlı olarak aksini kararlaştırdı, üstünlüklerine rağmen, ikisini de yaklaşık üç saat meşgul ettik, bu süre içinde en büyükleri rüzgar ve su arasında bir miktar atış yaptı, bu da onların sızıntılarını durdurmak için biraz uzak durmalarına neden oldu.

Diğeri, kürek çekerek bizim gemimize binmek için elinden geleni yaptı, yarım gemi boyumuzla bir saatin üzerindeydik ama şansımıza bütün küreklerini paramparça ettik, bu onları engelledi ve sonuç olarak hayatlarımızı kurtardı.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Saat 4 civarında, kıç güvertesinde görevlendirilen subay ve adamların çoğu öldü ve yaralandı… karaya kaçmaya çalıştık… pruvasında bordaya sahip olarak önemli bir avantaj elde ederek ona büyük zarar verdik…[ama] adamlarımdan birçoğu öldürüldü veya yaralandı ve öfkeli barbar fatihler tarafından öldürülmemize dair hiçbir umudumuz kalmadı, mümkün olan her şeye, kimisinin tekneyle, kimisinin yüzerek gerçekleştirdiği, silahlarımızın dumanı altında uzun tekneye binmemizi emrettim ve çoğumuz saat 7'de karaya çıkmayı başardık. Korsanlar gemiye bindiklerinde, üç yaralı adamımızı paramparça ettiler. Ben, birkaç adamla birlikte, başımdan bir tüfek mermisi ile yaralanarak, kan kaybından ve yorgunluktan neredeyse ölecek bir halde elimden geldiğince acele ederek, bizden 25 mil ötedeki Kral'ın kasabasına aceleyle vardım.

(Konstam’ın Korsan Gemi adlı eserinden alıntılanmıştır, 35-7)

Kaptan England, iki gemisine önemli ölçüde zarar vermesi ve 90'dan fazla adam kaybetmesine rağmen ödülü kazanmıştı. Cassandra'nın kargosu yağmalandı ve yaklaşık 75.000 £ (bugün 15 milyon £ veya 20 milyon $'ın üzerinde) artı ikramiye olan bir ilaç sandığı değerindeydi.

Mahsuriyet

Bazı korsan kaptanlar, esirlere ve kendi mürettebatına karşı çok sert davrandıkları için görevden alınırken, Edward England adamları tarafından mahkumlara karşı biraz fazla yumuşak olduğu gerekçesiyle görevden alındı. England’ın McRae'nin kaçmasına izin verdiği düşünüldükten sonra, korsan kaptanın adamları bunun bardağı taşıran son damla olduğuna karar verdiler ve onu Mauritius'ta arkalarında bırakmak için, diğer üç adamla birlikte oy verdiler. England’a, her sürgünde olduğu gibi, işler gerçekten zorlaştığında kendini vurabilmesi için bir tabanca, biraz barut ve sadece bir fıçı su verildi. Ancak Mauritius ıssız bir ada değildi (hala da değil) ve girişimci England yiyecek bulmayı, küçük bir tekne veya sal satın almayı, inşa etmeyi ve Madagaskar'daki korsan cennetine gitmeyi başardı. England’ın nihai kaderi kesin olarak bilinmemekle birlikte, Kraliyet Donanması'nın bölgedeki varlığını önemli ölçüde artırması ve denizlerin ticari gemiler için daha güvenli hale getirilmesi nedeniyle 1720'den itibaren birçok korsanın kaderi olan yoksulluk ve bilinmezlik içinde öldü.

Çevirmen Hakkında

Şeyma Karabudak
20 yaşındayım. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde İngilizce Mütercim-Tercümanlık 2. Sınıf öğrencisiyim. İngilizce'nin yanında Rusça da öğreniyorum. Kitap okumayı ve film izlemeyi seviyorum.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2021, Eylül 24). İrlandalı Korsan Edward England [Edward England]. (Ş. Karabudak, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-20092/irlandal-korsan-edward-england/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "İrlandalı Korsan Edward England." tarafından çevrildi Şeyma Karabudak. World History Encyclopedia. Son güncelleme Eylül 24, 2021. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-20092/irlandal-korsan-edward-england/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "İrlandalı Korsan Edward England." tarafından çevrildi Şeyma Karabudak. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 24 Eyl 2021. İnternet. 23 May 2024.