Xochipilli

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Selim ayhan tarafından çevrildi
06 Eylül 2013 tarihinde yayınlandı
X
translations icon
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, Portekizce, İspanyolca
Xochipilli (by Dennis Jarvis, CC BY-SA)
Xochipilli
Dennis Jarvis (CC BY-SA)

Xochipilli yada 'Çiçeklerin Prensi' Mezoamerikan yaz, çiçek, zevk, aşk, dans, ressamlık, ziyafet, yaratıcılık ve ruh tanrısıdır. Kendisi Mesoamerica'nın yüce güneş tanrısı Tonatiuh'un bir tezahürü olan genç güneş tanrısı Piltzintecuhtli'nin hayırsever bir tezahürüdür. Tanrı mısır (darı) tanrısı Centéotl ile yakından ilişkilidir ve bazen zamanın 7. Lordu olan 'Mısır Çiçeği Prensi' veya Centéotl-Xochipilli, olarak anılır. Aztekler için şehvet tanrısı Ahuiatéotl olarak da görünebilir ve ayrıca kelebekler, şiir ve 20 Aztek gününün Ozomatli (Maymun) 11. si ile ilişkilendirilir. Zapotec kabilesi için bir Quiabelagayo olan Tanrı, diğerleri için de Aşırılık tanrılarından (Ahuiateteo) biri olarak görülürdü. Yine de genel olarak konuşursak, genç ve kaygısız, zevk arayışında olan, belki de şakacı bir şekilde yaramaz bir karakter olarak düşünülürdü.

Xochipilli'nin kökenleri, Klasik Öncesi dönemden Klasik Döneme kadar Teotihuacán'da ibadet edilen ve basitçe Şişman Tanrı olarak bilinen daha önceki Mezoamerikan tanrısında olabilir. Aztek mitolojisinde Xochipilli'nin Ixtlilton (sağlık, ilaç ve dans tanrısı) ve Macuilxochitl (oyun tanrısı) adında iki erkek kareşi vardır. Bu iyi anlaşan üçlü, bir grup olarak sağlık, zevk ve mutluluğu temsil ederdi. Tanrının aynı zamanda Xochiquetzal adına bir kız kardeşi (yada dişi bir mukabili) de vardı.

Reklamları Kaldır
Advertisement
Özellİkle XOCHİMİLCO'DA İBADET EDİLEN, TANRI'YA adanan EN YAYGIN adak MISIR VE PULK İDİ.

Özellikle Xochimilco'da tapılan, tanrıya en yaygın adak mısırdı ve büyüme mevsiminin başlarında ve Tecuilhuitontli (8. Aztek ayı) sırasında düzenlenen festivallerinde adanan en yaygın adak ise pulk (maguey veya agave bitkisinden yapılan alkollü içecek) idi. Tanrının heykelleri de sık sık çiçeklerle ve hatta kelebeklerle bezenirdi.

Belki de tanrının sanattaki en ünlü temsili, şu anda Mexico City'deki Ulusal Antropoloji Müzesi'nde bulunan bir Aztek heykeltraşının başyapıtı olan Geç Post-Klasik Dönem (1450-1500 CE) heykelidir. Bir tapınak platformuna (veya belki bir davula) oturmuş Xochipilli heykeli 1,2 metre yüksekliğindedir ve kelebekler, çiçekler ve güneşi temsil eden dört noktadan oluşan kümelerle süslenmiştir. Xochipilli bir maske takmaktadır ve kendisi psikotropik bitkilerle, halüsinojenik mantarlarla ve kayvan derileri ile kaplıdır. Bağdaş kurmuş ve kaygısız tanrı, çıngıraklarıyla mutlu bir şekilde oynarken ve onlara şarkı söyleyip çalarken tasvir edilmiştir.

Reklamları Kaldır
Advertisement

xycxuls

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Selim ayhan
I am a university student studying translation. I make historical and literary translations in order to make a small contribution and to improve myself.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2013, Eylül 06). Xochipilli [Xochipilli]. (S. ayhan, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-12130/xochipilli/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Xochipilli." tarafından çevrildi Selim ayhan. World History Encyclopedia. Son güncelleme Eylül 06, 2013. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-12130/xochipilli/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Xochipilli." tarafından çevrildi Selim ayhan. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 06 Eyl 2013. İnternet. 23 Nis 2024.