Ninja

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2024

Dünyaya ücretsiz tarih eğitimi sağlama misyonumuza yardımcı olun! Lütfen bağış yapın ve 2024 yılında sunucu maliyetlerimizin karşılanmasına katkıda bulunun. Desteğinizle her ay milyonlarca insan tarihi tamamen ücretsiz olarak öğreniyor.
$3389 / $18000

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Tunahan Demir tarafından çevrildi
03 Haziran 2019 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, İspanyolca
X
Ninja by Hokusai (by Katsushika Hokusai, Public Domain)
Hokusai'nin
Katsushika Hokusai (Public Domain)

Ninja (Shinobi olarak da bilinir), özellikle daha sonraları ninjutsu veya 'ninja sanatı' olarak bilinecek olan dövüş sanatlarının, yüksek eğitimli savunucuları olan ortaçağ Japon savaşının özel suikastçıları, sabotajcıları ve gizli ajanlarıydı. Bu özel kuvvetler, kılık değiştirme, aldatma ve genellikle geceleri geleneksel koyu renkli kıyafetleri içinde gölgeler gibi hareket ettikleri zaman, düşman mevzilerine ve kalelerine saldırmada ustaydılar. 15. yüzyıldan itibaren istihdam edilen ninjalar, uzmanlaşmış okullarda uzun süreli gizli eğitimleri ve gizledikleri kimlikleri nedeniyle, onları birçok modern çizgi roman ve bilgisayar oyunu için mükemmel karakterler haline getiren fantastik yetenekler ve silah kullanımları konusunda belki de abartılı bir ün kazandılar.

Dövüş Sanatları & Ninjutsu

Ortaçağ Japonya'sında, 18'den aşağı bugei veya bujutsu adı verilen dövüş sanatı yoktu. Judo, jujutsu ve kendo gibi günümüzde hala uygulanmakta olan daha bilinenlerin yanında binicilik ve yüzme ile ilgili olanlar da vardı. 18 dövüş sanatından biri, Edo Dönemi (1603-1868) sırasında geliştirilen, ninja sanatıydı veya diğer bir adıyla ninjutsu idi. Bununla birlikte, askeri özel kuvvetler olarak ninjalar, Japonya'yı kuşatan iç çatışmaların tam olarak kimler tarafında çıkartıldığı ve yakın gelecekte kimler tarafından çıkartılabileceğini belirlemek için keşif, istihbarat ve casusluk gerektirdiği 15. yüzyıldan ve Savaşan Devletler Dönemi'nden (diğer adıyla Sengoku Jidai, 1467-1568) beri faaliyetteydi.


BİR NİNJANIN İKİ ANA ROLÜ VARDIR: BİR SUİKASTÇİ VE CASUS OLARAK İSTİHBARAT TOPLAMAK.

O zamanlarda, bir ninjanın iki ana rolü vardı: bir suikastçı ve casus olarak düşman hareketleri ve planları hakkında istihbarat toplamak. Her iki görevleri için de, kılık değiştirdiler ve aldatma sanatını öğrendiler. Başarılı ninjaların gerçek kimliği, elbette, kendi güvenliklerini ve gelecekteki operasyonlarda sürekli kullanışlılıklarını sağlamak için gizli tutuldu. Ninjalar ayrıca ileriye dönük gözcüler olarak ve genellikle gece vakitlerinde komando baskınları sırasında düşman hatlarının arkasında mümkün olduğunca fazla karışıklıklar çıkartmak için kullanıldı.

Organize ninja gruplarının yanı sıra, 15. ve 16. yüzyıldaki huzursuz zamanlarda hizmetlerini en yüksek teklifi verene sunan birçok serbest ninja vardı. Kurnaz liderler bazen düşmanın ninja gruplarına sızmak için ninjalar kullanırdı. Bir grup içindeki ninjaların, kimin kim olduğundan emin olmak için rastgele şifreler kullanıldı. Bir ninjanın şifreyi her duyduğunda ayakta durması gerekiyordu ve böylece oturmaya devam eden her kimse açığa çıkıyordu.

Ninja Shuriken
Ninja Yıldızı
Kaliostro (CC BY-SA)

Dalavere, pusu ve hile taktiklerinin yanı sıra menzilli silahlarını kullanmaları, ninjaların, samuray savaşçılarının, belki de tamamen adil olmayan bir şekilde, centilmen ve cesur oldukları için kazandıkları yüksek şöhretten zevk almadıkları anlamına geliyordu. Edo Dönemi'ne ve Japonya'nın Tokugawa hakimiyetinden sonra gelen barışın beraberinde, ninjalara artık eskisi kadar ihtiyaç duyulmuyordu ve bu nedenle resmi dövüş sanatı ninjutsu, geleneklerini sürdürmek için gelişti. 1676 'da Fujibayashi Samuji tarafından derlenen, en ünlüsü Bansen shukai olan, resimli kılavuzlar pratisyen hekim adayları için rehber olarak yazılmıştır.

Eğitim

Ninja eğitimine en erken yaklaşım, becerilerini babadan veya ustadan (sensei) oğula geçiren belirli samuray savaşçı aileleri tarafından alındı. Bu aileler, ünlü ninja aileleri haline geldiler ve belirli bölgelerin neden uzman savaşçıları üretmek için uzun gelenekler oluşturduğunu açıkladılar. Gelecekte ninja olacak biri, çocukluğundan itibaren at binmeyi, yüzmeyi ve her türlü silahı kullanmayı öğrenirdi. 15. yüzyıldan itibaren, ninjalar köylerin tamamını kapsayabilecek özel kamplarda eğitiliyordu. Bazı okullar özellikle Iga ve Koga okulları gibi ünlü oldu. Liderler rakiplerinin taktiklerini kopyalamasını istemediğinden, yazılı kayıtların yanlış ellere geçmemesi için tüm eğitimler sözlü olarak yapıldı.

Bir ninja fiziksel olarak zinde ve atletik olmak için eğitilmekteydi; yüksekten atlamak ve hendekleri ve diğer engelleri geçmek özellikle yararlı bir beceriydi ve muhtemelen uçan ninjaları içeren efsanelerin kökenidir. Ek olarak, daha yükseklere tırmanmak için birbirlerini kullanabilmeleri için akrobat benzeri takımlarda çalışmak üzere eğitilmekteydiler. Ninjalar ayrıca kancaları hassas bir şekilde fırlatabilir, ipleri ve katlanabilir merdivenleri yukarı ve aşağı ölçeklendirebilir ve daha az vasıflı çalışanlara kapalı yerlere girebilirlerdi. Ninjalar, katlanır testereleri ve oluk açma aletleri kullanarak casus delikleri açabilirlerdi. Makibishi adını verdikleri demir dikenler atarak takipçileri engelleyebilirlerdi. Ninjalara, çeşitli arazilerde kendini gizleme, ülke dışında yaşamak için hayatta kalma becerileri, topografya ve haritaları okuma, hava değişikliklerinin belirtilerini anlama, patlayıcı kullanma, esirleri güvenli bir şekilde bağlama, zehirleri karıştırma, bir binayı ateşle yok etme ve bir görevde işler iyi gitmediğinde, kaçış ve tıp sanatları gibi yararlı beceriler öğretilirdi.

Ninja Hokode
Ninja Hokode'si
Wallslide (CC BY)

Ninja Kostümü

Hiçbir ortaçağ metni aslında bir ninjanın kıyafetini ayrıntılı olarak tarif etmese de, M.S. 19. yüzyılın başlarından Japon sanatındaki en olağan tasvir, kıyafetlerin hepsini siyaha büründürmüştür. Bu renk, işlerinin çoğu gece yapıldığından dolayı en belirgin seçenek gibi görünmektedir. Ayrıca, bir karakterin izleyiciye görünmez olduğunu göstermek için siyah giymesi bir Japon performans sanatları geleneğidir. Bununla birlikte, ninjalar bazen kumaş üzerine dikilmiş metal plakalardan zincir zırh veya korumalık giyer ve çevrelerine karışmaları gerektiği için bazen kendilerini kamufle ederlerdi, kılıktan kılığa girerlerdi (örneğin dilenciler, keşişler veya gezgin müzisyenler gibi) ve hatta gerektiğinde düşmanlarının kostümünü giyerlerdi. Klasik ninja kıyafeti, pantolonu, tozluğu, ceketi, kemeri, bandana ve hareketi engellemeyen yumuşak malzemeden yapılmış ve herhangi bir şeye takılabilecek sarkan parçaları olmayan bir yüz örtüsünden oluşur. Daha çok ayak başparmağı ayak parmaklarının geri kalanından ayrılmış ve güçlendirilmiş bir tabana sahip çoraplara benzeyen yumuşak ayakkabılar (tabi) giyiliyordu; tırmanış için daha iyi bir kavrayış sağlamak için bunların üzerine basit düğümlü ip sandaletler (waraji) giyilebilirdi.

BİR NİNJA HAREKETLERİNİ KISITLAMAMASI İÇİN, KILICINI KUŞAKTA DEĞİL, SIRTINA ÇAPRAZLAMA TAKARDI.

Ninja Silahları

Bir ninjanın ana silahı katanası veya kılıcıydı, bir ninja olarak kendisini dar bir kale koridoru gibi kısıtlı bir alanda bulabileceğinden diğer savaşçılar tarafından kullanılanlardan belki de biraz daha kısa ve daha az kavisli silahlardı. Hareketlerini kısıtlamaması amacıyla da, ninjalar kılıçlarını kuşaklarında değil aksine sırtlarında çaprazlamasına taşırlardı. Balçağı (tsuba) kullanışlıydı, çünkü biri kılıcı bir duvara yaslarsa, basamak olarak kullanılabilir ve kınının alışılagelmiş kordonundan ayağı geçirerek, kılıç kaldırılabilir ve geride bırakılamazdı.

Japon savaşının daha olağan silahlarını (kılıç, mızrak, baltalı kargı ve yay) kullanmakta usta olmalarının yanı sıra, ninjaların kendilerine ait ve son derece özel silahları vardı. Fırlatma bıçakları, Ortaçağ Japonya'sında yaygın bir silahtı ve hançerlerden kavisli bıçaklara kadar çeşitleniyordu, ancak ninja ile en sık ilişkilendirilen çok bıçaklı çelik atma yıldızı veya shuriken'dir. Tipik shuriken 20 cm çapındaydı ve en az dört noktaya sahipti, bu da onları hareketi engellemeyen hafif silahlar haline getiriyordu. Sendai, Aizu ve Mito bölgelerinde yıldız fırlatma konusunda uzmanlaşmış ninja okulları bile vardı.

Ninja Kusarigama
Ninja Kusarigama'sı
Samuraiantiqueworld (CC BY-NC-SA)

Ninjalar özellikle kusarigama veya hilal şeklindeki orakla ilişkilendirilmiştir. Orak bıçağı, diğer ucunda bir ağırlık olan 2 -3 metre (6.5-10 ft) uzunluğunda bir zincire sahip ahşap bir sopaya bağlanmıştır. Ninja versiyonu olan shinobigama, kullanılmadığında kınında tutulan, normalden çok daha kısa bir sopaya ve daha küçük bir bıçağa sahipti. Ninja, zincirin ucunu tutup sallayacaktı, böylece rakibinin silahına zarar verebilecek ya da elinden düşürebilecek ya da zincirle onu tökezletebilecekti.

Başka bir özel silah ise ninjanın ağzına yerleştirdiği ve düşmana gözlerine nişan alarak tükürdüğü küçük metal iğnelerdi (fumibari veya fukumibari). Daha kişiselleştirilmiş silahlardan bazıları, metal muşta (tekagi) ve tırmanış için de yararlı olabilecek el pençelerini (hokode) içeriyordu.

Ninjalar tarafından kullanılan bombalar iki ana türdeydi - yakıldığında duman veya zehirli gaz çıkarabilen kağıt veya hasır kaplı bir paket, ve demir veya seramik kapaklı sert kılıflı bir bomba. Her iki tip de barut kullanmıştır ve şarapnel içerebilir; her ikisi de el bombası olarak kullanılabilecek kadar küçüktür. Kordon sigortaları ve tipik olarak su geçirmez hale getirmek için cilalanmış bir çakmak kutusu kullanılarak ateşleniyorlardı.

Silahları olmadığında, bir ninja bilekler ve dirsekler gibi önemli zayıf noktalara baskı uygulayarak rakibin momentumunu fırlatmak ve etkisiz hale getirmek için kullanan aikido gibi zorlu dövüş sanatları becerilerine başvurabilirdi. Ve bir bambu kılıcı (eski Japonya'da daha çok metal bir bıçağı olmasına rağmen) kullanan kendo'yu öğrendiler, böylece tahta bir sopa bile yetenekli bir ninjanın elinde ölümcül bir silah haline gelebildi.

Miras

Ortaçağdan beri ninjalar hakkında yazılan mitlerde ve efsanelerde, bu yüksek eğitimli profesyonellere genellikle olağanüstü, hatta insanüstü yetenekler verilir. Bazı yazarlar, ninjaların uçabileceğine veya kendilerini örümcek ve sıçan gibi yaratıklara dönüştürebileceğine inanıyordu - özellikle bu tür haşereler çeviklikleri nedeniyle hayranlık uyandırıyordu, ancak kimse tarafından pek sevilmiyordu. Uyuyan bir düşmanın altındaki yastığı çekip almaktan veya bir savaş lordunu tuvaletinde otururken aşağıdan öldürmekten başka inanılmaz başarıları da vardı. Bu hikayeler muhtemelen abartıdır, ancak birçok dikkatli savaş lordunun, kalelerine gıcırdayan döşeme tahtaları, kafa karıştırıcı düzenler, döner duvarlar ve gizli tuzak kapıları gibi ninja karşıtı cihazlar sağlayarak kendisini herhangi bir suikastçıdan koruduğu doğrudur.

Ninjalar Japonya'da filmlerde, çizgi romanlarda ve bilgisayar oyunlarında popüler bir karakter unsuru olmaya devam etmektedir ve ninjutsu dövüş sanatı günümüzde hala uygulanmaktadır. Ayrıca, özellikle Japonya'da, tamamen ninjaların tarihine adanmış birçok müze vardır ve bunların başında, ninja savaşçılarının atalarının evlerinden biri olan Mie Vilayetindeki Iga - Ueno kalesi gelir.

Çevirmen Hakkında

Tunahan Demir
Born in Zonguldak, Turkey on 1st of January 2000. Studying Translation and Interpreting in Kütahya Dumlupınar University. Keen on Japanese culture and life-style. Loves to long night walks, playing video games and reading books.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2019, Haziran 03). Ninja [Ninja]. (T. Demir, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-18300/ninja/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Ninja." tarafından çevrildi Tunahan Demir. World History Encyclopedia. Son güncelleme Haziran 03, 2019. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-18300/ninja/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Ninja." tarafından çevrildi Tunahan Demir. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 03 Haz 2019. İnternet. 22 Tem 2024.