Areni Mağarası

Tanım

James Blake Wiener
tarafından yazıldı, Hazar Kafar tarafından çevrildi
31 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı
X
translations icon
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca
Entrance to Areni Cave in Armenia (by James Blake Wiener, CC BY-NC-SA)
Ermenistan'daki Areni Mağarasına Giriş
James Blake Wiener (CC BY-NC-SA)

Areni Mağarası, Kalkolitik Çağ'dan Tunç Çağı'na tarihlenen eserler içeren çok bileşenli bir mağara alanıdır. Ermenistan'da Areni Mağarası kompleksi "Kuş Mağarası" olarak da bilinir (Ermenice'de "Trchuneri"). Ermenistan'ın merkezindeki Vayots Dzor Eyaletindeki Arpa Nehri ve Gnishik Nehri yakınında Areni kasabası yakınlarında bulunan mağaralar, arkeologların muhtemelen dünyanın en eski şaraphanesini ve antik insan beyni kalıntılarını , 5.000 yıllık hasır eteği ve dünyanın en eski deri ayakkabısını keşfettikleri yerlerdir. Eserlerin ilk keşfi MS 1997 yılında Boris Gasparian tarafından gerçekleşti. O zamandan beri art arda kazılar devam etti ve gelecekte de devam edecektir. Areni Mağarası kompleksi, Kafkasya'da "karstik" olarak sınıflandırılan ve kalın bir tortu dizilimi olan birkaç mağaradan biridir.

Areni Mağaralarının Tarih Öncesi

Areni Mağarası'ndaki kazılar, arkeologları ve bilim adamlarını, mağaralarda Geç Kalkolitik dönemde (MÖ 6000-3000 civarı) insanların yaşadığına inanmaya yöneltti. Arkeologlar bu insanlara “Kura Araxes arkeolojik kültürü” adını veriyorlar ve Kafkasya'da, günümüz Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan'da ve ayrıca batı İran ve doğu Türkiye'nin bazı bölümlerinde yaşıyorlardı. Hanedan Öncesi ve Erken Hanedanlık Mısır'ıyla kabaca çağdaş olan Kura Araxes halkı tarafından yapılan eserler Irak, Suriye ve İsrail'e kadar bulundu. Bu, Kura Aras kültürünün belki de geniş kapsamlı kültürel ve ekonomik öneme sahip olduğunu gösteriyordu; bazı arkeologlar daha da ileri gidiyor ve göçlerin güney ve güneybatıya doğru hareket eden Kura Araxes popülasyonları ile gerçekleşmiş olabileceğine inanıyordu.

Reklamları Kaldır
Advertisement
TARİH ÖNCESİNDE KURA ARAXES İNSANLARI MAĞARANIN ARKALARINDA ÇÖPLERİ ÖĞÜTMEK İÇİN ÇUKURLARI VE BÜYÜK SERAMİK KAPLARI KULLANMIŞLAR.

Areni Mağarası'ndan elde edilen materyaller, mağaradaki insan faaliyetinin MÖ 5. binyılın sonundan MÖ 4. binyılın başına kadar binlerce yıldan ziyade on yıllar veya yüzyıllar boyunca gerçekleştiğini göstermektedir. Ayrıca Areni Mağarası'nda yapılan kazılar, tarihöncesi Kura Araxes halkı arasında bir işbölümü olduğunu ve bunun mağaranın nasıl kullanıldığına da yansıdığını göstermektedir. Bilim adamları ve arkeologlar, mağaranın belirli amaçlar için: yerleşim yerleri; ekonomik ve maddi üretim yerleri; ve ritüel ve cenaze törenleri için ayırılan yerlerinin ayrıldığını iddia etmektedir. Arkeologlar tohumlar, cevizler, kömür kalıntıları, kemik bız ve obsidyen bıçak, sayısız seramik kalıntısı, koyun, keçi ve domuz kemikleri ve birkaç insan dişi ortaya çıkardılar. Tarihöncesi Kura Araxes halkı, mağaranın arka tarafındaki çöpleri atmak için büyük seramik kaplar veya kaplar içeren çukurlar kullanmış gibi görünmektedir. (Tuhaf bir şekilde, bu çöp alanlarında çok sayıda çocuk ve bebek kemikleri bulundu. Bunların “çöp” olarak kabul edilip edilmediği bilinmiyor) Bitkisel malzemeler de seramik kaplara yerleştirildi, ancak ritüel amaçlı kullanıldıkları mı yoksa atık oldukları mı sorusu belirsizliğini korumaktadır. Kesilmiş işaretli hayvanların etrafa saçılmış kemiklerinin kalıntıları, Kura Araxes halkının keçi ve koyun etini tükettiğini göstermektedir.

Armenia's Areni Cave
Ermenistan'daki Areni Mağarası
James Blake Wiener (CC BY-NC-SA)

Areni Mağarasından Bulunan Özel Eserler

2007-2011 yılları arasında arkeologlar Areni Mağarası'nda 6.100 yıllık bir şaraphane olduğuna inandıkları şeyi ortaya çıkardılar. Çıkarılan nesneler şunlardır: eski insanların şarap presleri için kullandıkları leğenler; depolama kapları; şarap tüketimi için kaseler; birkaç şarap yapma aracı; fermantasyon kazanları; ve evcilleştirilmiş üzüm asmalarının kalıntıları. Bu, Areni mağara kompleksini, yerleşik bir bağcılık için en eski kanıtlardan bazılarını içeren dünyanın en eski yerlerinden biri yapar. Mağaradaki kuru koşullar şarap üretimi için çok uygundu. Birkaç çanak çömlek parçası üzerinde yapılan radyokarbon testi, c. 4100-4000 M.Ö. Arkeologlar ve bilim adamları, Areni Mağarası'nda yaşayan eski halkların, bir tür ritüel veya cenaze pratiğinde şarap kullanmış olabileceğine inanıyor. Kazılar, mağara içindeki şarap üretim bölgesinin yanında 20 kadar insan mezarının bulunduğunu ve arkeologlar ayrıca mezarların çevresinde çeşitli içki kapları bulduğunu göstermiştir.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Excavations at the Areni Cave
Areni mağarasında yapılan kazılar
Kiwiodysee (CC BY-SA)

Arkeologlar, MS 2010 yılında Areni Mağarası'nda dana derisinden yapılmış 5.500 yıllık bir deri ayakkabı keşfettiler. MÖ 3500'den kalma, mağara içindeki soğuk havanın, koyun gübresine ek olarak, ayakkabıyı dikkate değer bir koruma durumunda tuttuğuna inanılmaktadır. (İlginç bir şekilde, ayakkabının içi de çimenle doldurulmuş olarak bulundu.) Ayakkabı, muhtemelen yarıya kesilmiş ve daha sonra ayrı olarak tabaklanmış tek bir deri şeritten özel olarak yapılmıştı. Deri ayakkabı, "modern" görünümüyle arkeologları şaşırttı. Dünyanın en eski ayakkabısı olmasa da, dünyanın en eski deri ayakkabısıdır. Arkeologlar ve çeşitli bilim adamları, ayakkabının mağaranın eski sakinleri tarafından, belki de şarap da dahil olmak üzere bir ritüel töreni sırasında çıkarıldığına inanıyorlar. MS 2010'da arkeologlar, MÖ 3900'e tarihlenen hasır dokuma bir etek keşfetti ve MS 2008'de insan beynininkiyle uyumlu biyolojik materyaller ortaya çıkarıldı. İnsanın bu kısmı 10 cm (4 inç) ölçüldü ve o kadar iyi korunmuştu ki, görünür kan damarları belirtilerini korumaktaydı.

This article was made possible with generous support from the National Association for Armenian Studies and Research and the Knights of Vartan Fund for Armenian Studies.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Hazar Kafar
Merhaba ben Hazar. Dumlupınar Üniversitesi'nde mütercim tercümanlık öğrencisiyim. Ana dili Türkçe olan biriyim ve aynı zamanda Fransızca öğreniyorum. İkinci dilimi geliştirmek ve başarılı bir tercüman olmak istiyorum.

Yazar Hakkında

James Blake Wiener
James bir yazar ve eski Tarih Profesörüdür. Kültürler arası değişim ve dünya tarihine özel bir ilgisi vardır ve Dünya Tarihi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. World History Encylopedia’nın kurucularından biridir ve daha önce iletişim direktörüydü.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Wiener, J. B. (2018, Ocak 31). Areni Mağarası [Areni Cave]. (H. Kafar, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-16757/areni-magaras/

Chicago Formatı

Wiener, James Blake. "Areni Mağarası." tarafından çevrildi Hazar Kafar. World History Encyclopedia. Son güncelleme Ocak 31, 2018. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-16757/areni-magaras/.

MLA Formatı

Wiener, James Blake. "Areni Mağarası." tarafından çevrildi Hazar Kafar. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 31 Oca 2018. İnternet. 27 Şub 2024.