Hiddetliler (Ceza Tanrıçaları)

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Sibel Demirci tarafından çevrildi
01 Haziran 2016 tarihinde yayınlandı
X
translations icon
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, Portekizce, İspanyolca
Fury, Phaedra & Hippolytos (by Peter Roan, CC BY-NC-SA)
Hiddetliler, Phaedra ve Hippolytos
Peter Roan (CC BY-NC-SA)

Hiddetliler (veya Erinyeler, tekil haliyle Erinye), Yunan mitolojisinden, kötülük yapan suçlulardan ilahi bir intikam alan yaratıklardı. Özellikle Hiddetlilerin gazabına uğraması muhtemel suçlar, kişinin ailesini ve yeminlerle ilgili herhangi bir şeyi içerenlerdi. Hiddetliler aynı zamanda lanetlemekten sorumluydu ve verdikleri cezalar arasında hastalık ve delilik vardı. MÖ 5. yüzyıldan itibaren bazen daha kibar tabirle, 'Nazik Olanlar' veya Eumenides adıyla anılırlar.

Hesiodos ve Homeros'a Göre

Hiddetliler, 'Erinys' kelimesi Linear B' yazıtlarında göründüğünden dolayı Yunanistan'da tarih öncesi zamanlara kadar dayanabilir. Hiddetliler ayrıca uzun zamandır Arkadya'daki tarım tanrıçası Demeter ve Böotya'daki eski 'Hanım' tanrıça Potnia ile özdeşleştirilmiştir. Literatürde ilk Hesiodos ve Homeros'un eserlerinde bahsedilmişlerdir.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Theogonia'da Hesiodos doğumlarını açıklar, ancak daha sonraki kaynakların çoğunda olduğu gibi sayılarını belirtmez. Kısırlaştırılmış Uranüs'ten gelen kan dünyaya çarptığında, oradan Hiddetliler fırlamıştır. Bu nedenle onlar Yerin ve Göğün kızlarıdır. Hemen, sonrasında, Uranüs'ün oğlu titan Kronos tarafından saldırıya uğradığıyla ilgili aile argümanlarıyla bir bağlantı vardır. Hesiodos'un İşler ve Günler eserinde, Hiddetliler'in Horkos'un (Oath) doğumuna katıldığı söylenir, ki bu kişinin annesi de Eris'in (Strife) kendisidir.

GENEL OLARAK HİDDETLİLER, GÜNAH İŞLEYENLERİ CEZALANDIRIRDI VE ÜST DÜZEY AİLE ÜYELERİNİN HAKLARININ DA KORUYUCULARI OLARAK KABUL EDİLİRLERDİ.

Homeros'un İlyada'sında Hiddetliler, bir bireyi mantığını kullanmasından alıkoyabilir ve onu çok sıra dışı ve aptalca eylemlere sürükleyebilirlerdi. Bir örneği de, Akhilleus'un ödülünü aptalca çalan ve sonrasında da büyük üzüntüsünden Truva Savaşı'ndan çekilen kahraman Agamemnon'dur. İlyada'nın 15. Kitabında, bize Hiddetliler'in, İris'in Poseidon'a ağabeyi Zeus'a karşı çıkmanın aptallık olduğunu hatırlattığında, en büyük kardeşten yana oldukları hatırlatılır. Homeros ayrıca Erebos'ta ya da karanlıkta yaşadıklarından ve kalplerinde acıma duygusu olmadığından bahseder. Odysseia'de Homeros onları 'İntikamcı Hiddetliler' olarak tanımlar ve Argos kralı Melampus'u geçici bir delilikle lanetlerler.

Reklamları Kaldır
Advertisement

İlişkileri ve Amaçları

İntikam tanrıçaları ve genel olarak yanlış yapmanın cezalandırıcıları olan Hiddetliler, üst düzey aile üyelerinin, özellikle de annelerin, babaların ve büyük kardeşlerin haklarının koruyucuları olarak kabul edildi. Ünlü bir örnek, annesi Clytemnestra'yı öldürdükten sonra Orestes'i takip etmeleridir. Hiddetliler, bazı kişiler tarafından verilen lanetlere göre cezalar verirdi. Ailenin dışında, Hiddetliler dilenciler gibi sosyal olarak dışlananları korumuştur. Onlar da yeminlerin kefilleri ve yalan yere yemin edenlerin cezalandırıcıları gibi davrandılar. Görevlerinin karanlık doğası onları, kötüleri işkencelerine kadar eşlik ettikleri Yunan Yeraltı Dünyası Hades ile yakından ilişkili olmalarına yol açtı. Örneğin, Yunan trajedi yazarı Eshilos, Hiddetlileri Gecenin kızları olarak adlandırıyor.

Orestes Pursued by a Fury
Hiddetliler Tarafından Kovalanan Orestes
Jastrow (Public Domain)

Hiddetlilerin Sanattaki Yeri

Hiddetliler, genellikle kanatlı, ya yılan taşıyan ya da saçlarında yılan bulunan bir tasvirde Yunan çanak çömlek dekorasyonunda görülür. Genellikle Orestes'in peşinde ve diğer durumlarda büyücülükle ilişkili ay tanrıçası Hekate'nin veya Hades'in eşliğinde görülürler. Hiddetliler, üç büyük Yunan trajedi yazarı olan Eshilos, Sofokles ve Euripides'in eserlerinde yer almaktadır. (bkz. özellikle Orestes) Eshilos'un oyunlarında sahneye saç yerine tamamen siyah yılanlarla çıktılar. Üç kişi olduklarında Etrüsk ve Roma sanatında görünmeye devam ediyorlar. Alecto, Mégère ve Tisiphone isimleri veriliyor ve topluca Dirae olarak anılıyorlar.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Sibel Demirci
Benim adım Sibel. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde Mütercim Tercümanlık okuyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi umuyorum. Tarihi ve onunla ilgili her şeyi seviyorum! Mitolojileri okumayı ve çevirmeyi çok seviyorum.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2016, Haziran 01). Hiddetliler (Ceza Tanrıçaları) [Furies]. (S. Demirci, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-14818/hiddetliler-ceza-tanrcalar/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Hiddetliler (Ceza Tanrıçaları)." tarafından çevrildi Sibel Demirci. World History Encyclopedia. Son güncelleme Haziran 01, 2016. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-14818/hiddetliler-ceza-tanrcalar/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Hiddetliler (Ceza Tanrıçaları)." tarafından çevrildi Sibel Demirci. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 01 Haz 2016. İnternet. 24 Nis 2024.